English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۷:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دولت هدفمند کردن یارانه‌ها را با یارانه بنزین آغاز کند

دولت هدفمند کردن یارانه‌ها را با یارانه بنزین آغاز کند
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت هدفمندی یارانه‌ها را با تعدیل یارانه بنزین آغاز کند و حین اجرا، تعدیل یارانه سایر حامل‌ها انرژی و پرداخت نقدی را دنبال کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس مؤید حسینی‌صدر در زمینه کاهش نگرانی‌های مردم از آینده اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: بهتر است دولت این قانون را مرحله به مرحله اجراکند، زیرا در این صورت ریسک اجرا کمتر شده و مردم فرصت تطبیق با شرایط را خواهند داشت.
وی افزود: دولت بهتر است تعدیل یارانه‌ها را اول از بنزین شروع کند زیرا با توجه به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت اخیر‌ در مورد بنزین، افکار عمومی آماده است، فصل مسافرت هم نیست و دیگر اینکه مصرف بیشتر بنزین توسط افراد مرفه است در حالی که مصرف گازوئیل و برق بیشتر توسط کارخانه‌ها و تولیدیها و طبقه محروم جامعه است.
حسینی افزود: همچنین مناسب است قیمت بنزین با شیب بیشتری افزایش یابد و به همان نسبت شیب تورم بقیه حامل‌های انرژی کمتر باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه مصرف عمده گازوئیل در بخش کشاورزی و صنایع است افزایش قیمت آن هم باید تدریجی بوده و در سه مرحله؛ آزاد، سهمیه‌ای و ترجیحی اجرا شود ضمن اینکه وامهایی برای اصلاح مصرف سوخت آنها لحاظ شود.
حسینی گفت: با ملاحظه اثرگذاری هر کدام از حاملهای انرژی در اقتصاد و کاربرد آنها در جامعه، مناسب است با آزادسازی یارانه بیشتر در بنزین و یارانه کمتر در بقیه حاملهای انرژی، قیمتها به ترتیب بنزین 600، گازوئیل 65، برق 35 تومان باشد و حامل‌های انرژی نفت سفید، نفت کوره، و گاز مایع هم تا 10 درصد افزایش قیمت داشته باشد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت طبق قانون مؤظف است سه ماه بعد از تصویب، قانون را اجرا کند، بهتر است دولت در اولین فرصت اجرای قانون را با تعدیل یارانه بنزین آغاز کرده و در طول اجرا هم سایر حامل‌های انرژی را تعدیل کرده و تا دو ماه آینده ساختار پرداخت نقدی را آماده کرده و به حساب مردم واریز کند.

خبرگزاری فارس
۳۱ فروردین ۱۳۸۹ ۱۱:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.