English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیرعامل شرکت مپنا با بیان اینکه ایران جزو 6 کشور نخست دنیا در تولید توربین‌های گازی است، گفت: مپنا سال آینده 35 واحد نیروگاهی را تحویل وزارت نیرو می دهد.

مدیرعامل شرکت مپنا با بیان اینکه ایران جزو 6 کشور نخست دنیا در تولید توربین‌های گازی است، گفت: مپنا سال آینده 35 واحد نیروگاهی را تحویل وزارت نیرو می دهد.

مدیر عامل شرکت مپنا در حاشیه بازدید وزیر صنایع از کارخانجات مپنا با بیان اینکه ایران جزو 6 کشور نخست دنیا در تولید توربین‌ها گازی است، گفت: مپنا سال آینده 35 واحد نیروگاهی را تحویل وزارت نیرو می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس گفت: عباس علی‌آبادی در حاشیه بازدید وزیر صنایع از کارخانجات مپنا اظهار داشت: با افتخار می‌توانم بگویم که مپنا جزو 6 کشور اول دنیا است که می‌تواند بخش توربین‌های گازی را تولید کند، این دستگاه بزرگ محصول همت متخصصین کشور در سالیان متمادی است و موجب شده امروز در ابعاد بزرگتری در سطح بین‌المللی ظاهر شویم.
وی افزود: مپنا در حال حاضر تولید توربین‌های 325 مگاواتی، واحدهای 600 مگاواتی و توربین‌های کلاس ‌F را در دستور کار دارد، واحدهای 25 مگاواتی با هدف تحقق برنامه وزارت نیرو برای توسعه CHP نیز جزو برنامه است و سال آینده 35 35 واحد نیروگاهی را تحویل وزارت نیرو تحول می دهیم.
علی‌آبادی درپاسخ به این سئوال که نماد مپنا در بورس باز و اثر 80 واحدی بر رشد شاخص بورس گذاشت، گفت: برنامه‌های شما برای سهامداران چیست؟ گفت: مپنا شرکت موفقی است که برنامه‌های خود را خوب دنبال کرده و امیدواریم که بتواند این مسیر را ادامه دهد.
وی تاکید کرد: مپنا در مرز تکنولوژی حرکت می‌کند و ارزش افزوده این کار چون با دانش توام است بسیار بالا است و به سهامداران نوید می‌دهم که آینده خوبی در انتظارشان هست.
علی‌آبادی درباره این سئوال که آیا امروز در بازدید وزیر صنایع از این شرکت توافقاتی هم صورت گرفت، اظهار داشت: وزارت صنایع از مپنا حمایت می‌کند زیرا این شرکت نیاز برق صنایع کشور را برطرف می‌کند و امیدواریم که نقشی مؤثر در این زمینه داشته باشیم.
علی آبادی درباره اینکه آیا برای تأمین برق مپنا اولویتی در نظر گرفته شده است، گفت: تأمین برق کشور اعم از صنایع کشاورزی و صنایع داخلی بر عهده مپنا است و تأمین منابع مالی در زمینه پروژه‌های جدید مپنا هم بر عهده مشتری است.
مدیرعامل شرکت مپنا در زمینه مشکلات مالی شرکت گفت:‌ واقعیت این است که اگر کار نکنیم مشکلی نخواهیم داشت اما اگر کار کنیم، مشکلات نیز به تناسب افزایش می‌یابد، صنعت برق پروژه سرمایه بری است به طوری که برای تولید یک‌هزار مگاوات برق باید 500 میلیارد تومان پول داشته باشیم که رقم زیادی است، نیازمند حمایت بانک‌ها، دسترسی به حساب ذخیره ارزی، صندوق ذخیره ارزی و دریافت تسهیلات است که تا امروز محقق شده است.

*سیاست جایگزینی صادرات برق به جای گاز

علی‌آبادی در این گفت و گو صادرات برق را دارای مزیتهایی بیش از صادرات گاز و مواد اولیه انرژی دانست و با تاکید بر لزوم توسعه صنعت برق، گفت: با توسعه صنعت برق صنایع کشور توسعه می‌یابد، ایجاد اشتغال شده و زیرساخت‌های صنعتی کشور دوام پیدا می‌کند. علاوه بر آن منافع ناشی از ارزش افزوده تبدیل انرژی نصیب کشور شده و برق نقش خودش را در صلح و ثبات منطقه ایفا می‌کند، از همه مهمتر اینکه می‌توانیم منافع اقتصادی سرشاری را با صادرات برق نصیب کشور کنیم.
علی‌آبادی افزود: البته محصولات جانبی این طرح می‌تواند همزمان برای کشور سودمند باشد به طوری که می‌توان از هر واحد انرژی که برای تولید برق استفاده می‌شود آب هم استحصال کرده و گرما را به طریق دیگری مصرف کنیم که با این کار راندمان CHP تا 85 درصد افزایش می‌یابد.
علی‌آبادی در پاسخ به اینکه چقدر کمبود مالی در شرکت مپنا وجود دارد، گفت: سالانه باید در کشور حدود 5 تا 7 هزار مگاوات نیروگاه بسازیم که نیازمند معادل 3.5 میلیارد یورو سرمایه است، البته این سرمایه‌گذاری در کشور انجام می‌شود به طوری که در سال جاری و همچنین سال گذشته 5 هزار مگاوات نیروگاه ساخته شد اما انتظار می‌رود تأمین سرمایه به نحو روان‌تری انجام گیرد.
علی‌آبادی افزود: دولت در سال 87 کمک مؤثری به این بخش انجام داد و 4 هزار و 600 میلیارد تومان هزینه کرد و همچنین در سال 88 حمایت خود را به این شکل ادامه داد و در سال جاری هم 3 هزار و 200 میلیارد تومان در بودجه پیش‌بینی شده است.

*مطالبات 2 هزار میلیارد تومانی مپنا از وزارت نیرو

مدیرعامل شرکت مپنا در مورد اینکه آیا مطالبات معوقی در بحث پیمانکاری از دولت دارید، گفت: به طور مستقیم مطالباتی از دولت نداریم اما کاری که برای وزارت نیرو انجام شده حذف مطالبات را به 2 هزار میلیارد تومان رسانده است که با این مبلغ می‌شود 4 هزار مگاوات نیروگاه تولید کرد.
علی‌آبادی خاطرنشان کرد: تنوع دادن به تولیدات نخستین اولویت است که در حال حاضر توربین‌های B94 تحت لیسانس زیمنس تولید می‌کنی. به زودی واحدهای 25 مگاواتی را برای تولید مصرف پراکنده تولید خواهیم کرد و نیز توربین‌های 325 مگاواتی و 600 مگاواتی را در کشور تولید خواهیم کرد که طی 4 الی 5 سال آینده این امر محقق خواهد شد، گامی که مپنا در آستانه برداشتن است، دستیابی به فن‌آوری ماشین‌های کلاس اف و توربین‌های بخار بزرگ 600 مگاواتی است.
وی افزود: همچنین برنامه فشرده‌ای را برای تولید توربین‌های کلاس F و توربین‌های گازی 275 مگاواتی در برنامه داریم و در کنار همه این تولیدات توربین‌های بادی 2.5 مگاواتی را با 500 مگاوات برای وزارت نیرو در دست تهیه داریم.

*نتیجه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به نفع صنعت برق است

مدیرعامل مپنا در پاسخ به اینکه هدفمند کردن یارانه‌ها چقدر هزینه تولید این شرکت را افزایش می‌دهد، گفت: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در گام اول تأثیر در کاهش مصرف خواهد شد، برق قیمت پیدا کرده و مصرف کمتر می‌شود، البته درست است این مسئله بازار را کساد می‌کند اما نتیجه آتی آن منطقی و مطلوب است زیرا برق مازاد صرف توسعه صنعت خواهد شد، صنعت به سرمایه وسیعی دست پیدا کرده و توسعه صنعتی را منجر می‌شود.
علی آبادی در مورد هزینه‌های شرکت مپنا با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: برای ما هزینه به صورت تورم تحمیل می‌شود، اما به صورت بهتری جبران خواهد شد به هر حال باید قبول کنیم که اجرای این قانون شبیه یک جراحی است و درد هم خواهد داشت.

*راندمان نیروگاه‌های کشور بالاتر از آمریکاست

علی آبادی اضافه کرد:‌راندمان نیروگاه‌های ما از آمریکا، چین، هند و اروپا پایین‌تر نیست. راندمان تولیدی مپنا 45 درصد است یعنی اینکه توربین‌ها در شرایط ایزو 50 درصد راندمان دارد اما ماشین‌های قدیمی که در چرخه تولید برق است راندمان متوسط را پایین آورده است.
علی آبادی در مورد اینکه فرایند واگذاری در مپنا به چه صورت است؟ گفت: مپنا در حال حاضر سهام دولتی ندارد و بخش خصوصی هم در صنعت برق به دلایلی با احتیاط وارد می‌شود.

*ورود با احتیاط بخش خصوصی با سرمایه گذاری در صنعت برق

علی آبادی درباره ورود بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در صنعت برق گفت: صنعت برق قابل ذخیره کردن نیست و به سرمایه‌های بزرگی نیاز دارد. دوره بازگشت سرمایه طولانی است ضمن اینکه احداث این صنایع طولانی است، خریداران آن هم دولتی بوده و قیمت آن هم تکلیفی و تعهدی است.
وی گفت: بنابراین کمتر از 12 درصد انرژی کشور توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود و اگر موانع و مشکلات بخش خصوصی برطرف شود، سهم بخش خصوصی در تولید برق بیشتر خواهد شد.
وی تصریح کرد: از جمله اقدامات خوبی که وزارت نیرو برای استفاده از بخش خصوصی در نظر گرفته، امکان سرمایه‌گذاریهای کوچک تحت عنوان CHP و واحدهای تولیدی پراکنده کوچک است.
علی آبادی درباره اینکه سازمان گسترش اخیرا مطرح کرده قصد دارد وارد صنعت نیروگاه سازی شود، آیا این موازی کاری نیست؟ گفت: منظور سازمان گسترش وارد شدن به صنعت نیروگاه‌سازی نیست بلکه در تلاش است که ظرفیت‌هایی که در صنعت خالی است را به نفع نیروگاه‌سازی بسیج کند.
وی ادامه داد: الان کارخانجات مپناست که برای کشور نیروگاه می‌سازد، مپنا عمدتا کار سازماندهی و طراحی را انجام می‌دهد و حتی قادر است برای منطقه خاورمیانه هم این کار را انجام دهد.

*با هدفمندکردن یارانه‌ها تا مدت‌ها مشکل کمبود برق نخواهیم داشت

مدیرعامل شرکت مپنا اظهار امیدواری کرد: پیشرفت صنعت برق طوری باشد که صنایع نگران تأمین برق نباشند اگرچه معتقدیم با هدفمندکردن یارانه‌ها تا مدت‌ها مشکل کمبود برق نخواهیم داشت.
علی آبادی تاکید کرد: اگر همین 56 هزار مگاوات برق تولیدی کشور هدر رفت نداشته باشد، برای دو برابر مصرف کنونی این صنعت کفایت می‌کند و سالی 5 تا 6 هزار مگاوات برقی که قرار است تولید شود نیز ظرفیت عظیمی است.

خبرگزاری فارس
۳۱ فروردین ۱۳۸۹ ۱۴:۱۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.