English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قزوینی‌ها آب آلوده می‌نوشند

قزوینی‌ها آب آلوده می‌نوشند
معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین گفت: قزوینی‌ها امروز آبی که کیفیت ندارد، سلامت آنها را تهدید می‌کند و آب آلوده می‌نوشند که باید مکانیزیم پاکسازی در آن رخ دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، اصغر حمزه‌ای بعد از ظهر امروز در جلسه بررسی مطالعات طرح جامع تأمین و انتقال آب شرب و صنعت استان قزوین که در سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای قزوین برگزار شد، اظهار داشت: در موضوع آب دو سناریو اساسی و حساس داریم که هر کدام با دیگری تفاوت دارد.
وی ادامه داد: سناریو نخست که از پنج سال پیش در سال 1965 تاکنون اجرا شده، سناریویی است که شرکت اسرائیلی طرح کرده و تفکر این است ما دشتی داریم که به علت زلزله‌ای که روی داده باید آباد کنیم و این دشت منابع درونی به نام آبخوان و یک منابع سطحی به نام طالقان دارد.
معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین اضافه کرد: بنابراین این منابع پیش بینی می‌شود تا به دشت منتقل شود، این منابع حداکثر تا زمانی که سد احداث نشده 140 میلیون مترمکعب ولی از زمانی که سد احداث شود نزدیک به 310 میلیون مترمکعب منتقل می‌کنیم و 150 میلیون مترمکعب آب برای تهران می‌رود.
وی افزود: تفکر سناریو اول آب، آبادانی دشت کشاورزی و سپس ارتزاق مردم است که این سناریو 50 سال است که اجرا می‌شود این سناریو می‌گوید هرچه آب داریم برای کشاورزی ببریم.
حمزه‌ای توضیح داد: با این تفکر در وزارت نیرو نمی‌توانیم برای منابع آب جدید حرفی بزنیم زیرا اگر بگوییم سد الموت‌رود را برای بحث کشاورزی می‌خواهیم احداث کنیم اولین موضوعی که مطرح می‌شود؛ منابع سد الموت‌رود پشت سدسفیدرود رفته و یک‌هزار و 756 میلیون مترمکعب آب قرار بوده ذخیره شود و پایین دست آن 124 هزار هکتار اراضی درجه یک استان گیلان است بنابراین این کار شما چه دلیلی دارد زیرا ما به دلیل رسوبات پشت سد سفیدرود بیشتر از یک‌هزار و 543 میلیون مترمکعب نمی‌توانیم به گیلان برسانیم و اگر قرار باشد تفکر ملی باشد گیلان با اراضی مستعد مقدم بر قزوین است، بنابراین با سناریو اول اینکار امکان‌پذیر نیست.
وی اعلام کرد: بنابراین از سناریو شماره دو استفاده می‌کنیم که آب برای شرب انسان‌ها، آب برای صنعت و سپس آب برای کشاورزی است و این دو سناریو کاملا متفاوت است و اگر متوجه طرح نباشیم نمی‌توانیم از آن دفاع کنیم.
معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین خاطر نشان کرد: در سناریو دوم اولویت اصلی بحث شرب است، بنابراین در بحث شرب فرقی بین یک فرد قزوینی و تهرانی نیست و ما می‌خواهیم این تفکر و سناریو جدید را داشته باشیم.
وی تصریح کرد: ما می‌خواهیم بگوییم قزوینی‌ها امروز آب شور می‌نوشند، آبی که کیفیت ندارد و دارد سلامت آنها را تهدید می‌کند، قزوینی‌ها دارند آب آلوده می‌نوشند که باید مکانیزیم پاکسازی در آن رخ ‌دهد و با سناریو دوم ما آب تمیز را برای شرب استفاده کرده و آنچه آب زیرزمینی داریم و آب جدید به وجود می‌آوریم برای کشاورزی اختصاص می‌دهیم.
حمزه‌ای عنوان داشت: ما آب 250 میلیون مترمکعبی نمی‌آوریم که دشت قزوین را آباد کنیم یا توسعه دهیم زیرا در این صورت گیلان مقدم بر ماست و هم اکنون 124 هزار هکتار از اراضی درجه یک کشور تشنه همین آبی است که تا پنج سال دیگر پشت سد یک میلیون مترمکعب است.
وی تأکید کرد: ما با درایت سناریو دو را جلو می‌بریم و ابتدا آب طالقان را شرب می‌کنیم تا این آب را از دست ندهیم و می‌خواهیم بگوییم فرد قزوینی با تهرانی فرقی ندارد باید آب شرب آن تأمین شود بعد توجیح آوردن آب سد الموت منطقی می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین بیان داشت: ما می‌جنگیم که آب را شرب کنیم نه به خاطر کشاورزی بلکه به خاطر سنگ کلیه قزوینی‌ها و ما آب شرب خواهیم کرد و مصوبه اول را داریم که 60 میلیون مترمکعب آب است.
وی افزود: تنها مقاومت در این بحث عدم درک صحیح حوزه کشاورزی است که نمی‌داند با این حرکت آب کشاورزی را وصل شرب می‌کنیم و از تهرانی‌ها نجات دهیم در غیر این صورت تمام آب قزوین به علت مسائل امنیتی کشور برای مسائل شرب می‌رود و اگر اشتباه کنیم شاید دشت قزوین را از دست می‌دهیم.
حمزه‌ای گفت: ما هم اکنون با کشاورزی که داریم دشت قزوین را از دست می‌دهیم، برخلاف تفکرات سنتی در اذهان، کشاورزی دارد دشت قزوین را نابود می‌کند و در دو منظر هم آب و خاک، دشت آب و خاکش را از دست می‌دهد.

خبرگزاری فارس
۳۱ فروردین ۱۳۸۹ ۲۰:۵۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.