English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۰۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تحول در منطقه با انتقال آب الموت رود به استان قزوین

تحول در منطقه با انتقال آب الموت رود به استان قزوین
استاندار قزوین گفت: انتقال آب الموت رود به استان قزوین از طرحهای مهم و الویت داری است که اجرای آن چهره منطقه را متحول خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، احمد عجم ظهر در جلسه بررسی پیشرفت کار مطالعات طرح انتقال آب الموت رود به استان که در سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار شد، اظهار داشت: مدیران استان وظیفه دارند با تلاش مضاعف نسبت به تامین نیازهای امروز و نسل آینده در استان اقدام کنند که با توجه به سند توسعه استان و افزایش نیازهای آبی در بخش شرب صنعت و کشاورزی اجرای این طرح مهم و استراتژیک در استان ضروری و اجتناب ناپذیر است.

 
استاندار افزود: توجه به کیفیت آب شرب و تامین سلامت مردم استان، تعهد به توسعه، حفظ منابع آبی موجود و توجه به نیاز نسل آینده ما را ملزم می کند با تسریع و دقت در احرای این طرح، گام مهمی در تحول اقتصادی، صنعتی و کشاورزی استان برداریم.
 
عجم رسالت مشاوران طرح را امانت داری، صداقت در کار و برنامه ریزی بر اساس واقعیتها و نیازهای موجود و آینده دانست و تصریح کرد: برای اجرای اصولی ، منطقی و مناسب این طرح باید مطالعات و برنامه های پیشنهادی بر مبنای نیازها و مستندات تنظیم شود.
 
استاندار گفت: ما به اندازه نیاز مردم استان برنامه ریزی می کنیم و چیزی بیشتر از حق خود نمی خواهیم و در این طرح هم باید تا افق 1415 همه نیازهای شرب، صنعت و کشاورزی استان دیده شود.
 
وی صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی را در شرایط کنونی ضروری خواند و اضافه کرد: بیش از 85 درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است که با تغییر الگوی کشت، آبیاری مدرن، مدیریت منایع آبی و ساماندهی امور حتی اگر 10 درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی  شود می توانیم بخش زیادی از نیاز بخشهای مختلف را تامین کنیم.
 
عجم از مشاوران طرح خواست با حفظ ساختار و توجه به محاسبات فنی در صورت امکان نسبت به تسریع در روند مطالعات طرح اقدام کنند تا مردم زودتر از نتایح ارزشمند طرح در استان برخوردار شوند. 
 
اصغر حمزه ای معاون برنامه ریزی استانداری قزوین هم در این جلسه گفت: مهمترین دلیل اجرای این طرح تامین آب شرب با کیفیت و سالم در چشم انداز 20 ساله استان است تا بتوانیم به سایر نیازهای بخش صنعت و کشاورزی هم پاسخ دهیم.
 
وی خاطر نشان کرد: برای اصلاح چرخه نامناسب مصرف آب در استان، جلوگیری از آلودگی منابع آبی، ممانعت از کاهش ذخایر آبهای زیر زمینی و پیامدهای آن و تامین آب شرب سالم و بهداشتی و ارتقا سلامت ناگزیریم این طرح را با سرعت در استان اجرا کنیم تا در آینده نزدیک با تهدیدات موجود با بحران آب در استان مواجه نشویم.
 
حمزه ای تصریح کرد: حیاتی ترین موضوع مردم استان و دغدغه مسئولان تامین آب شرب آینده استان و افزایش کیفیت فعلی آن است که امیدواریم با تغییر نگرش ودرک درست موضوع  توسط مجموعه مدیران استان نگاه غلط به توسعه بخش کشاورزی مانعی در اجرای این طرح نشود زیرا اگر مدبرانه حرکت نکنیم منابع حیاتی و ثروت خود یعنی آب و خاک را از دست می دهیم.
 
کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین هم با ارائه گزارشی از اهمیت و روند اجرای طرح گفت: طرح مهم انتقال آب الموت رود به استان یک طرح پایلوت کشوری است که با اجرای آن تحول اساسی در استان روی خواهد داد و آب مورد نیاز مردم در بخش شرب با کیفیت مناسب و نیز صنعت و کشاورزی در دراز مدت تامین خواهد شد.
 
دانشجو افزود: اگر به سمت مصرف درست و اصولی در استان حرکت کنیم ضمن جلوگیری از پیامدهای ناگوار مصرف بی رویه و تقویت منابع آبی می توانیم هم به توسعه کشاورزی و اشتغال کمک کنیم وهم پتانسیل و ظرفیتهای استان دو برابر خواهد شد.
 
دانشجو با اشاره به پایان مرحله صفر طرح یاد شده اظهار داشت: فاز اول مطالعات طرح انتقال آب الموت رود به استان از نیمه دوم سال 88 با 50 میلیارد ریال اعتبار توسط مشاوران آغاز شده و با شروع فاز دوم مطالعه در سال 90 می توان امیدوار بود مقدمات عملیات اجرایی طرح نیز آغاز شود.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این طرح مهم در استان را در مدت پنج سال  بیش از پنج هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
 
به گفته دانشجو با انتقال آب الموت رود به استان قزوین سلامت مردم با تامین آب شرب سالم و بهداشتی تضمین و تامین خواهد شد.
 
در ادامه این جلسه مشاوران طرح در خصوص پیشرفت مطالعات فاز اول و نتایج آن گزارش مشروحی ارائه کردند.
خبرگزاری مهر
۳۱ فروردین ۱۳۸۹ ۲۱:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.