English
سه شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸, ۲۲:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مناقصه خط انتقال 765 کیلوولت برای انتخاب مشاور کلید خورد

مناقصه خط انتقال 765 کیلوولت برای انتخاب مشاور کلید خورد
بنابر گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی صبا هفته جاری جنب وجوش زیادی در میان سه شرکت رده اول مهندسی مشاور کشور ، قدس نیرو، مشانیرو موننکو به چشم خورد و این حاکی از اقدام سازمان توسعه برق ایران برای برگزاری مناقصه انتخاب مشاور برای این طرح عظیم ملی یعنی احداث خط انتقال 765 کیلوولت عسلویه - تهران - رودشور است.
ناگفته نماند که ایران با احداث این خط به جرگه شش کشور بزرگ صنعتی دنیا که دارای این سطح ولتاژ هستند خواهد پیوست و رکورد هفتمین کشور را برای خود به ثبت خواهد رسانید. قابل ذکر است شش کشور عبارتند از آمریکا، روسیه، چین، هند، برزیل وکره جنوبی.
احداث این خط از آغاز شروع تاکنون تبدیل به یکی از موضوعات جنجالی و چالش بر انگیز صنعت برق کشور گردیده و برای خود موافقین و مخالفین جدی دارد، عده ای این اقدام را بعنوان یک افتخار ملی و ارتقاء تکنولوژیک مهم در صنعت برق تلقی می نمایند و معتقدند که در صنایع مختلف تولید ترانس، رله، برج، سیم هوایی، مقره، یراق آلات، حفاظت و کنترل اثرات شگرفی خواهد داشت و عده ای معتقدند که اساسا این یک طرح غیر ضروری است وبا مطالعات اولیه صرفا آکادمیک و غیر کاربردی شکل گرفته است و بیشتر نگاه آن به واردات تجهیزاتی است که در داخل امکان تولید آن وجود ندارد و اساسا کشور به این سطح ولتاژی نیاز ندارد و فقط اتلاف منابع صورت می پذیرد.
قابل ذکر است در همین رابطه گنجانیدن مطالعات امکان سنجی جدید در شرح خدمات مهندسین مشاور علاقمند برای حضور در مناقصه، نظریه ضعف مطالعات اولیه را تقویت می نماید  بنابر اطلاعات واصله سطح ولتاژ این خط 765 کیلو ولت می باشد واز عسلویه به تهران و نهایتا به رودشور ختم می گردد. که هم اکنون فاز اول آن از عسلویه به تهران در دست مطالعه و اقدام میباشد.
گفته میشود احداث این طرح بالغ بر دو میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.
نکته حائز اهمیت اثرات شگرف، ارتقاء فرهنگ فنی مهندسی و کیفیت و حفاظت و کنترل در صنعت انتقال برق است که  به نظر می رسد که مسئولین سازمان توسعه برق می بایستی به این مهم توجه جدی مبذول نمایند که متاسفانه حرکتهای اولیه حاکی از مغفول ماندن بعضی نکات مهم و کلیدی است.
در همین رابطه میتوان به اقدام کارفرما برای انتخاب مشاور از طریق مناقصه اشاره نمود که در نگاه اول در راستای مصالح سازمان مربوطه و کشور میباشد و در صورت سوال، پاسخ الزام قوانین و نظارت و تحکم سازمانهای نظارتی ارائه می گردد.اما پشت این پاسخ سوال مهمی شکل می گیرد که آیا در دنیای پیشرفته بعنوان مثال همان شش کشوری که ایرا ن می خواهد به آنها بپیوندد از طریق مناقصه به همین روشی که سازمان برق اقدام می نماید عمل می گردد؟ 
و آیا ارتقاء تکنولوژی و فرهنگ مدیریت فقط در مشخصات فنی تجهیزات و مؤلفه های صرفاً فنی خط انتقال است یا در مدیریت انتخاب مشاور وپیمانکار نیز وجود دارد.
آیا صرفاً محدودیت های قوانین و مقررات وهراس از سازمان های نظارتی دلیل قانع کننده ای برای کم توجهی به این مقوله مهم است.
آیا مدیران شجاعی که دست به این اقدام عظیم وپر مخاطره می زنند نباید در مقوله الزام ارتقاء مدیریت پروژه در زمینه های انتخاب مشاور و پیمانکار از خود شجاعت نشان دهند و صرفاً با ایجاد قید انتخاب همکار خارجی برای مشاورین مسئولیت خود را رفع نمایند.
آیا ارتقاء سطح ولتاژ از 400 به 765 کیلو ولت نیاز به ارتقاء بینش و مدیریت همگام با استانداردهای مدیریتی در همه زمینه ها ندارد.
پدیده ای که مدت هاست رمق شرکت های مهندسین مشاور در خاک ریز اول و شرکت های پیمانکاری را در خاک ریز دوم گرفته و متاسفانه در چنبره رقابت های منفی، سخت و شکننده نه تنها موجب رشد و پیشرفت شرکت ها نگردید بلکه روز به روز توان فنی ، مهندسی و اقتصادی شرکت ها را در این عرصه به تحلیل برد.
ایران کشوری است که با سرمایه های عظیم انسانی در عرصه مستقل و باز جمهوری اسلامی که هزینه های بسیار سنگین و با خون بهترین جوانان کشور استقلال آن در این زمینه ها تضمین گردید می تواند در این رابطه حرف های بزرگی را در منطقه بزند اما متاسفانه به دلایل کم توجهی می رود تا اهداف چشم انداز کشور را در این عرصه به خطر اندازد.آیا امکان نداشت سازمان توسعه برق با یک تقسیم کار درست و با استفاده از روشهای مرسوم در کشورهای پیشرفته برای احداث چنین خط عظیمی اقدام می نمود و به جای رقابت منفی یک تعامل سازنده بین شرکتهای مهندسی مشاور حائز صلاحیت ایجاد می نمود و گناه را به گردن محدودیت قوانین و نظارت مکانیکی سازمانهای نظارتی نیاندازد.
۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۸:۴۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • ناشناس
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۰:۳۴
  • 0
    0

مطالعات اولیه و امکان سنجی برای این پروژه پر هزینه انجام شده است؟ 2سوال ابتدایی و بسیار ساده: با این طرح چند مگاوات از عسلویه قابل انتقال است؟ با بودجه این طرح چند خط 400 کیلوولت دو مداره می توان احداث کرد؟ ( یک محاسبه ساده و پاسخ به دو سوال فوق نتیجه گیری اولیه حاصل میگردد!) بنظر اینجانب (بعنوان یک کارشناس با بیش از 20 سال سابقه در بخش انتقال)، حتی اگر مطالعات اولیه کافی و امکان سنجی مناسب انجام شده است، شجاعت مدیریت طرح بیشتر اثبات میگردد اگر این فاز اولیه ولی مهم و کم هزینه به مهندسین مشاور داخلی، که براحتی توان انجام این بررسی ها و مطالعات اولیه را دارند واگذار گردد تا نتایج با گزارش مطالعات موجود این بخش مقایسه و صحه گذاری و اطمینان های لازم جهت اجرای این طرح پر هزینه حاصل گردد.

  • محمد
  • ۲۶ تیر ۱۳۸۹ ۱۲:۲۲
  • 0
    0

سلام امیدوارم بتوانیم روزی این خط انتقال را ببینیم اما در این تحریم همین الان نمی توانیم سوئیچهای پسترا خریداری کنیم . این تکنولوژی که جای خوددارد. اما اگر شجاعت این اقدام باشد خیلی خوب است اگر اصولی انجام گیرد بسیار مناسب است اما توجه بفرمائید که نیروگاههای عسلویه اغلب در ولتاژهای پایین هستند و می بایست هزینه پستهای GIS نیز در بین هزینه کرد محاسبه شود پس خدا به دادمان برسد که این سه شرکت می خواهند مشاوره چنین پروزه عظیمی باشند


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.