English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ارزش تجارت ایران و عراق به ۵/۷ میلیارد دلار مى رسد

ارزش تجارت ایران و عراق به ۵/۷ میلیارد دلار مى رسد
برنامه ریزى براى افزایش صادرات غیرنفتى به کشور عراق در سالجارى تا ۷‎/۵ میلیارد دلارصورت گرفت.

ابرار اقتصادی نوشت، حسن دانایى فر،دبیر ستاد توسعه اقتصادى ایران و عراق ، در گفتگو با مهرگفت: عراق هم اکنون از ظرفیتهاى بالایى در بخش اقتصادى برخوردار است که با توانمندیهاى کشور ما همخوانى دارد به نحوى که تفاوت زیادى در سلایق، انتخاب و نحوه مصرف دو کشور وجود ندارد.

اتصال به بازار عراق از ۱۱ نقطه
وى با اشاره به عملکرد سالهاى ۸۷ و ۸۸ به صادرات غیر نفتى کشورمان از طریق ۱۱ نقطه مرزى به کشور عراق سخن گفت و با بیان اینکه در سال ۸۷ بیش از ۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتى از ایران به عراق انجام شده است، افزود: فقط در اردیبهشت سال ،۸۸ ۳۴۵ میلیون دلار صادرات از طریق گذرگاههاى مرزى به عراق انجام شده است.
صدور روزانه ۸ هزار تن سیمان به عراق
دبیر ستاد توسعه اقتصادى ایران و عراق به مواد غذایى و لوازم ساختمانى به عنوان ۲ زیر مجموعه بزرگ صادراتى از ایران به عراق نام برد و بیان داشت: در حال حاضر روزانه بیش از ۸ هزار تن سیمان به کشور عراق صادرات داریم. سال ۸۸ نیز در بخش بازرگانى ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات به کشور عراق انجام شده است که اگر به ورود و خروج کالاهاى موقت هم اشاره کنیم، این رقم به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار افزایش مى یابد.
صدور ۴‎/۸ میلیارد دلار کالاى بازرگانى در ۸۸
دانایى فر با اشاره به واردات ناچیز از کشورعراق، تاکید کرد: در سال ۸۷ از مبادى رسمى کمتر از ۵۰ میلیون دلار واردات از عراق انجام شده که این رقم در سال ۸۸ به حدود ۷۰ میلیون دلار رسیده است که تمام این اقدامات از سوى بخش خصوصى صورت گرفته است.
این مقام مسئول، برق، فرآورده هاى نفتى، زائرین و خدمات (فنى - مهندسى) را بیشترین گروه هایى اعلام کرد که از طریق مبادى رسمى دو کشور مبادله مى شوند به نحوى که در سال ،۸۷ ۲۳ هزار نفر از شهروندان عراقى براى درمان به ایران آمده اند که متوسط ماندگارى آنها ۱۵ روز بوده است و از این طریق هزینه درمانى هر عراقى ۵ هزار دلار برآورد شده است.
صادرات یک میلیارد دلارى انرژى به عراق
وى در ادامه سخنانش از صادرات حدود یک میلیارد دلارى انرژى به کشور عراق سخن گفت و با بیان اینکه از این میزان حدود ۴۰۰ میلیون دلار فقط به فروش برق مربوط مى شود گفت: هم اکنون در ۴ نقطه شبکه سراسرى برق ایران به کشور عراق متصل است که در این زمینه سعى شده است بر اساس قیمتهاى بین المللى هزینه برق فروخته شده محاسبه و دریافت شود. همچنین حدود ۳۰۰ میلیون دلار فرآورده هاى نفتى توسط دولت و بخش خصوصى در سال ۸۷ به عراق صادر شده است.دانایى فر در خصوص وضعیت خدمات (فنى - مهندسى) با اشاره به اینکه کشور عراق به دلیل بحران هاى داخلى بودجه چشم گیرى را به این بخش اختصاص نداده است، سهم جذب پروژه هاى (فنى - مهندسى) ایران در سال ۸۷ را حدود ۲۵۰ میلیون دلار و در سال گذشته نیز حدود ۹۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و با بیان اینکه در سالجارى عراق در بخش عمرانى خود ۳۵ میلیارد دلار براى پروژه ها هدفگذارى جذب سرمایه انجام داده است ابراز امیدوارى کرد که ایران بتواند سهم مناسبى از این رقم را به خود اختصاص دهد.
ترکیه؛ رقیب اقتصادى ایران در عراق
دانایى فر بازار عراق را یک بازار رقابتى دانست و با بیان اینکه دولت این کشور متصدى بخش اقتصادى است و خصوصى ها در این کشور اقتصاد را اداره مى کنند بیان داشت: در سال ۸۳ صادرات غیر نفتى ما به عراق حدود ۷۹۰ میلیون دلار بود که این رقم در سال ۸۴ به ۱/۱ میلیارد دلار، در سال ۸۵ به ۱‎/۶ میلیارد دلار و در ۸۷ نیز به ۴‎/۷۲۰ میلیارد دلار بالغ شده است.
دبیر ستاد توسعه اى اقتصادى ایران و عراق در خصوص عملکرد سال ۸۸ نیز به صادرات غیر نفتى ۴‎/۵ میلیارد دلارى از ایران به عراق سخن گفت و با بیان اینکه ۲‎/۳ میلیارد دلار از این میزان مربوط به بخش انرژى، گردشگرى، ترانزیت و خدمات (فنى - مهندسى) بوده است افزود: سالجارى هدفگذارى شده است تا میزان صادرات غیر نفتى ایران به عراق به حداقل ۵.۷ میلیارد دلار افزایش یابد.
صادرات غیرنفتى ۵.۷ میلیارد دلارى در ۸۹
وى بخش بازرگانى، انرژى، گردشگرى، خدمات فنى - مهندسى و ترانزیت را مهمترین بخش هاى مورد توجه کشور براى انجام مبادلات تجارى با عراق جهت دستیابى به صادرات غیرنفتى ۷‎/۵ میلیارد دلارى ذکر کرد و با بیان اینکه هم اکنون ۴ نقطه مرزى ایران با عراق ترانزیتى است، بیان داشت: ۵ میلیارد دلار از این هدفگذارى قرار است از طریق فعالیت هاى بازرگانى تامین شود.
مشکلات تجارت خارجى
دانایى فر یکى از مشکلات صادر کنندگان ایرانى در زمان تجارت خارجى را نگاه داخلى داشتن این مقوله دانست و بیان داشت: تاجر داخلى فکر مى کند با همان بسته بندى، نگهدارى و حتى زبانى که بر روى کالا جهت مصرف داخلى نوشته شده است مى تواند در بازارهاى خارجى نیز تجارت کند و این یک اشتباه است.

ابرار اقتصادی
۴ خرداد ۱۳۸۹ ۱۳:۲۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.