English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۱۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تدوین برنامه صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری صنایع در هدفمندی یارانه‌ها

تدوین برنامه صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری صنایع در هدفمندی یارانه‌ها
معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت صنایع از تدوین برنامه‌های عملی برای صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری صنایع در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، ایرج ندیمی در مورد اساسنامه صندوق توسعه ملی و استفاده از منابع آن برای سرمایه‌گذاری افزود: آنچه در قانون هدفمندی یارانه‌ها مهم به نظر می‌رسد، 20 درصد منابع از محل درآمد فروش نفت، گاز و میعانات گازی وارد صندوق توسعه ملی می‌شود که به بخش غیر دولتی در قالب تسهیلات پرداخت می‌شود.
معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت صنایع افزود: در قانون صندوق توسعه ملی ماده 1- 22 واریز سالانه حداقل 20 درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های آن به این صندوق در نظر گرفته شده و در بند 2 ماده 22 ارائه تسهیلات از محل این منابع برای بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیر دولتی با هدف تولید و توسعه سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور با در نظر گرفتن شرایط رقابتی و بازدهی اقتصادی پیش‌بینی شده است.
ندیمی در پاسخ به این پرسش که قرار بود دولت در یک ماه اول سال جاری اساسنامه صندوق توسعه ملی را به مجلس ارائه کند، آیا در استفاده از منابع این صندوق تعلل نداشته، گفت: ‌دغدغه در این زمینه وجود ندارد، زیرا ما نمی‌خواهیم روزانه درآمدها را از نفت جدا کنیم، بلکه حداقل 20 درصد از میزان فروش نفت وارد این صندوق می‌شود که تا تصویب کامل اساسنامه قابل برداشت نخواهد بود.
ندیمی افزود: دولت حق برداشت 80 درصد درآمدهای حاصل از فروش نفت، گاز و فرآورده‌های آن را دارد، پروژه‌های عمرانی مصوبی نیز در قانون بودجه وجود دارد که در این زمینه مشکلی نیست، از طرفی حقوق بخش غیر دولتی نیز از بین نمی‌رود و در صندوق توسعه ملی وجود دارد که در صورت تصویب اساسنامه صندوق توسعه ملی از آن استفاده خواهد شد.
وی تأکید کرد: اگر چند روزی دیرتر اساسنامه به مجلس ارائه شود، خللی در اجرای قانون پیش نمی‌آید و امیدواریم دولت زودتر اساسنامه را به مجلس ارائه کند، اما پروژه‌های عمرانی برای استفاده از این منابع ارزی مانند منابع ریالی سریع نخواهد بود و تصویب آن زمان‌بر خواهد بود.
معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت صنایع با بیان اینکه معرفی پروژه‌های متقاضی تسهیلات ارزی تا زمان تصویب خواهد بود، گفت: با توجه به تجربه گذشته هنوز برای استفاده بخش غیر دولتی شامل خصوصی، تعاونی و عمومی غیر دولتی برای استفاده از تسهیلات ارزی دیر نشده است.
ندیمی تأکید کرد: علاوه بر 20 درصد سهم درآمدهای نفتی از محل سرمایه‌گذاری‌های قبلی از حساب ذخیره ارزی و پرداخت اقساط تسهیلات قبلی آن وارد این صندوق می‌شود و منابع برگشتی طبق تعریف قانون در این صندوق جدید جای می‌گیرد از طرفی میزان فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی سهم 20 درصدی وارد این صندوق می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در اصل خللی در سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌شود و با توجه به تعطیلات در دو ماه گذشته از سال عملا خللی در سرمایه‌گذاری ایجاد نشده، اما امیدواریم هر چه زودتر تکلیف اساسنامه صندوق توسعه ملی برای استفاده بخش غیر دولتی روشن شود.
ندیمی افزود: سفارش برای واردات کالاهای سرمایه‌ای به باز کردن گشایش اعتبار و خطوط اعتباری و زمان نیاز دارد و مسائل دیگری مورد نیاز است ، از طرفی در اقتصاد دنیا مشکلاتی وجود دارد که سرعت لازم در توسعه دیده نمی‌شود که به مسائل صنعت برنمی‌گردد.

خبرگزاری فارس
۴ خرداد ۱۳۸۹ ۱۴:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.