English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران در جایگاه دهم جهان در تولید مس قرار می‌گیرد

ایران در جایگاه دهم جهان در تولید مس قرار می‌گیرد
مدیر عامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت 450 هزار تنی تولید مس کشور، گفت: قصد داریم از نظر تولید مس از رتبه 17 جهانی به رتبه 10 تا چند سال آینده ارتقا یابیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، اردشیر سعد محمدی در مراسم افتتاح معدن دره زار در مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اینکه در حال حاضر در دنیا 16 میلیون تن مس کاتدی تولید می شود که 5.7 میلیون تن آن مربوط به کشور شیلی است، از کشورهای پرو، ایران، چین و استرالیا به عنوان کشورهای تولید کننده دیگر مس در جهان نام برد و گفت: هم اکنون حدود 70 میلیون تن ذخایر پیش بینی شده مس در جهان است که 3.5 درصد آن در ایران وجود دارد، ضمن اینکه تولید جهانی ما هم اکنون 1.2 درصد است.

مدیر عامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اشاره به اینکه از رتبه 17 جهانی تا چند سال آینده به رتبه 10 خواهیم رسید، به سرمایه گذاری 3 هزار میلیارد تومانی در پروژه های استان کرمان و هزار میلیارد تومانی در منطقه آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در کوتاه مدت میزان تولید مس کشور به 450 هزار تن مس کاتدی خواهد رسید که در افق 1404 این میزان باید به 700 هزار تن بالغ شود.
وی با اعلام خبر افتتاح 6 معدن جدید مس در سال جاری اظهار داشت: اولین معدن از سری جدید که در منطقه پاریز (دره زار) با حضور وزیر صنایع افتتاح گردید، بیش از 100 میلیون تن ذخیره دارد که با اکتشافات دقیق تر به 120 میلیون تن نیز خواهد رسید.
سعدمحمدی با اشاره به اینکه هم اکنون در 44 نقطه تحقیقات اکتشافی انجام می شود از افزایش نقاط اکتشافی به 65 نقطه تا پایان سال خبر داد و گفت: طی سال جاری 100 هزار متر حفاری انجام خواهیم داد.
این مقام مسئول با بیان  اینکه از طریق حفاری های اکتشافی انجام شده 3 معدن جدید با ذخایر مناسب و عیار بیش از هفت دهم کشف شده است، به حل مشکلات اشتغال به عنوان دغدغه اصلی کرمان خبر داد و افزود: در کوتاه مدت برای حل مشکل اشتغال در مس سرچشمه و میدوک اقداماتی انجام خواهد شد.
وی معادن چاه مسی ، فیروزه ، ایجو، نوچون، چهل کوره و دره آلو را از دیگر معادن کشف شده مس جهت افتتاح در سال جاری خبر داد و گفت: در این راستا هم اکنون مناقصه های ذوب ، پالایش و اسید انجام شده است و بیش از 29 شرکت از اروپا، آسیا و آفریقا در این مناقصه ها شرکت کردند.
سعد محمدی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه تا پایان شهریور سال جاری مراسم عقد قرارداد عملیاتی شدن این معادن انجام شود، افزود: برای حل مشکل آلودگی خاتون آباد نیز با یک شرکت قرارداد بستیم که عملیات اجرای آن تا یک سال آینده انجام می شود و از این طریق مشکل زیست محیطی فعالیتهای صنعتی در این منطقه نیز حل می شود.
وی با اشاره به اینکه با اکتشاف 10 میلیون تن مس با عیار 4 دهم درصد، از هر معدن 40 هزار تن مس تولید خواهد شد، بیان داشت: بدین ترتیب با قیمت های فعلی یک معدن 10 میلیون تنی 60 میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که بحث اشتغال را نیز در پی دارد.
خبرگزاری مهر
۷ خرداد ۱۳۸۹ ۱۲:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.