English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۴۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو گفت: اگر بخواهیم راندمان نیروگاه‌های کشور را افزایش دهیم باید خیلی از نیروگاه‌های قدیمی را از مدار خارج کنیم، اما چون این‌کار تامین برق کشور را دچار اختلال می‌کند، سعی می‌کنیم با اقدامات موازی راندمان را افزایش دهیم.

وزیر نیرو گفت: اگر بخواهیم راندمان نیروگاه‌های کشور را افزایش دهیم باید خیلی از نیروگاه‌های قدیمی را از مدار خارج کنیم، اما چون این‌کار تامین برق کشور را دچار اختلال می‌کند، سعی می‌کنیم با اقدامات موا
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، مجید نامجو ، با تاکید بر این‌که شرایط برای افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور دشوار است، تصریح کرد: درحال حاضر یکی از مشکلات ما در کشور این است که نیروگاه‌های گازی ما با میانگین راندمانی حدود 38 درصد درحال کار هستند و این درحالی است که مجلس به ما تکلیف کرده که باید راندمان نیروگاه‌ها را به 45 درصد برسانیم.
وی درباره ارزش افزوده نیروگاه‌های سیکل ترکیبی افزود: در این زمینه یکی از راه‌های خوب افزایش راندمان این است که بتوانیم با استفاده از نیروگاه‌های بخاری و ایجاد سیکل ترکیبی در نیروگاه‌های گازی، این راندمان را افزایش دهیم.
وزیر نیرو ادامه داد: درحال حاضر نزدیک به 20 پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی در دست اقدام داریم که نزدیک به 10 هزار و 500 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه می‌کند و همچنین راندمان نیروگاه‌های کشور را به وضعیت مطلوب‌تری خواهد رساند.
نامجو در پاسخ به این سوال که دستیابی به راندمان 45 درصدی مطالبه شده از سوی مجلس برای نیروگاه‌ها را تا چه ‌حد اجرایی می‌دانید؟ عنوان کرد:‌ دستیابی به این هدف بسیار سخت است و همان‌روز که این قانون تصویب می‌شد نیز به نمایندگان مجلس گفتیم که رسیدن به این راندمان کار بسیار سنگینی می‌طلبد،‌ چرا که خیلی از نیروگاه‌های ما به دلیل سن بالا، راندمانی پایین‌تر از 37 درصد دارند و ما برای این‌که بتوانیم میانگین راندمان کشور را افزایش دهیم باید این نیروگاه‌ها را از مدار بهره‌برداری خارج کنیم و خارج کردن این نیروگاه‌ها، تامین برق کشور را دچار اختلال خواهد کرد.
به گفته وی، به دلیل این‌که با شرایط موجود باید این نیروگاه‌ها را حفظ کنیم، سعی می‌کنیم درکنار آن با گسترش نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، ایجاد نیروگاه‌های CHP و افزایش نیروگاه‌های بادی و خورشیدی و رفتن به تکنولوژی‌های بالاتر که بتواند راندمان نیروگاه‌های جدید ما را به سطوح بالاتری برساند، این هدف را محقق کنیم.
نامجو درباره برنامه عملیاتی وزارت نیرو برای دستیابی به این هدف گفت: بسته پیشنهادی خود را برای رسیدن به این هدف آماده‌ کرده‌ایم که این بسته پیشنهادی مستلزم تامین منابع و اعتبارات زیاد مالی است که باید دید تا چه‌حد می‌تواند از طریق دولت در اختیار وزارت نیرو قرار داده شود که در این زمینه هنوز مشغول مذاکره و بحث هستیم.
ایسنا
۹ خرداد ۱۳۸۹ ۱۲:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.