English
یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹, ۱۴:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اعمال افزایش قیمتها در سه فاز / تغییر اصول بازی در اقتصاد ایران

اعمال افزایش قیمتها در سه فاز / تغییر اصول بازی در اقتصاد ایران
سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت با بیان اینکه اصول بازی در اقتصاد ایران در حال تغییر است، گفت: در راستای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، افزایش قیمتها در 2 یا 3 مرحله در طول پنج سال انجام می‌شود، زیرا افزایش هر ساله قیمتها، هزینه‌های زیادی را بر جامعه تحمیل می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا فرزین در همایش سراسری تشریح بسته های سیاستی قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط مسئولان برای معاونان برنامه ریزی و عمرانی استانداران و همچنین روسای سازمانهای اقتصاد و دارایی، بازرگانان کشاورزی و صنایع و معاون استانها در وزارت کشور بیان اینکه در ماده 8 قانون هدفمند کردن یارانه ها، اساس کار بر این است که بخشی از درآمد ناشی ازهدفمند سازی در اختیار بانکها قرار گیرد و دستگاه اجرایی، افراد واجد شرایط دریافت کمک را به بانکها معرفی می کنند، گفت: در این فرایند هیچ مبلغی در اختیار دستگاههای اجرایی قرار نمی گیرد.

وی اظهارداشت: منابع در دسترس علاوه بر خود منابع ماده 8 می تواند شامل منابعی نیز باشند که مجمع عمومی سازمان هدفمندی یارانه ها تصویب می کند و لذا صرفاً منابع، محدود به منابع ماده 8 نمی شود و به تناسب پروژه ها و نیازهایی که پیش می آید، می تواند به این منابع افزوده شود.
سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت مهمترین هدف از باز توزیع یارانه به بنگاهها را پایین آوردن هزینه تولید و بهینه نمودن تکنولوژی تولید عنوان و تصریح کرد: خط مقدم این کار سیستم بانکی است چرا که این سیستم بانکی است که درآمد را بین مردم و بنگاههای تولیدی توزیع می کند.
 
به گفته فرزین، درآینده ای نزدیک قراردادهای جداگانه ای بین سیستم بانکی با بخشهای تولیدی و سیستم بانکی و سازمان هدفمند سازی یارانه ها تنظیم خواهند شد که این کار از لحاظ اجرایی بسیار مهم و حساس است و بایستی هماهنگی های لازم با بانک مرکزی صورت گیرد که در حال انجام است.
فرزین ادامه داد: بایستی با توجه به وضعیت، ظرفیت و بضاعت فعلی کشور، این کار بزرگ و ملی را که همگی بر اجرای آن توافق  داریم، به انجام برسانیم .
وی گفت: در زمینه تلفیق بسته ها در مرکز این وظیفه با کارگروه طرح و در راس رئیس جمهور است و بر همین اساس در استانها هم مسئولیت این امر با توجه به حکم رئیس جمهوری با ستادهای استانی و در راس آن استاندار است.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: اینکه تمامی منابع طرح در اختیار سازمان هدفمندی و سپس از طریق آن در اختیار بانکها قرار گیرد از نکات قوت طرح است، بنابراین وضعیت مالی مشخص و شفاف است. مساله مورد توجه فعلی قراردادهای مختلف بین بانکها با افراد، بخشها و سازمان هدفمندی یارانه ها است.
فرزین تصریح کرد: در انجام هدفمندی قرار بر این است که اصول بازی در اقتصاد کشور تغییر کند؛ بنابراین بسته های سیاستی، طرحهای تحول ساختاری همه جانبه نیست بلکه این بسته ها به منظور پیشگیری از آثار منفی اجرای طرح تهیه شده است؛ در مدلهای مورد بررسی، اثر طرح را برروی متغییر های اساسی، مانند تورم، تولید، اشتغال مورد بررسی قرارداده ایم و سیاستها را روی این موضوع متمرکز کرده ایم که تمامی اثرات افزایش قمیت به مصرف کننده منتقل نشود و بتوانیم تورم را کنترل کنیم.
سخنگوی طرح تحول اقتصادی اطمینان داد که حداقل 50 درصد از منابع به طور مستقیم به مردم پرداخت و از این رهگذر کاهش قدرت خرید مردم جبران شود، ضمن آن که قدرت خرید افراد در طبقات محروم جامعه افزایش نیز می یابد.
وی در مورد متغیرهای اصلی بخش اقتصاد کلان مانند نرخ سود بانکی، نرخ دستمزد، نرخ ارز گفت: باید در ارتباط با این متغیرها تصمیم گیری شود چرا که این متغیرها بر دیگر متغیرهای اقتصادی تاثیرگذارند؛ در مورد سیاستهای ارزی نیز حتما با رویکرد کارشناسی تصمیم گیری خواهد شد.
فرزین خاطر نشان کرد: تصمیم بر آن است که افزایش قیمتها طی 2 یا 3 مرحله در طول پنج سال صورت گیرد چرا که افزایش هر ساله قیمتها، هزینه های زیادی را بر جامعه تحمیل خواهد کرد، از سوی دیگر چون آزادسازی قیمتها از نیمه دوم سال در دستور کار قرار می گیرد، اثر افزایش قیمت ها محسوس تر خواهد بود. وی در پایان از پیگیریهای لازم جهت تصویب مبلغی برای کمک به ستادهای استانی نیز خبر داد.
خبرگزاری مهر
۱۱ خرداد ۱۳۸۹ ۲۳:۴۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.