English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۲:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

/تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر ارتقای توان تولیدی صنعت کشور/ بهمنی: صنعتگران ما اهداف خود را متناسب با شرایط موجود تطبیق دهند

/تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر ارتقای توان تولیدی صنعت کشور/ 
بهمنی: 
صنعتگران ما اهداف خود را متناسب با شرایط موجود تطبیق دهند
رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر نیاز کشور به داشتن صنعت قوی و افزایش تولیدات صنعتی اظهار داشت: ما براساس برنامه سند چشم انداز 20 ساله تا سال 1404 می‌بایست رشد اقتصادی 8 درصدی را محقق کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، بهمنی درنشست مشترک با انجمن‌ قطعه سازان ایران که با حضور مدیرعامل ایران خودرو برگزار شد، افزود: با توجه به مزیت نسبی بخش صنعت نسبت به سایر بخش‌ها، لازم است بخش تولید و صنعت را بیش از پیش تقویت کنیم.
وی افزود: بازدید مقام معظم رهبری از ایران خودرو و ارائه رهنمودهای ایشان به ویژه در بحث تعرفه‌ها، بسیار حائز اهمیت است. این نشان می‌دهد که ایشان برای بخش صنعت اهمیت بسیار زیادی قائل هستند.
او ضمن تاکید بر ارتقای توان تولیدی صنعت کشور گفت: باید تولیداتی برای صادرات و رقابت در بازارهای جهانی داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم در سازمان تجارت و توسعه جهانی برای کشور جایگاهی به دست آوریم.
بهمنی افزود: با توجه به شرایط اقتصاد جهانی، صنعتگران ما می‌بایست اهداف و فعالیت‌های خود را متناسب با شرایط موجود تطبیق دهند؛ به طوری که براساس پیش‌بینی افق 1404 کشور ما باید در بخش صنعت و معدن، توسعه یافته خودکفا و صادرات گرا باشد.
وی خاطرنشان کرد: سهم صادرات محصولات صنعتی ما در کل صادرات باید به 77 درصد برسد و سهم اشتغال این بخش به کل اشتغال نیز باید به 25درصد ارتقا یابد؛ بنابراین لازم است زمینه‌ها را برای رشد و تقویت این بخش فراهم کنیم. در حال حاضر سیستم بانکی ما 2 هزار و 424 میلیارد ریال جذب منابع داشته و در همین حال میزان تسهیلات پرداختی 2 هزار و 289 میلیارد ریال بوده و ذخیره قانونی را اگر در نظر بگیریم، می‌بایست 2131 هزار میلیارد ریال پرداخت می‌کرد که در حال حاضر 107.4 درصد از امکانات خود را در اختیار بخش‌های اقتصادی قرار داده است؛ بنابراین ما باید برای ادامه حمایت وصنعت راهکارهایی داشته باشیم.
او در ادامه اظهار کرد: افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و تقویت سرمایه بانک‌های دولتی جزو برنامه‌های بانک مرکزی برای تقویت نقدینگی بوده است که تاکنون نتوانستیم افزایش سرمایه را به تصویب مجلس برسانیم. برهمین اساس شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت سرمایه بانک‌های خصوصی را به اجبار از 2 هزار میلیارد ریال به 4 هزار میلیارد ریال و موسسه‌های مالی و اعتباری را از 1.5 هزار میلیارد ریال به 3 هزار میلیارد ریال افزایش دهد تا در نتیجه این امر، نقدینگی مورد نیاز در جامعه تا حدودی تامین شود.
رئیس کل بانک مرکزی با استقبال از جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور عنوان کرد: بانک مرکزی و وزارت اموراقتصادی و دارایی، بازپرداخت اصل وسود سرمایه آنها را تضمین می‌کند و با توجه به بازدهی پایین سرمایه در کشورهای اروپایی و آمریکا و بحران اقتصادی در این کشورها و نرخ رشد بیکاری در آنجا که به 10.4 درصد رسیده است، کشورهای نوظهور باید از این بحران ها به عنوان فرصت استفاده کنند و سرمایه‌های خارجی را جذب کنند.
وی اظهار داشت: سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در ایران بیش از 10 درصد سود بگیرند که از این طریق کسری نیازهای داخلی نیز برطرف خواهد شد.
ایسنا
۲۱ خرداد ۱۳۸۹ ۲۲:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.