English
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹, ۲۲:۰۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حقوق کارمندان دولت 8 درصد افزایش یافته است

حقوق کارمندان دولت 8 درصد افزایش یافته است
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: حقوق کارمندان دولت با احتساب 2 درصد افزایش اعتبار برای بیمه در واقع 8 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در حاشیه مراسم تودیع محسن میرزایی رئیس سابق مرکز ملی بهره‌وری و معارفه علی رضائیان رئیس جدید سازمان ارتقاء یافته ملی بهره‌وری ایران در سالن غدیر این معاونت گفت: قانون بودجه 89 در 14 اردیبهشت ابلاغ شد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران که چرا کمتر مصاحبه می‌کند، گفت: ما هم خودمان را تحریم کردیم، هم شماها را و من با وجود این که همه موبایلهای شما را شناسایی کردم، باز هم تعدادی از دستم در می‌رود از طرفی گرچه به اطلاع رسانی اعتقاد دارم ولی فرد بزرگی مرا توصیه کرده این قدر مصاحبه نکنم.
وی گفت: تا 14 اردیبهشت ماه تغییرات ویراستاری قانون بودجه از مجلس دریافت شد، این را قبلا هم گفتم، سپس همان روز هم بودجه را ابلاغ کردیم، از طرفی متن آن در سایت سامانه معاونت برنامه‌ریزی قرار گرفت.
ممبینی خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ بودجه کلی، بودجه مربوط به تک تک دستگاه‌های ملی و استانی و شرکتها به عنوان اطلاع‌ ارسال شد. علاوه بر این که باید خود دستگاهها مراجعه کنند و ردیفهای مربوطه را ببینند.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی که در مناسبت‌هایی مانند روز معلم و روز پرستار قول‌هایی برای استخدام داده شد که حق‌التدریسی‌ها و یا پرستاران استخدام خواهند شد، یا قول دیگر که هر کس در 89 بچه‌دار شود، یک میلیون تومان می‌دهند، آیا این موارد در بودجه دیده شده است، گفت: وزارت آموزش و پرورش یک بودجه حق‌التدریسی دارد که هر ساله در بودجه سالانه‌شان پیش‌بینی می‌شود.
وی افزود: همین بودجه را در راستای بهینه‌سازی و ارتباط با موضوعات جدید استفاده می‌کنیم، یعنی ما به یک شکلی در سال 88 حدود 50 هزار نفر بازنشسته پیش از موعد در آموزش و پرورش داشتیم.
ممبینی افزود: بازنشستگی افراد عملا یک نوع صرفه‌جویی در اعتبارات پرسنلی آموزش و پرورش است، حال از همین اعتبارات در موضوعات دیگر استفاده می‌کنیم، به صراحت عرض می‌کنم که بودجه آموزش و پرورش نسبت به چند سال قبل از ارتقای خوبی برخوردار شده و مثل سابق مشکلی به نام بودجه در آموزش و پرورش وجود ندارد، از جمله آثارش همین بیمه طلایی معلمان بود که اعلام شد.
وی گفت: به هرحال آموزش و پرورش به خوبی توانسته بحث بازنشستگی پیش از موعد را انجام دهد، هر چند این بازنشستگی موجب شده که نیروهای کیفی خوبی را در آموزش و پرورش از دست بدهیم و فلسفه قانونی این نبوده است، ولی همه اینها ناشی از این است که اعتبارات خوبی در آموزش و پرورش وجود دارد و توانسته‌اند این کارها را در راستای بهبود امور در آموزش و پرورش انجام دهند.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد اساسنامه سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: این بحث در حوزه کاری من نیست.

* افزایش 8 درصدی حقوق کارمندان

ممبینی در مورد مخالفت برخی نمایندگان با افزایش 6 درصدی حقوق کارمندان گفت: من خیلی پرهیز کردم که این صحبت‌ها را نکنم. در مورد حقوق آنچه دولت انجام داده است، عین قانون را انجام داده است، در جزء الف بند 7 قانون بودجه سال 89 تصریح شده که ضریب (حقوق) بنابر پیشنهاد معاونت‌های توسعه مدیریت (دکتر فروزنده) و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یعنی دکتر عزیزی و تصویب هیأت وزیران در چارچوب اعتبارات مصوب باشد.
وی ادامه داد: در چارچوب اعتبارات مصوب، همین 6 درصدی بود که اعلام شده است، یعنی به‏هرحال قانون بودجه قانون مؤخر است و قانونگذار آن را مد نظر قرار داده است.
وی در پاسخ به گفته خبرنگاری که گفت، آیا توجیه می‌کنید، گفت: من توجیه نمی‌کنم، پاسخ می‌دهم و باید قانع کننده باشد. قانون‌گذار در قانون مؤخر گفته که ضریب ریالی در چارچوب اعتبارات مصوب باشد. با استفاده از اعتبارات مصوب، حداکثر رشدی که می‌توانستیم، اعمال شد و 6 درصد افزایش یافت. اما یک رقم 2 درصدی دیگر وجود دارد که برای درمان است، یعنی قانونگذار گفته حدود 2 درصد هم از اعتبارات مصوب صرف بیمه درمانی کارکنان کشوری و لشکری اعم از شاغل و بازنشسته شود.
ممبینی تصریح کرد: ما باید 2درصد هم برای بیمه درمانی تأمین کنیم، یعنی عملا (افزایش حقوق) می‌شود 8 درصد، شامل 6 درصد حقوق و 2 درصد هم بیمه درمان است که باید پوشش بیمه درمان تأمین شود.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد کاهش اعتبار امور رفاهی به 80 درصد و سقف اضافه کاری به 60 درصد مقدار مشابه سال قبل، گفت: علت این است که تقریبا شاهد کاهش تعداد کارکنان دولت هستیم. وقتی که اعلام می‌شود این اعتبار معادل 80 درصد سال 88 باشد، کل اعتبار رفاهی به معنای 80 درصد نیست، زیرا وقتی که به نسبت آمار کارکنان مقایسه شود، بیش از 80 درصد( سال قبل) خواهد بود، به‏دلیل اینکه مرتب شاهد کاهش تعداد کارکنان دولت در کشور هستیم.
وی در مورد تعداد کاهش کارکنان دولت در سال قبل گفت: کاهش تعداد کارکنان تقریبا ظرف 2 سال گذشته بیش از 160 هزار نفر بوده است.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد مبادله موافقت‌نامه بودجه با دستگاه‌های دولت گفت: حکم قانون گفته است، دستگاه‌ها برابر متن پیشنهادی تا پایان اردیبهشت مبادله موافقت‌نامه‌های بودجه را به معاونت برنامه‌ریزی ارائه دهند. اگر معاونت برنامه‌ریزی تأیید کرد، ظرف 15 روز مبادله انجام خواهد شد. ما منتظر هستیم. برخی دستگاه‌ها البته در متن‌های سابق فرستاده‌اند و بعضی از دستگاه‌ها هنوز نفرستاده‌اند. وی گفت: متن‌های جدید برای مبادله موافق‌نامه آماده و کاملا نهایی شده و در سامانه معاونت برنامه‌ریزی قرار داده شده است و یک سازماندهی خوبی هم از مجموعه معاونان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی صورت گرفته است که در یک زمان کوتاه بتوانیم موافقت‌نامه‌ها را مبادله کنیم، فکر کنم نسبت به سالهای قبل زودتر این کار را انجام دهیم.
ممبینی در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد حق بیمه روستاییان و عشایر که باید تا خرداد تأمین شود، گفت: حق بیمه درمانی روستائیان و عشایر هر ساله در یک ردیف بودجه‌ای به نام صندوق بیمه روستائیان و عشایر پیش‌بینی می‌شود. دو نوع پول(اعتبار) برای روستائیان و عشایر وجود دارد، یک پول تأمین اجتماعی روستاییان و عشایر که یک مبلغ را دولت در ردیف مربوطه به صندوق بیمه روستاییان و عشایر واریز می‌کند، دوم یک اعتبار هم برای بیمه درمانی روستاییان عشایر است که ذیل سازمان خدمات درمانی که این پیش‌بینی شده است نسبت به سال قبل رشدش خیلی خوب است، فکر می‌کنم حدود 200 میلیارد تومان افزایش دارد که به مرور پرداخت می‌شود، لازم نیست یکجا پرداخت شود.
حق بیمه درمان یا حق بیمه تأمین اجتماعی باید به مرور پرداخت شود و به مرور هم پرداخت خواهد شد.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد بودجه سال 90 که بر اساس کدام برنامه خواهد بود، گفت: حتی بودجه سال 89 را با توجه به این که قبلا هم من گفتم، طبق سیاستهای کلی برنامه پنجم که مصوب شد و در اختیار قرار گرفت، آن را هم در بودجه سال 89 دخالت دادیم. قطعا برای بودجه سال 90 با تصویب لایحه برنامه پنجم در مجلس بودجه سال 90 بر مبنای برنامه پنجم صورت می‌گیرد.
وی در مورد بودجه 1390 کشور گفت: این که گفته شود، بودجه 90 که به طور رسمی آغاز کرده باشیم، خیر این گونه نیست. معمولا از شهریور ماه کار بودجه آغاز می‌شود.
ممبینی در پاسخ به این پرسش که آیا بودجه 1390 عملیاتی است، بیان داشت: برای سال جاری بودجه عملیاتی 6 دستگاه را به صورت نمونه اجرا خواهیم کرد، به صورت عملیاتی دستگاه‌هایی را که هم رقابت‌پذیری در آن امکان‌پذیر باشد و هم قابل کمی کردن باشد، شروع به بودجه عملیاتی شده است.
وی گفت: دستگاه‌های آموزشی یا دستگاه‌های بهداشتی و درمان و 2 دستگاه خدماتی هم مانند ثبت املاک و ثبت احوال دارای بودجه عملیاتی شده‌اند.
وی در مورد گزارش نظارتی دو سال پایانی برنامه چهارم گفت: اعلام زمان گزارش در حوزه کاری بنده نیست.
ممبینی در مورد فراریان مالیاتی و مسدود کردن حساب آنها گفت: به طور طبیعی ورود منابع به خزانه در ابتدای سال منظم نیست، وسط و آخر سال خیلی کمتر بی نظمی است. ما این بی نظمی را از طریق عوائد حاصل از نفت که در قانون هم مبالغش تعیین شده، مثلا برای سال جاری حدود 46 هزار میلیارد تومان است، کمبودها به این شکل در 6 ماه اول سال جبران می‌شود، بعد در 6 ماه دوم همه چیز حالت‌ تراز خودش را پیدا خواهد کرد. از این بابت مشکل نداریم درآمدهای نفت از آنچه در بودجه قانون و مصوب شده بیشتراست و به خزانه واریز خواهد شد. چون درآمدهای دیگر ورودش کند است. بعد که شکل عادی به خود گرفت همه اینها مسیر طبیعی‌شان را طی خواهد کرد. این مربوط به امسال هم نیست. همیشه این گونه بوده و خواهد بود.

* حساب کتاب ارزی روشن است

ممبینی در مورد صندوق توسعه ملی و گزارش حساب ذخیره ارزی که تا 86 موجودی آن اعلام شد، ولی در 88 و 87 اعلام نشد، گفت: حساب و کتاب حساب ذخیره ارزی کاملاً روشن است. ورودها و خروج‌ها روشن است، ولی بنابر مصالحی اعلام نمی‌شود، حالا یک عددی اعلام شد، آیا چیزی عوض می‌شود، شما باید بدانید که الحمد لله حساب افزایش داشت.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: در سال 1388 قیمت نفت در قانون بودجه 37.5 دلار بود با یک اصلاحیه کوچک ، متوسط 40 دلار بود، در میانگین که وصول کردیم بالای 65 دلار بوده، تعهدات بخش دولتی هم به آن شکل زیاد نبوده، لذا وضعیت (حساب) خوب است. ولی موجودی را نمی‌گویم.
ممبینی در مورد اعتبارات عمرانی 3 ماه امسال گفت: تا کنون علی‌الحساب مبالغی را پرداخت کردیم. قرار است ظرف 3-2 روز آینده کمیته تخصیص 3 ماهه که به موجب قانون تشکیل می‌شود، تشکیل شود ان‏شاءالله کل تخصیص‌های 3 ماه اول و سعی می‌کنیم 6 ماه اول سال مشخص شود، چون باید 3 ماه به 3 ماه کمتر تخصیص بگذاریم. هم سه ماهه را ظرف 2-3 روز آینده برگزاری خواهیم کرد، هم 6 ماهه را برگزار می‌کنیم، پیشنهادهای ما آماده است، ولی باید در کمیته تخصیص نهایی شود.
وی در مورد صندوق توسعه ملی افزود: صندوق توسعه ملی مربوط به حوزه کاری من نیست.
ممبینی در مورد کسری بودجه سال قبل گفت: کسری به آن معنا نداشتیم، تقریباً برای هزینه‌های جاری حدود 2000 میلیارد تومان حابجایی اعتبار عمرانی داشتیم، نفت ایران بین 70- 67 دلار در نوسان است.
وی گفت: با این قیمت نفت، بودجه 89 با کسری مواجه نمی‌شود.
وی گفت: سال گذشته کار بزرگی در بودجه صورت گرفت، با وجود اینکه قانون مدیریت خدمات کشوری به طور کامل برای بازنشسته‌ها اجرا شد و رشد حقوق وجود داشت، اما بودجه با کسری مواجه نشد. برای کارکنان شاغل کمتر افزایش حقوق بود، یعنی حقوق شاغل در سال 88 متوسط 22درصد رشد داشت، البته خیلی‌ از کارمندان تطبیق بگیر شدند، ولی با این حال حدود 70 هزار بازنشسته پیش از موعد داشتیم، بالاخره پاداش می‌خواستند، مرخصی استفاده نشده داشتند، همه اینها را با 2000 میلیارد تومان جابه‏جایی از تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی به اعتبارات هزینه‌ای حل کردیم و این اقدام خوبی بود.
ممبینی اظهار امیدواری کرد: امسال نیازی به موارد این‌گونه(جابه‏جایی اعتبارات بودجه) هم نداشته باشیم، البته ظرفیت‌های قانون بودجه سال 89 در حدی است که اگر احیاناً لازم باشد، جابه‏جایی صورت گیرد، صورت خواهد گرفت.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد گزارش شرکتهای دولتی زیانده تا تیرماه گفت: یک دفتر در معاونت برنامه‌ریزی به نام دفتر بنگاهها و مجامع وجود دارد که متولی این کار است و کارها انجام می‌شود، دوستان مشغول هستند. الان هنوز زود است که اظهارنظر کنیم. مهندس داوودی مدیرکل این دفتر است.

خبرگزاری فارس
۲۶ خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۳۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.