English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۹:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو برای انتخاب روش های هوشمندانه و علمی در صنعت برق و انرژی باید 18 الزام جدید و جدی را به کار ببند تا این الزامات زمینه توسعه صنعت برق و انرژی کشور را مهیا کند.

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو برای انتخاب روش های هوشمندانه و علمی در صنعت برق و انرژی باید 18 الزام جدید و جدی را به کار ببند تا این الزامات زمینه توسعه صنعت برق و انرژی کشور را مهیا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، مجید نامجو وزیر نیرو با اعلام این مطلب گفت: کاهش تصدی دولت و حضور موثر در بخش خصوصی در تامین برق مورد نیاز کشور، افزایش بازده تولید برق و بازیافت تلفات انرژی با توجه به محدودیت منابع سوخت فسیلی، تامین پایدار و با کیفیت، تقاضای روزافزون برق، کاهش نیاز به ذخیره تولید برق در شبکه سراسری، افزایش ضریب بار شبکه سراسری، کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی و پدافند غیرعامل در مقابل تهدایدات امنیتی بخش از این الزمات هستند.
وی افزود: کاهش هزینه ها و افزایش رقابت پذیری اقتصادی، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و منطقی سازی تعرفه های برق، به کارگیری سرمایه های متوسط و کوچک برای توسعه صنعت برق، کاهش ریسک سرمایه ها، برقراری تناسب میان بخش تولید و مصرف در نقاط مختلف شبکه، توجه به محدودیت زمین در توسعه شبکه های انتقال، توزیع و احداث پست ، کاهش پرباری شبکه های انتقال، توزیع و آزاد سازی ظرفیت های موجود، هوشمندسازی شبکه و بهره مندی از سیستم های غیر متمرکز تولیدبرق، برق رسانی به نقاط دور افتاده و مجزای از شبکه ، کوتاه سازی زمان احداث و پاسخگویی سریع به افزایش مصرف و گسترش اشتغالات فنی و حرفه ای صنعت برق و انرژِی به اقصی نقاط کشور از دیگر الزامات بخش برق و انرژی کشور محسوب می شوند.
نامجو ادامه داد: صنعت برق ایران با بیش از 50 هزار مگا وات ظرفیت عملی تولید از شبکه های بزرگ تولید برق در دنیا محسوب می شود که توانسته است برق مورد نیاز بخش های تجاری - اقتصادی و خانگی را تامین نماید.
وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در کشور اذعان داشت: احداث حداقل 3 هزار مگاوات تولید برق در مقیاس کوچک توسط بخش خصوصی که ترجیحا به صورت تولید همزمان برق و حرارت صورت می گیرد از اولین برنامه های اجرایی وزارت نیرو برای تحقق سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی محسوب میشود.
به گفته این مقام مسئول، وزارت نیرو برای ترغیب بخش خصوصی متعهد شده است هرکیلو وات ساعت تولید برق توسط بخش خصوصی را به قیمت 338 ریال به علاوه یک چهارم قیمت یک متر مکعب گاز طبیعی خریداری نماید و واحدهای مجهز به بازیافت حرارت مبالغی را علاوه بر نرخ فوق دریافت می کنند که این قیمت سالانه تغییر خواهد یافت.
نامجو تصریح کرد: هزینه انشعاب برق برای مشترکانی که اقدام به احداث مولد برق مقیاس کوچک نماید با قیمت روز به آنها مسترد شده و ظرفیت اشتراک برق آنها بدون پرداخت هزینه برقرار می ماند.
وزیر نیرو با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها خاطر نشان کرد: اجرای این قانون شرایط بسیار مساعدی برای تولیدکنندگان برق با مقیاس کوچک فراهم کرده است تا آنها بتوانند به صورت مستقیم وارد بازار گسترده و پرسود فروش برق شوند و وزارت نیرواز این اقدام حمایت کرده و آمادگی دارد تا نرخ تضمینی خرید برق تولید پراکنده را با اجرای قانون هدف مند کردن یارانه افزایش دهد.
این مقام مسئول با اشاره به ضوررت استفاده از انرژی ها تجدید پذیر متذکر شد: توسعه ظرفیت انرژی تجدید پذیر در اولویت برنامه های وزارت نیرو قرار دارد و ما می توانیم برقی که از این طریق تولید شود را با قیمت تضمینی و متناسب خریداری کنیم و به همین دلیل است که وزارت نیرو تامین 3 درصد از کل ظرفیت نیروگاهی کشور از طریق انرژی های تجدیدپذیر را در دستور کار قرار داده است.
نامجو از اندازه گیری هوشمند مصارف برق و حرکت به سوی هوشمند سازی شبکه های برق به عنوان دیگر برنامه های وزارت نیرو یاد کرد و گفت: این وزارتخانه کاهش شبکه های توزیع، افزایش بازده تولید برق، خصوصی سازی شرکت های توزیع و نیروگاه ها و بسیاری از اقدامات کمی و کیفی دیگر را در دستور کار خود قرار داده است.

خبرگزاری موج
۳۰ خرداد ۱۳۸۹ ۱۲:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.