English
پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دیپلماسی صدور برق وخدمات فنی مهندسی به عراق و نگرانی تبدیل فرصتها به تهدید

دیپلماسی صدور برق وخدمات فنی مهندسی به عراق و نگرانی تبدیل فرصتها به تهدید

بنا به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی صبا در پی بروز تظاهرات اعتراض آمیز به قطع برق در چند شهر عراق و کشته شدن چند نفر ،وزیر نیروی عراق استعفا داد .همین موضوع و در شرایط زمانی حساس سیاسی (انتخاب نخست وزیر) تبدیل به بحث داغ رسانه های عراق گردید . گویا ترکش آن به دفتر مبادلات برون مرزی شرکت مدیریت شبکه برق وزارت نیرو گرفت وآفای مهندس فرزام رئیس این دفتر را به شدت عصبانی .سخنانی بدین شرح بیان نمودند: "ایران همچنان صادرات برق به عراق را ادامه داده است زیرا توازن عرضه و تقاضای داخلی هنوز به گونه ای است که می توان این صادرات را انجام داد.
قطعی های موقتی برق در چند روز اخیر در برخی مناطق کشور نیز نه به دلیل کمبود تولید که به دلیل بالا رفتن مصرف و افت فشار بوده است که یک مقوله فنی است و البته با توجه به فرسودگی برخی خطوط انتقال و تجهیزات ، قابل درک.
بنابر این ، ادعاهای شیطنت آمیز برخی جریان های سیاسی در عراق که می کوشند همه چیز را به ایران ربط دهند ، کاملا بی اساس و مغرضانه است.
این جریان ها ، که رسانه های متعددی نیز در اختیار دارند ، بهتر است به جای هوچیگری ، اولاً قدردان ایران باشند که به آنها برق می دهد، ثانیاً به برادران و خواهران عراقی بیاموزند که "لامپ اضافه خاموش" ! و ثالثاً حدود یکصد میلیون دلاری که از بابت خرید برق از ایران بدهکارند را تسویه کنند تا ادامه همکاری ها میسر شود.
وزرات نیرو نیز باید همچنان بر سیاست اصولی کنونی خود ادامه دهد و مانند شرایط حاضر ، همواره به عراقی ها گوشزد نماید که تا نیاز داخلی برق تامین صد درصدی نشود ، خبری از صادرات نخواهد بود و لذا همسایه نه چندان قدرشناس ما ، انتظار نداشته باشد ایرانی ها در بی برقی و خاموشی باشند و آنها از برق ایرانی روشن شوند و خوش باشند! "

این سخنان تند از یک مقام غیر دیپلمات در شرایط حساس عراق آنهم در آستانه سفر وزیر نیرو به عراق کمی موجب نگرانی گردید و به این بهانه تلاش می شود تاتوجه مقامات وزارت نیرو و وزارت امور خارجه را به مقوله دیپلماسی برق بیشر جلب نماییم.
همه میدانند که یکی از محورهای مهم مزیت رقابتی ایران در دیپلماسی خود در منطقه بویژه در رابطه با عراق اقتصاد انرژی آن هم با محوریت برق است.که به نظر می رسد راهبرد مشخص و مدیریت متمرکزی در این رابطه وجود ندارد. چرا مطالب مندرج در چند رسانه عراق باید این چنین مسئول صدور برق وزارت نیرو را عصبانی نماید که کلماتی خارج از اصول دیپلماسی بگوید . همه دلسوزان نظام می دانند که رقبای ایران در عراق همواره در تلاش هستند پای ورود کالا و خدمات فنی مهندسی را در عراق قطع کنند. رابطه ایران با عراق را تضعیف نمایند.

همه میدانند راه تقویت رابطه با عراق در این مقطع صدور خدمات فنی مهندسی و کمک به بازسازی عراق است. مگر در همین ماه گذشته با محوریت وزارت نیرو نمایشگاه صدور خدمات فنی مهندسی چمهوری ایران در عراق تشکیل نشد؟ مگر ایران دو پروژه مهم نیروگاهی در عراق اجرا نمی کند؟ همه اینها راهبردهای خوبی بود که خوب آغاز شد و می توانست میوه های شیرین آن در روزهای داغ تابستان عراق چیده شود.باز هم دیر نشده است بیائید با همت مضاعف و با کار مصاعف با هماهنگی و تقسیم درست کار بین وزارت نیرو ،وزارت خارجه و بخش خصوصی  آنرا راهبری کنیم.

اخبار مرتبط:

قطع برق عراق، دستاویز جدید جریان ضد ایرانی

مبادلات برق ایران با عراق عادی است/ مردم در مصرف صرفه جویی کنند

۳ تیر ۱۳۸۹ ۲۲:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.