English
پنج شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۵۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

چالشهای سازمان گسترش با مپنا و نگرانی های بازار سرمایه

چالشهای سازمان گسترش با مپنا و نگرانی های بازار سرمایه
بنابر گزارش خبرنگار بازار سرمایه پایگاه اطلاع رسانی صبا، انتقادات مکرر مهندس ارجمندی معاون سازمان گسترش از کلاس تولیدات وارقام سود شرکت مپنا و سکوت مقامات شرکت مپنا در این رابطه. موجب بروز پاره ای نگرانی در بازار سرمایه گردید. بازاری که کابوس ماجرای صدرا گهگاه خواب شیرین رونق سهام مپنا را برای او پریشان می نماید. زمانیکه ارجمندی نگرانیهای سازمان گسترش از انحصار مپنا را گوشزد می نماید ناخوداگاه موجب تشدید نگرانی بازار سرمایه از روی دوم سکه انحصار مپنا (انحصار مشتری)می شود که این به پارادوکس شرکتهای مگا سایز منحصر بفرد جهان سوم در بازار سرمایه می افزاید.
درهر صورت ارجمندی بطور واضح تمرکز خود را بر دو مقوله پایین بودن راندمان و بالا بودن قیمت توربین قرارداده است و انحصار مپنا را مانع از نقدپذیری آن برای اصلاح عملی این دو فاکتور مهم می داند. به همین لحاظ همواره تلاش می نماید با ایجاد رقیب و با استفاده ازاهرمهای رقابت این دو فاکتور را در مپنا اصلاح کند.در همین رابطه طی ماه های گذشته اقدامات عملی نیز انجام داد. که واکنش مپنا را در پی داشت ،که از آن میتوان دعوت از وزیر صنایع برای بازدید از کارخانجات مپنا در هفته اخیر نام برد که نتیجه آن جلب نظر وی در خصوص عدم ورود سازمان گسرش به تولید توربینهای کلاس f بود.
البته به نظر می رسد در هفته های آتی با جدی تر شدن مقوله هدفمند کردن یارانه ها ،بررسی و تصویب بسته پیشنهادی وزیر نیرو برای قیمت برق توسط دولت دوباره بحث قیمت تمام شده برق به موضوع داغ اقتصاد انرژی کشور و بار دیگر تکرار مباحث گذشته تبدیل گردد . به همین دلیل پیشنهاد می شود موضوعات راندمان توربین ،کیفیت رقابتی،قیمت رقابتی ،سود دهی مپنا،تبیین انحصار مپنا ،دغدغه های سازمان گسترش و شرکت مپنا واهرمهای راهبرد نظارت و هدایت توسط دولت ومجلس در این پدیده منحصر بفرد ملی که بحق افتخار جمهوری اسلامی و نماد خودباوری است،مورد بحث ونظر قرار گیرد و با نقد و نظر عالمانه و دلسوزانه موجبات رشد بیشتر این صنعت را در کشور فراهم آورد.
در همین رابطه از تمامی علاقمندان و دلسوزان بویژه مدیران،مسئولین و کارشناسان ذیربط دعوت می گردد با ارسال مطالب خود ویا ایجاد امکان مصاحبه در بحث مشارکت نمایند.
جهت مشاهده اخبار مرتبط به مجله خبری مراجعه فرمائید.
۵ تیر ۱۳۸۹ ۱۴:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • ناشناس
  • ۸ تیر ۱۳۸۹ ۱۰:۲۱
  • 0
    0

آیا سازمان گسترش با ایجاد دو خودرو ساز توانست به معنای واقعی رقابت ایجاد کند؟ این تجربه یعنی صرفا بخشب از این درآمد را با ما نیز تقسیم کنند.

  • حسن گلستانی
  • ۱۰ تیر ۱۳۸۹ ۰۹:۱۲
  • 0
    0

در صورتیکه سازمان گسترش دغدغه انحصار مپنا را هم اکنون بنا به دلایل معلومی ! اظهار مینماید، میبایستی از همان 7-6 سال پیش به فکر میبود و شرکت با پتانسیل خویش (صنایع آذرآب) را به راحتی واگذار نمینمود. نتیجه کج اندیشی این تصمیم نادرست از دست دادن شرکت مذکور و واگذاری آن به یک سهامدار نا آشنا به حرفه احداث نیروگاه (سرمایه گذاری بانک ملی) در این سالهای اخیر بود که عدم این تصمیم، هم اکنون میتوانست گام موثری در ایجاد رقابتی سالم فیمابین دو سازنده نیروگاهی در کشور فراهم آورد و به تبع نگرانی های ایدرو نیز مرتفع میگردید. اشاره به مقوله پایین بودن راندمان واحدهای نیروگاهی و بالا بودن قیمت از سوی معاون سازمان گسترش، جدای از مباحث فنی و اقتصادی آشکار و شفاف، به نظر میرسد تنها طرح این موضوع ایجاد بهانه ایی برای توجیهات غیر کارشناسانه جهت خرید و واردات توربین و ژنراتورهایی از سازندگان روس، چین و... جهت نیل به اهداف برخی سطوح مدیریتی شرکت جدید التاسیس متشکل از ( سرمایه گذاری رنا، مدیریت صنعتی، ایدرو و سایر سهامداران ناموفق و نا آشنا به حرفه نیروگاه) میباشد که قطعا با احتساب کل هزینه های پروژه در آینده ای نه چندان دور (در صورت وقوع) میتوان آنرا با نمونه های داخلی ساخت مپنا مقایسه ای عادلانه نمود. نکته آخر اینکه، آیا هم اکنون سایر پیمانکاران داخلی از سوی نهاد یا سازمانی جهت رقابت با مپنا منع شده اند!؟ موضوع انحصار را میبایستی بیشتر در دو شرکت ایران خودرو و سایپا که پایین بودن راندمان و بالا بودن قیمت محصولات آنها زبانزد خاص و عام است، جویا شد.


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.