English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۱۴:۱۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران باید به شریک اول تجاری عراق تبدیل شود/ دورنمای 10 میلیارد دلاری صادرات

ایران باید به شریک اول تجاری عراق تبدیل شود/ دورنمای 10 میلیارد دلاری صادرات
حسن دانایی فر سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت‌: پتانسیل ها و ظرفیت های موجود میان تجار و بازرگانان ایران و عراق زمینه‌ ساز توسعه روابط میان دو کشور است و ایران باید به شریک اول تجاری کشور عراق تبدیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، حسن دانایی فر صبح دوشنبه در جلسه کارگروه توسعه صاردات استان، بستر سازی برای تسهیل و ارتقاء رشد تبادلات میان دو کشور ایران و عراق و نیز توسعه روابط اقتصادی را یک ضرورت دانست وگفت: بحث عراق مخصوصا مسائل اقتصادی این کشور از موضوعاتی بوده که همواره با تاریخ ایران گره خورده است و عراق به عنوان کشوری در مرزهای غربی ایران از لحاظ اقتصادی یک موضوع خاص است‌.

دانایی‌فر به آمار صادرات ایران به کشور عراق اشاره کرد و یاد آورشد: متأسفانه آمار و نوع اقلام صادراتی ایران به کشور عراق بیانگر این مسئله است که بخش اساسی صادرات ایران به عراق را کالاهای نهایی تشکیل می‌دهد و مواد خام و اولیه به این کشور صادر نمی‌شود و این فرصتی است بتوانیم صادرات کالاهای واسطه‌ای را نیز افزایش دهیم‌.

وی با بیان اینکه باید بکوشیم رقم صادرات ایران به عراق را به رقمی معادل 10 میلیارد دلار در آینده برسانیم، تصریح کرد: در حال حاضر عراق شریک اول تجاری ایران است و باید با ارتباطات موثر اقتصادی و بازرگانی در آینده‌ای نزدیک ایران به اولین شریک تجاری عراق  تبدیل شود‌.

وی افزود: آمار و اطلاعات  گواه بر این است که روز به روز صادرات جمهوری اسلامی به عراق بیشتر می‌شود اما با توجه به ظرفیت و نیازهای داخل کشور عراق این میزان فعالیت متناسب با ظرفیت‌های داخل عراق و توانایی های صادراتی ایران نیست.

دانایی فر با بیان اینکه درحال حاضر جامعه عراق یک جامعه مصرفی است، خاطر نشان کرد: کشور عراق هم اکنون به یک اقتصاد تک محصولی یعنی صادرات نفت متکی است و نیازمندی این کشور به واردات با توجه به تنوع طلبی مواد غذایی در این کشور فرصت مناسبی را در اختیار بازرگانان ایرانی خواهد گذاشت.

به گفته سفیر جمهوری اسلامی در عراق، اشتراکات فرهنگی، مذهبی و سلایق‌، جابجایی جمعیت‌های انسانی به عنوان زائر در بین دو کشور به ویژه حضور و اقامت این مسافران در استان قم‌، سفرهای درمانی مردم عراق به ایران به منظور معالجات پزشکی و بهره‌مندی کشور عراق از ذخیره ارزی قابل توجه از جمله فاکتورهایی است که سهم خواهی ایران و استان قم را از بازار عراق بیش از سایر کشورها می کند.

وی خاطر نشان کرد: ایجاد نمایشگاه دائمی در کربلا، توجه به صنعت گردشگری ، هتل سازی و هتل داری در عراق از جمله مباحثی است که سرمایه گذاران ایرانی به ویژه استان قم نباید از آن غافل شوند.

سفیر جدید ایران در عراق در پایان ابراز امیدواری کرد با ایجاد ثبات و امنیت سیاسی در این کشور، امنیت و ارتقای وضعیت اقتصادی نیز در این کشور در راستای توسعه روابط تجاری دو کشور ایجاد شود.
خبرگزاری مهر
۷ تیر ۱۳۸۹ ۲۳:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.