English
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سرمایه‌گذاری صنعتی در برنامه چهارم 4.5 برابر شد

سرمایه‌گذاری صنعتی در برنامه چهارم 4.5 برابر شد
وزیر صنایع و معادن رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن در طول برنامه چهارم ( ابتدای سال 84 تا پایان سال 88 ) را حدود 4 و نیم برابر برنامه سوم توسعه اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، علی اکبر محرابیان پیش از خطبه های نمازجمعه تهران در گزارشی از حوزه صنعت و معدن گفت: یکی از مهم ترین برنامه های ما در بخش صنعت، گسترش صنعت بر پایه عدالت و آمایش سرزمین است.

وی افزود: در طول سالیان متمادی، صنعت کشور به صورت متمرکز در نقاطی گسترش پیدا کرده بود اما برخورداری همه نقاط کشور با توجه به ظرفیت های موجود، کامل نبوده است. محرابیان تصریح کرد: یکی از بخشهایی که موجب ایجاد اشتغال، ارزش افزوده، ثروت و استقلال می شود همین حوزه صنعت و معدن است و تقاضاهای فراوانی از نقاط مختلف کشور برای توسعه این بخش داشته ایم.

وزیر صنایع اظهارداشت: خوشبختانه در طول 5 سال اخیر شاهد گسترش صنعت در نقاط مختلف کشور بر اساس ظرفیتهای موجود و آمایش سرزمین بوده ایم.
وی با اشاره به رشد صادرات صنعتی و معدنی گفت: این رشد نشاندهنده ان است که تولیدکنندگان داخلی ما نسبت به برنامه سوم در بازارهای بین المللی طرفداران بیشتری پیدا کرده اند و با رعایت اصل رقابت می توانند به جایگاه بهتری دست پیدا کنند.
محرابیان ابراز امیدواری کرد رشد صادرات صنعتی و معدنی با توجه به ظرفیت صنعت کشور در طول برنامه پنجم با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی گسترش یابد.
وی با اشاره به تحریم ها و فشارهای قدرتهای زورگو در طول برنامه پنجم تصریح کرد: غیر از تحریم های شورای امنیت بعضی کشورها ، پا را فراتر گذاشته و فشارهای بیشتری را بر ایران طراحی کرده اند.
وزیر صنایع و معادن گفت: آمریکایی ها چندی پیش شاخصی را به نام شاخص رشد تولیدات صنعتی معرفی کرده و در این شاخص وضع رشد تولیدات صنعتی ایران را نیز مورد بررسی قرار داده اند.
محرابیان افزود: براساس این شاخص در رشد تولیدات صنعتی جایگاه ایران در سال 2005 در میان کشورهای جهان 120 بوده درحالی که در سال 2009 ایران از جایگاه 120 به 29 ارتقا پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه اگر آنها ادعا کنند که 20 کشور جی 20 ، قدرت برتر اقتصادی دنیا هستند، گفت: براساس این شاخص غیر از هند و چین همه کشورها در مقام هایی بعد از ایران قرار گرفته اند.
محرابیان ادامه داد: بر همین اساس رشد آمریکا در تولیدات صنعتی منهای 5 و نیم ، فرانسه منهای 9 ، آلمان منهای 11، انگلیس منهای 9و چهارم دهم درصد و متوسط رشد تولیدات صنعتی در جهان نیز منهای 2 و هفت دهم درصد بوده است.
وی تصریح کرد: به ادعای آمریکا رشد تولیدات صنعتی ایران مثبت 4 درصد بوده است. وزیر صنایع و معادن گفت: مقایسه این اعداد نشان می دهد که تاثیر فشارها، بحران و تحریم ها بر میزان تولیدات، صادرات و واردات کشور ما چقدر بوده است.
محرابیان ادامه داد: براساس همین شاخص صادرات آمریکا در سال 2009 نسبت به سال قبل 34 درصد کاهش داشته و متوسط کاهش صادرات جهان نیز منهای 23 درصد بوده ، این درحالی است که در سال 88 براساس آماری که ثبت شده صادرات صنعتی و معدنی جمهوری اسلامی ایران با رشد 15 درصدی همراه بوده است. محرابیان همچنین از مردم برای فعالیت در حوزه صنعت و معدن دعوت کرد و گفت: فضا برای حضور پرنشاط و فراگیر مردم در این حوزه فراهم است.
وزیر صنایع و معادن با اشاره به اینکه امروز در اقصی نقاط کشور مردم با سرمایه های کوچک و بزرگ وارد عرصه صنعت کشور شده اند، گفت: این ورود یا درجهت واگذاری بنگاه های دولتی و یا در جهت سرمایه گذاری های جدید بوده است.

وی افزود: امروز در جمهوری اسلامی ایران، صنعت به هیچ وجه مخصوص عده ای خاص نیست و ما در برخی صنایع شاهد سهام دار بودن میلیون ها نفر از مردم کشور هستیم.
وزیر صنایع و معادن اظهارداشت: رشد میزان سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن در برنامه سوم حدود 13 هزار میلیارد تومان بود که این رشد در برنامه چهارم تا پایان سال 88 به میزان بیش از70 هزار میلیارد تومان رسیده است.
وی تصریح کرد: در حالی تعداد کارخانجات بهره برداری شده در برنامه سوم 22 هزار کارخانه بود که این تعداد در برنامه چهارم از سال 84 تا پایان سال 88 به بیش از 37 هزار واحد صنعتی بالغ شد.
محرابیان با اشاره به مقایسه میزان سرمایه گذاری در هر واحد صنعتی در طول دو برنامه سوم و چهارم گفت: در برنامه سوم به ازای هر واحد صنعتی 580 میلیون تومان اما در برنامه چهارم توسعه به ازای هر واحد صنعتی 1 و 9 دهم میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.
وزیر صنایع و معادن اظهارداشت: میزان صادرات معدنی و صنعتی در طول برنامه سوم 16 و نیم میلیارد دلار بود که این میزان در برنامه چهارم از 64 میلیارد دلار عبور کرد.
وی گفت: میانگین سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز به حدود 40 میلیون تومان به ازای هر شغل می رسد و تا 11 برابر برای کشور ایجاد ثروت خواهد شد.
وی جهت دادن تولید به سمت تولیدات صادرات گرا را یکی دیگر از عملکردهای حوزه صنعت و معدن در سال های اخیر دانست. محرابیان با اشاره به این که برخی سرمایه گذاری ها برای صنایعی شده که در آن منطقه هیچ گونه توجیهی نداشته است، گفت: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها و اقتصادی کردن تولید ما نمی توانیم شاهد خروج ثروت به دلیل نبود برنامه ریزی و استفاده نکردن از مزیت های نسبی مناطق کشور باشیم.
خبرگزاری مهر
۱۱ تیر ۱۳۸۹ ۲۰:۴۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.