English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۳۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع پس از هدفمندی یارانه‌ها

ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع پس از هدفمندی یارانه‌ها
وزیر بازرگانی از ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی با صنایع و معادن پس از هدفمندی یارانه‌ها، احتمال ادغام دو معاونت وزارت بازرگانی و سرانجام تشکیل بانک اصناف سخن گفت و افزود: هم‌اکنون هیچ بحثی برای تجدیدنظر در روابط ایران با چین وجود ندارد.

استقبال از ایده ادغام وزارت بازرگانی با صنایع

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، مهدی غضنفری با استقبال از ایده ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن و تشکیل وزارت تجارت و صنعت ، گفت: هم اکنون در دنیا بسیاری از کشورها یک وزارت صنایع جداگانه که وزارتخانه کالایی باشد و یک وزارتخانه بازرگانی جداگانه که وزارتخانه تجارت و مدیریت کالا باشد؛ وجود ندارد، بلکه این دو وزارتخانه با هم ادغام شده اند.
وی افزود: من هم تصور می کنم اگر در ایران فرصتی پیش آید که بتوان این ادغام را صورت داد، به نفع تولید و بازار ما است.
غضنفری اظهارداشت: بنده به عنوان وزیر بازرگانی نمی توانم وقتی اختلافاتی بین وزارتخانه های بازرگانی و جهاد یا بازرگانی و وزارت صنایع و معادن پیش می آید، خیلی راحت قضاوت کنم و بگویم که کدام طرف را باید محکوم کرد یا کدام طرف باید کوتاه بیاید. هم تولیدکننده حقوقی دارد و هم مصرف کننده.
وزیر بازرگانی توضیح داد: به نظرم بهترین راه این است که مدیریت این دو را به یک وزارتخانه سپرد تا بالانس و تعادل در رعایت حقوق تولیدکننده و مصرف کننده ایجاد شود. تا زمانی که این مدیریت در دو وزارتخانه متمرکز است، مشکلاتی از این دست پیش می آید؛ اما هم اکنون که این شرایط فراهم نیست، باید صبوری کرد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه هم اکنون تعامل وزرا با یکدیگر خوب است و اگر مشکلاتی که پیش می آید حل نشود، رئیس جمهور یا معاون اول این مشکل را حل می کنند، گفت: من شرایط فعلی را غیرطبیعی نمی بینم. وقتی موضوع بازار و تامین کالا را که یک فرآیند است از یک جایی مثل یک هندوانه قاچ کرد و تکه ای از آن را به یک وزارتخانه و تکه دیگری را به وزارتخانه دیگر سپرد، طبیعی است که محل اتصال این فعالیتها که در محل برش هم هست، اختلاف پیش می آید.
غضنفری تصریح کرد: هم اکنون در خود وزارت بازرگانی نیز دو معاونت که یک کار پیوسته را قاچ کرده اند و هر یک قسمتی را برداشته اند، مرتبا اختلاف وجود دارند که رجوع می کنند تا وزیر مشکل آنها را حل کند. در دو وزارتخانه نیز همین طور است، اما چون اختلافات دو وزارتخانه، بروز اجتماعی پیدا می کند و به مطبوعات کشیده می شود، همه متوجه می شوند؛ در حالیکه مشکلات در داخل وزارتخانه را کمتر دیگران متوجه می شوند.
ادغام وزارتخانه‌ها پس از هدفمندی یارانه ها
خبرنگار مهر پرسید آیا شما به عنوان وزیر بازرگانی ایده ادغام را با رئیس جمهور مطرح کرده اید؟ که وزیر بازرگانی پاسخ داد: این موضوع را مطرح کرده ام. البته خود من می دانستم که زمان طرح این موضوع هم اکنون نیست و البته رئیس جمهور نیز کاملا تصریح کرد که باید صبر نمود و این مطلب را در زمان خود مطرح کرد. چون بحث هدفمند سازی یارانه ها یک پروژه بزرگ ملی است. برهمین اساس، هم اکنون نمی توان سراغ ادغام وظایف وزارتخانه ها رفت؛ اما من امیدوارم حال که برنامه پنجم توسعه در مجلس در دست بررسی است، بر روی کوچک سازی تعداد وزارتخانه ها که در کلیت و نه در جزئیات آن دیدگاه آقای دکتر احمدی نژاد هم هست، گام هایی را برداشت.
به عنوان کارشناس سخن می گویم
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا قرار است دو معاونت وزارت بازرگانی ( معاونت بازرگانی داخلی و سازمان حمایت) با یکدیگر ادغام و یک معاونت جدید در این راستا تشکیل شود؟ اظهارداشت: شما اگر دیدگاه من در رابطه با دولت به لحاظ سایز و اندازه وزارتخانه ها را بپرسید، به عنوان یک کارشناس حاضرم به سئوال شما پاسخ دهم اما به عنوان سیاستهای وزارت بازرگانی فعلا از من جوابی را نخواهید.
غضنفری تصریح کرد: به عنوان یک کارشناس فکر می کنم که باید وزارتخانه های خود را کوچک و چابک کنیم تا در نهایت، دولت را بتوان کوچک و چابک کرد. این البته ربطی به دولت هشتم و نهم ندارد و نظر شخصی خود من است و شامل دولتهای قبلی هم هست.
وزیر بازرگانی توضیح داد: می توانم به عنوان یک کارشناس بگویم که با تعداد معاونت های کمتر و ادغام آنها و در نهایت، واگذاری کارها به بخش خصوصی بهتر می توان به مردم خدمت ارایه کرد. همچنان که فکر می کنم راه برای کوچک شدن باز است. ولی قبول دارم بحث شغل و اشتغال و اینکه کسی بیکار نشود نیز باید مدنظر قرار گیرد چراکه با کوچک سازی ها باید پذیرفت که عده ای باید از وزارتخانه ها بروند. این را به عنوان یک محدودیت جدی می فهمم که در شرایطی که اشتغال، وضعیت دلخواه ما را ندارد، نباید تعداد بیکاران را بیشتر کرد. برای همین عرض کردم که بعنوان یک کارشناس نظر می دهم نه به عنوان یک وزیر. یک وزیر باید برای مجموعه ای از ملاحظات تصمیم گیری کند.
اعتقادی به ساختمان شیک ندارم
از وزیر بازرگانی سئوال شد در ساختمان وزارت بازرگانی نیز یکسری تحولات در حال انجام است. آیا این مقدمات کوچک سازی و تغییر ساختار نیست؟ که غضنفری گفت: این ربطی به کوچک سازی ها ندارد. چهره طبقات خیلی قدیمی و دلگیر بود. فکر نمی کنم ساختمان کارایی را بالا برد ولی یک حداقلی را شاید گاهی اوقات لازم باشد رعایت کنیم.
وی افزود: من اعتقادی به ساختمان شیک ندارم. البته ما باید کوچک شده و همه در یک ساختمان جا شویم. هم اکنون زیرمجموعه های وزارت بازرگانی در چندین ساختمان مستقر هستند. وقتی در چندین ساختمان هستیم، مجبوریم سیستم های پشتیبان زیادی اعم از نگهبانی، حراست، معاونت پشتیبان و حقوق و دستمزد داشته باشیم. البته ماموریتهای اصلی باید حفظ شود. وقتی این معاونتها ادغام می شوند، سیستم های پشتیبانی نیز ادغام خواهد شد. من آرزو دارم که یک وزارتخانه چابک با تعداد کم داشته باشیم؛ اما مجموعه ای از مصالح اجتماعی در این میان وجود دارد و نظرات مقامات ارشد نیز مهم است.
احتمال ادغام دو معاونت وزارت بازرگانی را رد نمی کنم
غضنفری در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه هم اکنون که آقای ضیغمی رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و سرپرست معاونت بازرگانی داخلی هر دو مسئولیت را به عهده دارند، می توان نتیجه گرفت که یک نفر می تواند تا حدی هر دو معاونت را پوشش دهد؟ اظهارداشت: ایشان به من قول داده اند که یک مطالعه انجام دهند که بر مبنای آن، مشخص شود چه میزان وجوه مشترک میان این دو معاونت وجود دارد. اگر وجوه مشابهت زیادی داشته باشند که کار همدیگر را تکرار می کنند، فکر می کنم باید یک تقسیم کار جدید صورت داد. حال این تقسیم کار جدید می تواند ادغام باشد یا می توان به هر معاونت اعلام کرد که فلان وظیفه واحد را هر دو تا انجام ندهید و یک معاونت این وظیفه واحد را انجام دهد.
به گفته وزیر بازرگانی، در حال حاضر بحث هدفمند سازی یارانه ها و مراقبت بیشتر بازار در این شرایط، باعث شده است که من خیلی در این ادغام ها و کوچک سازی ها وارد نشوم و فشار نیاورم.
قطعنامه شورای امنیت و حمایت از گسترش روابط با چین
خبرنگار مهر در ادامه پرسید زمانی که قطعنامه چهارم شورای امنیت بر علیه ایران تصویب شد، شما به همراه آقای رئیس جمهور برای برگزاری روز ملی ایران در شانگهای به سر می بردید. چین نیز از تصویب این قطعنامه حمایت کرد. اما در مصاحبه هایی که بعد از این اتفاق و حمایت، از سوی شما انجام شد، شما باز هم از گسترش روابط با چین حمایت کردید. آیا قرار است در روابط اقتصادی ایران با چین، تجدید نظر شود؟
غضنفری در پاسخ به این پرسش گفت: وزارت بازرگانی راسا نمی تواند در مورد روابط با یک کشور، تصمیم گیری یا اظهار نظر کند. تصمیم گیری در این رابطه به عهده وزارت امور خارجه است که اگر قرار بر کاهش یا افزایش روابط با کشوری باشد، شیوه های آن را به سایر وزارتخانه ها اعلام می کند. ما در آن چارچوبی که نظام علاقمند است حرکت می کنیم.

وی در عین حال اظهارداشت: ما برنامه اکسپو را قبل از تصویب قطعنامه تدارک دیده بودیم. وزارت بازرگانی نیز مسئول اکسپو و میزبان آقای رئیس جمهور بود. این برنامه از قبل تدارک دیده شده بود و البته در این گونه نمایشگاهها نیز مرسوم است که هر کشور یک روز ملی داشته باشد. این باعث می شود که نام ان کشور در تمامی مطبوعات دنیا مطرح شود و برگزاری روز ملی ایران نیز یک فرصت بسیار مناسب برای معرفی جمهوری اسلامی ایران بود.
وزیر بازرگانی ادامه داد: بر همین اساس نیز یک برنامه مناسب فرهنگی که جنبه های اقتصادی هم داشت، از قبل تدارک دیده شده بود. حتی روز قبل از روز ملی ایران نیز که سمینار روز اقتصاد ایران از سوی بخش خصوصی برگزار شده بود، بنده سخنرانی داشتم و اعلام کردم که باید روابط را گسترش داد. در این میان بخش های خصوصی نیز علاقمند به گسترش روابط هستند. البته من در ظرفیت معاون وزیر و همچنین وزیر بازرگانی همواره اعلام حمایت از بخشهای خصوصی داشته ام.
غضنفری تصریح کرد: بدین ترتیب ما در یک چارچوب بسیار منطقی حرکت کردیم و الان نیز هیچ بحثی برای تجدید نظر در روابط ایران با چین وجود ندارد. اگر هم تصمیمی در این زمینه باید اخذ شود، کار وزارت بازرگانی نیست و تشخیص وزارت امور خارجه است. تا جایی هم که بنده می دانم، دیدگاه وزارت امور خارجه توسعه روابط با تمامی کشورهای دنیا است. نمی گویم که در مذاکرات مطالب را تذکر نمی دهند، حتما انتظارات را بیان می کنند. اما حوزه تجارت حوزه ای است که معمولا، نگاه توسعه ای دارد.
سرانجام وعده های رئیس جمهور به اصناف
از وزیر بازرگانی پرسیدیم سال گذشته اول تیرماه در روز اصناف، آقای رئیس جمهور یکسری وعده هایی همچون تاسیس بانک اصناف را به اصناف دادند، امسال نیز گویا آقای رئیس جمهور در این مراسم حضور نداشتند، آیا این وعده ها محقق شد؟ که وزیر بازرگانی گفت: برخی از این قولها به سرعت عملیاتی شد و بخشی دیگر مثل بانک اصناف  در حال نهایی شدن است.
وی اظهارداشت: پیشنهاد ایجاد این بانک به نحوی که همه اصناف کشور، سهمی در آن داشته باشند، به بانک مرکزی ارایه شد اما بانک مرکزی موافقت نکرد. در واقع در رابطه با تامین سرمایه اولیه بانک اصناف مشکلاتی پیش آمده که این امر منجر به تاخیر در راه اندازی این بانک شده است.
غضنفری تصریح کرد: در همین رابطه پیش بینی شده بود که تا دو میلیون واحد صنفی مبالغی را تامین کنند که این با مخالفت بانک مرکزی مواجه شده است. در نهایت قرار بر این است که سرمایه اولیه بانک اصناف از طریق یک شرکت سرمایه گذاری اصناف آماده شود که باید 100 میلیارد تومان معادل 50 درصد از سرمایه اولیه بانک، نقدا پرداخت شود. یعنی فرآیند یک فرآیند زمان بر است.
وی گفت: بخش دیگر خواسته های اصناف نیز از سوی یک کارگروه که بلافاصله تشکیل شد، واگذاری مالیات به اصناف بود که توسط این کارگروه تعیین تکلیف و به اصناف سپرده شد.
نرخ ارز و موضع وزارت بازرگانی
خبرنگار مهر پرسید در مورد تعیین نرخ ارز همواره صادرکنندگان انتقادات و درخواستهایی را از وزارت بازرگانی دارند، شما به دنبال تحقیق این درخواستها هستید؟
وزیر بازرگانی در پاسخ به این پرسش گفت: ما در طرح تحول اقتصادی کشور 7 پروژه بزرگ اقتصادی را داریم که هدفمند سازی یارانه ها، یکی از این پروژه های 7 گانه است که در حال اجرایی شدن است.
وی با بیان اینکه ارزشگذاری پول ملی نیز یکی از این پروژه ها است، افزود: تصور می رود بعد از مراحل اولیه اجرای این قانون، سراغ 6 پروژه دیگر هم برویم. البته در این مورد کارهای متعددی صورت گرفته است که فکر می کنم به محض عملیاتی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها، باید گزارش اجرای 6 پروژه دیگر را نیز به آقای رییس جمهور ارایه کنیم.
وی ادامه داد: یکی از این پروژه ها، ارزشگذاری پول ملی است. ما نیازمند یک تصمیم گیری در محیطی هستیم که جنبه های مختلف این قیمت گذاری ارز مطرح شود. آیا این تصمیم گیری در شورای پول و اعتبار، وزارت امور اقتصادی و دارایی، کمیسیون اقتصادی و یا کارگروه طرح تحول اقتصادی باشد را هنوز نمی دانم. اما وزارت بازرگانی کار مطالعاتی خود را انجام داده است که در زمان خود ارایه خواهد کرد.
وی در پایان در پاسخ به این پرسش که بسیاری از معاونان وزارت بازرگانی با رفتن سید مسعود میرکاظمی ( وزیر سابق بازرگانی) به وزارت نفت به این وزارتخانه نقل مکان کرده اند، آیا این امر، شما را با مشکل مواجه نکرده است؟ که غضنفری پاسخ داد: وزارت نفت نیز یک وزارتخانه در کشور است که هرچه آنها پیشرفت کنند ما خوشحال می شویم.
خبرگزاری مهر
۱۱ تیر ۱۳۸۹ ۲۰:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.