English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۲۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو با بیان اینکه رئیس جمهور برای ابلاغ افزایش قیمت برق تجاری و مشترکان پرمصرف از وزارت نیرو مستندات بیشتری درخواست کرده است، اعلام کرد افزایش قیمت برق این مشترکان از فردا اعمال نمی‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه رئیس جمهور برای ابلاغ افزایش قیمت برق تجاری و مشترکان پرمصرف از وزارت نیرو مستندات بیشتری درخواست کرده است، اعلام کرد افزایش قیمت برق این مشترکان از فردا اعمال نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، مجید نامجو امروز در یک نشست مطبوعاتی با بیان اینکه افزایش قیمت برق برای مشترکان تجاری و پرمصرف از فردا اعمال نخواهد شد، گفت: اگرچه طرح وزارت نیرو در کارگروه طرح تحول اقتصادی به تصویب رسیده و بر مبنای آن قرار بر این بود که قیمت برق مشترکان تجاری و پرمصرف از نیمه تیرماه افزایش یابد، اما این طرح هنوز از سوی رئیس جمهور ابلاغ نشده و وی از وزارت نیرو اطلاعات بیشتری را درخواست کرده است.

وزیر نیرو افزود: انتظار وزارت نیرو این است که با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها مصارف کاهش یابد و بر همین اساس، در کارگروه طرح تحول اقتصادی مطرح شد تا زمان اجرایی شدن این قانون، وزارت نیرو اجازه داشته باشد جرایمی را برای مشترکان پرمصرف قائل شود.
نامجود ادامه داد: البته این طرح در جلسه گذشته کارگروه طرح تحول اقتصادی جمع‌بندی شد و براساس آن، قرار بر این بود که مشترکان پرمصرف حداکثر تا سقف قیمت تمام شده و معادل 832 ریال را پرداخت کنند که بر این اساس، اجرای طرح موکول به ابلاغ رئیس جمهور شده است.
وی در خصوص وضعیت نگران‌کننده استفاده از کولرهای گازی در کشور گفت: کولرهای گازی باید در مناطقی استفاده شود که دارای رطوبت بالا هستند چرا که هم می‌توانند رطوبت را تنظیم کنند و هم سرمایش را در حد مطلوب نگه دارند، بنابراین باید مشترکان را قانع کرد که در مناطق عادی از کولرهای آبی به جای کولرهای گازی استفاده کنند. همچنین از صنایع نیز درخواست شود تا کولرهای آبی را نیز به لحاظ کیفیت و تجهیزات مدرن با کولرهای گازی تطبیق دهند.
وزیر نیرو ادامه داد: وزارت نیرو همچنان تامین برق در مناطق گرمسیر را در اولویت کار خود دارد و بر همین اساس که میزان الگوی مصرف در این مناطق بالاتر از مناطق عادی کشور است.
کاهش 4 درصدی تلفات شبکه برق
نامجو گفت: تلفات شبکه برق کشور در حال حاضر حدود 18درصد است که باید در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به 14 درصد کاهش یابد. بر همین اساس، به وزارت نیرو تکلیف شده است تا این تلفات را سال به سال کاهش دهد، ضمن اینکه در قانون بودجه سال 89 کل کشور نیز اعتباری معادل هزار و 500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که به طور قطع اگر وزارت نیرو بتواند این مبلغ را دریافت کند، اقدام خوبی در زمینه کاهش تلفات صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: البته در قانون پیش‌بینی شده تا وزارت نیرو بتواند با فروش اموال و دارایی‌های خود این اعتبار را تامین کند.
وزیر نیرو ادامه داد: در این راستا وزارت نیرو 5 نیروگاه را برای فروش به سازمان خصوصی‌سازی ارایه کرده و همچنین در دولت مصوب شده است تا منابع درآمدی حاصل از فروش آنها در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد تا این وزارتخانه مبالغ مورد نیاز را در اختیار پیمانکاران صاحب صلاحیت قرار دهد و تلفات کاهش یابد.
این عضو کابینه دهم خاطرنشان کرد: البته در اختیار قرار دادن مبالغ حاصل از فروش نیروگاه‌ها به وزارت نیرو ساز و کار خاص خود را دارد که دستورالعمل چگونگی فروش و قرار گرفتن این اعتبار به وزارت نیرو باید توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین شود و هم اکنون کارگروهی برای این کار تعیین شده است.
تعیین تکلیف بسته قیمت آب و برق توسط کارگروه تحول اقتصادی
نامجو گفت: وزارت نیرو بسته تغییرات قیمتی آب و برق در راستای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به کارگروه طرح تحول اقتصادی ارایه داده است و به طور قطع این کارگروه می‌تواند مسئولیت تعیین تکلیف تعرفه‌های برق در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را داشته باشد و بنابراین وزارت نیرو نمی‌تواند پیشنهادات خود را علیرغم اینکه می‌داند نظر کارگروه با آنها موافق است، در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
وی تاکید کرد: سناریوها و سیاست‌های وزارت نیرو برای تعیین قیمت برق در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشخص است اما چون این قیمت‌ها درگیر با نرخ حاملهای انرژی هستند کارگروه طرح تحول اقتصادی باید یک بسته کامل با لحاظ کردن این موارد تدوین کند.
جداسازی کنتورها
نامجو گفت: در قانون هدفمند کردن یارانه ها به وزارت نیرو تاکید شده است تا کنتورهای آب را برای هر واحد مسکونی به صورت جداگانه نصب کند اما بررسی‌های وزارت نیرو نشان می‌دهد امکان جداسازی تمامی کنتورها میسر نیست و تاسیسات برخی ساختمان‌ها چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.
وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد 5 درصد مشترکان مستقر در آپارتمانها می توانند از چنین مزیتی استفاده کنند که بر این اساس جزئیات اجرایی کار در دست تدوین است و در بسیاری از شرکتهای آبفا چنین رویکردی وجود دارد.
 سه رئیس جمهور پیگیر واردات آب از تاجیکستان
نامجو با بیان این که روسای جمهور ایران، تاجیکستان و افغانستان به زودی در نشستی مشترک در کابل جزئیات انتقال آب از تاجیکستان به ایران را بررسی خواهند کرد،‌ گفت: رئیس جمهور تاجیکستان عنوان کرده است که یک دارایی ارزشمند کشورش به هر کشوری که نیاز آبی داشته باشد به صورت سخاوتمندانه ارایه می کند که این موضوع توانسته تاجیکستان را در سطح جهانی مطرح کند.
وی اظهار داشت: وزارت نیرو برای اینکه بتواند آب را از کشورهای همسایه منتقل کند، پیشنهاداتی را آماده ارایه کرده است؛ البته موضوع واردات آب از تاجیکستان هم اکنون تنها در حد یک صحبت اولیه است و هنوز برآورد دقیقی از هزینه های این کار صورت نگرفته است.
وزیر نیرو افزود: البته شرکتهایی از چین نیز برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند که ابتدا باید توجیه اقتصادی آن سنجیده شود.
واردات برق
نامجو گفت: هم اکنون وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز کشور از همسایگان مانند ارمنستان و ترکمنستان در حال انجام مذاکراتی است تا بتواند به میزان حداکثر از این کشورها برق وارد کند. ضمن اینکه وزارت نیرو حق دارد براساس پروتکل‌ها صادرات برق خود را به برخی از کشورها محدود کند.
وزیر نیرو افزود: یکی از اقدامات وزارت نیرو برای مدیریت مصارف برق در تابستان انجام مذاکرات با صنایع بزرگ برای تغییر در شیفت‌های کاری و تغییر تعطیلات صنایع به روزهایی در ایام هفته است تا بتوان میزان انرژی مصرفی توسط این واحدها را تقلیل داد و امکان تامین برق برای سایر بخش‌های کشور را فراهم ساخت.
به گفته نامجو تا به حال طرح‌های مدیریت مصرف که از سوی وزارت نیرو اجرا شده جواب داده و خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در شبکه به صفر رسیده است، البته ممکن است در برخی از نقاط کشور در اثر افت فشار به صورت موقت برق قطع شود که با تلاش همکاران صنعت برق مدت زمان خاموشی به حداقل تقلیل یافته است.
این عضو کابینه دهم خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت اگر مردم مصارف خود را کنترل نکنند هیچ برنامه و ظرفیتی از شبکه برق کشور قادر به تامین برق مورد نیاز مردم نخواهد داشت، این در حالی است که با توجه به مضیقه‌های مالی وزارت نیرو سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق را به سختی انجام می‌دهد بنابراین اگر مصرف کنترل نشود خاموشی‌هایی در کشور رخ خواهد داد.
وزیر نیرو با تشکر از همکاری مردم در مصارف بهینه برق خاطرنشان کرد: هر زمان که وزارت نیرو از مردم درخواست همراهی کرده است در مقابل پاسخ مثبتی شنیده است و هم اکنون نیز از مردم درخواست می‌کنیم تا با کنترل مصارف امکان تامین برق مطمئن و پایدار در کشور را فراهم آورد.
درخواست پاکستان برای دریافت هزار مگاوات برق از ایران
نامجو از انجام مذاکره معاون وزیر خارجه کشورمان با تیمی از پاکستان برای صادرات هزار مگاوات برق ایران به این کشور خبر داد و گفت: البته هنوز به صورت رسمی مذاکراتی صورت نگرفته و بر همین اساس مذاکره‌ای در خصوص قیمت برق صادراتی ایران به نتیجه نرسیده است.
وی ادامه داد:‌ بر همین اساس ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر فروش برق از سوی جمهوری اسلامی ایران زیر قیمتهای جهانی به پاکستان کذب محض است.
خبرگزاری مهر
۱۴ تیر ۱۳۸۹ ۱۳:۲۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.