English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۷:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

با کاهش مصرف انرژی از هدر رفت 40 میلیارد دلار جلوگیری کنیم

با کاهش مصرف انرژی از هدر رفت 40 میلیارد دلار جلوگیری کنیم
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت از تدوین طرح جامع انرژی با همکاری سازمان های نیرو و انرژی اتمی خبر داد و گفت: با فرض قیمت 80 دلار برای هر بشکه نفت خام با کاهش 30 درصدی در مصرف انرژی قادریم از هدر رفت 40 میلیارد دلار جلوگیری کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از برنا، محسن خجسته مهر، در دومین گردهمایی سراسری روسای روابط عمومی صنعت نفت با بیان اینکه روابط عمومی ویترین صنعت نفت است افزود: در اهمیت نقش روابط عمومی همین بس که هر زمان بخواهیم مهمترین ماموریت ها و برنامه های صنعت نفت را به مردم معرفی کنیم باید به روابط عمومی ها متوسل شویم.
وی یکی از اهداف این گردهمایی را بحث پیرامون طرح هدفمند کردن یارانه ها خواند و گفت: اظهار نظر و بحث پیرامون قانون هدفمند کردن یارانه ها بدون در نظر گرفتن مبحث انرژی بحثی بیهوده خواهد بود.
خجسته مهر یکی از اولویت ها و محورهای مهم کاری وزارت نفت را مدیریت انرژی خواند و افزود: انرژی یکی از مولفه های مهم تولید ثروت در کشور است و باید این موضوع که این مولفه مهم استراتژیکی، سیاسی و اقتصادی صرفا برای مصرف نیست تبیین شود.
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اشاره به این موضوع که مدیریت یکپارچه انرژی باید در بخش های مختلف کشور اجرایی شود افزود: در سنوات گذشته عرضه در بخش بالادستی همواره تابعی از تقاضا بود که امروزه این روش منسوخ شده است.
خجسته مهر ادامه داد: منظور از مدیریت یکپارچه انرژی حداکثر سازی عرضه انرژی و حداقل سازی و کاهش مصرف انرژی است که در نهایت منافع کشور را به دنبال دارد.
وی با اشاره به این موضوع که هم اکنون 98 درصد از انرژی مصرفی مورد نیاز کشور از طریق منابع نفتی و گازی تامین می شود افزود: 55 درصد از این انرژی مصرفی از طریق منابع گازی و 43 درصد از طریق منابع نفتی تامین می شود.
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت صنعت نفت را منحصر به فرد ترین صنعت کشور که متولی تولید انرژی است خواند و گفت: باید به این نکته توجه داشت که وظیفه وزارت نفت تنها عرضه انرژی نیست و باید ضمن توجه به تولید صیانتی مصرف صیانتی هم داشته باشیم.
وی با اشاره به این مطلب که مردم نقش ارزنده ای در صیانت از ذخایر نفت و گاز را برعهده دارند ادامه داد: آحاد مردم کشور در صیانت از ذخایر نفت و گاز سهیم هستند و هر کس به نوبه خود می تواند در این صیانت نقش آفرینی کند.
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت تاکید کرد: باید صرفه جویی در مصرف انرژی را از معقول به محسوس تبدیل کنیم.
وی یکی از مهمترین مباحث در طرح تحول اقتصادی، قانون هدفمند کردن یارانه هاست و براساس این قانون ما باید به دنبال کاهش مصرف انرژی باشیم.
خجسته مهر اظهار داشت: هم اکنون مصرف انرژی در کشور معادل 5 میلیون بشکه نفت خام است که با کاهش 30 درصدی در مصرف انرژی می توانیم معادل 1.5 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی کنیم؛ با فرض قیمت 80 دلار برای هر بشکه نفت خام در یک سال قادر خواهیم بود از هدر رفت 40 میلیارد دلار جلوگیری کنیم.
وی افزود: هم اکنون وزارت نفت به نمایندگی از حاکمیت و دولت وظیفه صیانت از مخازن را بر عهده دارد بنابراین بهینه سازی مصرف انرژی و بهره گیری از یک رویه مناسب در مصرف انرژی می تواند راهکار مهمی در صیانت از میدان های نفتی باشد.
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت افزود: تزریق گاز به میادین نفتی به خاطر مصرف غیر بهینه دچار چالش شده است.
وی با اشاره به این نکته که هم اکنون نیمی از نفت تولیدی کشور مربوط به مخازنی است که تزریق گاز در آنها انجام شده است تصریح کرد: هم اکنون به 10 میدان نفتی گاز تزریق می شود که بر اساس سند چشم انداز 20 ساله قرار است به 50 میدان نفتی افزایش یابد
خجسته مهر ادامه داد: همچنین به منظور فشار افزایی در مخازن و افزایش ضریب بازیافت نفت بر اساس برنامه پنج ساله به 260 میلیون متر مکعب گاز در روز نیاز داریم.
وی یکی از اقدام های مهم انجام شده در اواخر سال 88 را تزریق گاز فازهای 6، 7 و 8 میدان گاز پارس جنوبی به میدان آغاجاری (از طریق خط لوله پنجم سراسری) برشمرد و افزود: اگر بتوان به این میدان در مدت 20 سال روزانه، 56 میلیون متر مکعب گاز تزریق کرد، بازیافت نفت از این میدان پنج میلیارد بشکه افزایش خواهد یافت که در وضعیت اقتصادی کشور نقش اساسی خواهد داشت.
معاون برنامه ریزی و نظارت برمنابع هیدورکربوری وزارت نفت طرح تزریق گاز به میدان آغاجاری را یکی از مهمترین پروژه های صیانتی خواند و ادامه داد : هم اکنون میزان گاز تزریقی به میدان آغاجاری 24 میلیون متر مکعب در روز است که در مراحل تکاملی، این رقم به 56 میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وی اظهار داشت: در برنامه پنجم توسعه نیاز به تزریق13 تریلیون فوت مکعب گاز به 50 میدان نفتی خواهد بود و این رقم در سند چشم انداز 20 ساله 56 تریلیون فوت مکعب برآورده شده است، بنابراین مهم ترین وظیفه وزارت نفت در تخصیص بهینه مصارف گاز، تزریق این حامل انرژی به میدان های نفتی و تجارت گاز براساس صرفه و صلاح کشور است.
وی با اشاره با این نکته که از ابتدا تاکنون 20 تریلیون فوت مکعب گاز به میادین نفتی تزریق شده است گفت: در مجموع باید در حدود 103 میلیارد متر مکعب گاز به میدان آغاجاری تزریق شود که بر اساس سند چشم انداز 20 ساله میزان تزریق گاز به این میدان 392 میلیارد متر مکعب گاز است که تاکنون حدود 3.5 میلیارد متر مکعب تزریق شده است.
خجسته مهر از تدوین طرح جامع انرژی کشور با همکاری سازمان های نیرو و انرژی اتمی با راهبری وزارت نفت خبر داد و اظهار داشت: در این طرح موضوع هایی از جمله مدیریت عرضه و تقاضا، دیپلماسی انرژی و سبد انرژی نهایی خواهد شد.
وی با اشاره به این نکته که بین صرفه جویی و تحریم ارتباطی وجود ندارد ادامه داد: هم اکنون شدت انرژی در کشور سه برابر متوسط جهانی است، از این رو وزارت نفت با اجرای این قانون به دنبال کاهش 30 درصدی مصرف انرژی است و این آمادگی وجود دارد تا با صرفه جویی از این محل طرح های خود را پیش ببرد.

برنا
۱۴ تیر ۱۳۸۹ ۱۶:۳۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.