English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیرکل برنامه ریزی انرژی وزارت نفت : تحویل سوخت‌ به صنایع بر اساس معیارهای مصرف انرژی انجام خواهد شد

مدیرکل برنامه ریزی انرژی وزارت نفت : 
تحویل سوخت‌ به صنایع بر اساس معیارهای مصرف انرژی انجام خواهد شد
برنامه این است که پس از تدوین معیارهای مصرف انرژی در صنایع جدید، اگر صنعتی معیارها را اجرا نکرد، سوخت و خوراک به میزان درخواست آن‌ها تحویل نشود و معیار مشخص شده، میزان سوخت و خوراک تحویلی را تعیین کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، محمدرضا خطاطی - مدیرکل برنامه ریزی انرژی وزارت نفت - با بیان مطلب بالا در خصوص تدوین معیار انرژی در صنایع وابسته به نفت اظهار کرد: در این زمینه کمیته‌ هماهنگی سوخت و خوراک وزارت نفت وظیفه دارد تامین سوخت و خوراک صنایع را براساس معیارهای تدوین شده مصرف انجام دهد.
وی با بیان این‌که پروژه تدوین معیارهای مصرف انرژی برای پالایشگاه‌های نفت و گاز، خطوط لوله نفت و گاز و مجتمع‌های پتروشیمی با همکاری طرف خارجی در حال انجام است، افزود: در این خصوص معیارهای برخی از واحدهای پتروشیمی مانند اوره و آمونیاک تدوین شده و تدوین استانداردها برای پالایشگاه‌ها و خطوط لوله در حال انجام است.
* * ضرورت محدودتر شدن استانداردها در سال‌های آینده
او با تاکید براین‌که صنایع نفت یکی از پرمصرف‌ترین بخش‌های انرژی محسوب می‌شوند، خاطر نشان کرد: یعنی بدون در نظر گرفتن میزان انرژی به ازای واحد تولید، مقایسه کل مصرف صنایع نشان می‌دهد که صنایع وابسته به نفت (پالایشگاه‌های نفت و گاز) و واحدهای پتروشیمی در کنار نیروگاه‌ها و کارخانه‌های فولاد بیشترین مصارف را دارند.
وی با بیان این که تدوین معیارهای مصرف انرژی ابتدای کار برای مدیریت تقاضاست، توضیح داد: در گام‌های بعدی همزمان و متناسب با معیارها باید کاهش مصرف صورت گیرد. در این زمینه نیاز است در طول سال‌های آینده استانداردها به تدریج محدودتر شود تا به استانداردهای جهان نزدیک شویم.
مدیرکل برنامه ریزی انرژی وزارت نفت تصریح کرد: برای مثال در پالایشگاه‌ها نسبت سوخت به خوراک بالاست که برای کاهش مصرف باید به سوی فن‌آوری‌های نوین پیش رویم. به عبارت دیگر نیاز است با مقایسه وضعیت مصرف پالایشگاه‌های داخل با پالایشگاه‌های خارج از کشور، معیار مصرف تدوین شود که در دوره زمانی مشخص به آن‌ها دست یابیم.
* * واحدهای صنعتی موجود در گام بعدی به سمت استانداردسازی می‌روند
وی با اشاره به این ‌که در مراحل بعدی همزمان با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و خصوصی شدن صنایع، واحدهای صنعتی موجود هم به سمت استانداردسازی پیش می‌روند تا هزینه‌ها را کاهش داده و سود بیشتری ببرند؛ خاطرنشان کرد: برای نمونه یکی از هزینه‌های اصلی پالایشگاه‌ها، هزینه‌ انرژی است که در صورت خصوصی‌شدن مجبور خواهند شد، هزینه‌ها را کاهش دهند تا به عنوان بنگاه‌ اقتصادی موفق عمل کنند.
او توضیح داد: در نهایت اصلاح قیمت‌ها و استانداردسازی‌ها موجب می‌شود که واحدهای جدید به سمت رعایت استاندارد جدید رفته و واحدهای موجود نوسازی شوند؛ در نتیجه با ارتقای فن‌آوری‌ها و دیگر عوامل اقتصادی، سیاسی و اقتصادی که موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود، به سمت معیارهای جهانی حرکت خواهیم کرد.
ایسنا
۱۵ تیر ۱۳۸۹ ۱۵:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.