English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۱:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اطلاعیه وزارت نیرو درخصوص وضعیت تامین آب و برق؛ برنامه ای برای اعمال خاموشی و محدودیت آبرسانی وجود ندارد

اطلاعیه وزارت نیرو درخصوص وضعیت تامین آب و برق؛

برنامه ای برای اعمال خاموشی و محدودیت آبرسانی وجود ندارد
با همراهی و همدلی هموطنان روند مطلوب تامین آب و برق تا پایان فصل گرما و نیز دیگر فصول سال تداوم خواهد داشت و در صورت بروز هر گونه مشکلی، نسبت به رفع آن در کوتاه ترین زمان اقدام خواهد شد.
وزارت نیرو اعلام کرد: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تامین آب و برق مورد نیاز کشور به کار گرفته و تاکنون برنامه ای برای اعمال خاموشی و محدودیت در آبرسانی پیش بینی نشده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، این وزارتخانه روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: آغاز فصل گرما در سال جاری از نخستین روزهای خردادماه و آنهم با درجه حرارت و دماهایی که در برخی از مناطق کشور در طول 70 سال گذشته بی سابقه بوده است، فرآیند خدمت رسانی به مردم کشورمان در زمینه های آب و برق را در شرایط حساس و ویژه ای قرار داده است. 
در این اطلاعیه تصریح شده است: آنچه مسلم است با وجود حادث شدن زود هنگام فصل گرما، روند تامین آب و برق هموطنان با تلاش همکاران و تلاشگران صنعت آب و برق به نحو مطلوبی صورت می پذیرد، اما ذکر چند نکته جهت تداوم روند خدمت رسانی ضروری است.
این اطلاعیه می افزاید: بالا رفتن قابل توجه دمای هوا که در برخی مناطق به صورت معنا داری اتفاق افتاده، سبب افزایش قابل توجه میزان مصرف شده است، به طوری که در خردادماه سال جاری حدود شش هزار مگاوات بیش از دوره مشابه سال گذشته بر تقاضای مصرف برق کشور افزوده شده است به گونه ای که در پیک مصرف سال گذشته که در 31 تیرماه اتفاق افتاد، حداکثر میزان مصرف 37 هزار و 722 مگاوات بود در حالی که در برخی روزهای گذشته پیک مصرف به حدود 40 هزار و 500 مگاوات رسیده است که با تلاش همکاران وزارت نیرو این میزان برق که رکورد بی نظیری در تاریخ صنعت برق به شمار می رود، تامین شده است.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: به دلیل استفاده بی رویه از وسایل سرمایشی و کولرهای گازی که گاه در یک واحد مسکونی شاهد به کارگیری چند دستگاه از آنها هستیم، اوج مصرف برق از ساعت های آغازین شب به ساعت های میانی روز منتقل شده است و این در حالی است که تمامی طراحی های صنعت برق با هدف تامین برق شبانه روز و با محوریت مدیریت پیک شب صورت گرفته و جابجایی زمان اوج مصرف برق از شب به روز مستلزم سرمایه گذاری های سنگین در سال های آینده است. بنابراین ضرورت دارد ضمن جلوگیری از ورود وسایل سرمایشی فاقد برچسب انرژی یا دارای درجه های پایین میزان مصرف انرژی، در زمینه به کارگیری کولرهای گازی بر اساس شرایط جغرافیایی، دمای هوا، میزان رطوبت و مؤلفه های دیگر و نیز پیشگیری از ورود وسایل غیر استاندارد برقی و سرمایشی از طریق مبادی غیررسمی، اقدام لازم از سوی نهادهای ذیربط به عمل آید.
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: افزایش شدید دمای هوا سبب کاهش بازده نیروگاه ها و نیز بروز برخی مشکلات مهندسی و فنی در شبکه های برق می شود که گاه به دلیل عمر بالای برخی از قسمت های شبکه برق در مناطق مختلف شهر و یا به دلیل بروز حوادث غیر مترقبه نظیر تصادفات رانندگی، وقوع طوفان و به تازگی ریزگردهایی که همواره با رطوبت سبب اخلال فرایند طبیعی فعالیت شبکه می شوند، احتمال خاموشی های مقطعی را افزایش می دهد. طبیعی است در چنین شرایطی با حضور همکاران صنعت برق و یا اطلاع دادن به موقع شهروندان از طریق شماره 121 برای رفع چنین مشکلاتی اقدام می شود.
وزارت نیرو در ادامه افزوده است: در زمینه مدیریت مصرف آب به دلیل ماهیت ذاتی این موهبت الهی و وابستگی چگونگی تامین آن به نزولات جوی و شرایط جغرافیایی و همچنین قرار گرفتن کشورمان در یکی از مناطق خشک جهان، کار بسی حساس تر و بااهمیت تر جلوه می کند. تامین آب به صورت پایدار و سالم و بهداشتی، پس از انجام مراحل گوناگون استحصال و تصفیه بر روی منابع آب زیرزمینی و یا نزولات آسمانی صورت می گیرد و طبیعی است شبکه های تامین آب شهری ظرفیت مشخصی را دارا هستند و مصرف خارج از قاعده و بی رویه آب که گاه به دلیل افزایش گرمای هوا به صورت قابل توجهی فزونی می گیرد، سبب بروز مشکلاتی در فرایند آب رسانی به مشترکان می شود. 
این اطلاعیه می افزاید: به عنوان نمونه ظرفیت آب رسانی به شهروندان تهرانی سه میلیون و 200 هزار مترمکعب در روز است که در طول سالیان گذشته به خوبی تامین شده است، اما در صورت افزایش بی رویه مصرف آب که در سه ماه نخست سال جاری حدود هشت درصد بیش از سال های گذشته اتفاق افتاده است، امکان تامین آب بیشتر از طریق شبکه موجود آب شرب تهران حتی در صورت پر بودن سدهای حوزه استان تهران میسور و متصور نیست و لذا مدیریت کارآمد و بهینه آب تنها راهکار پیش رو به شمار می رود.
در بخش پایانی اطلاعیه وزارت نیرو آمده است: با تفضل الهی و با همت همکاران صنعت آب و برق و پیش بینی های صورت گرفته هیچگونه برنامه ای برای اعمال خاموشی های برق و محدودیت خدمت رسانی در بخش آب در سطح وزارت نیرو وجود ندارد و با همراهی و همدلی هموطنان روند مطلوب تامین آب و برق تا پایان فصل گرما و نیز دیگر فصول سال تداوم خواهد داشت و در صورت بروز هر گونه مشکلی، نسبت به رفع آن در کوتاه ترین زمان اقدام خواهد شد.
سایت خبری وزارت نیرو
۱۶ تیر ۱۳۸۹ ۲۲:۳۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.