English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۳۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در زمان هدفمند شدن یارانه‌ها

ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در زمان هدفمند شدن یارانه‌ها
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان گفت: ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در کنار نیروگاه‌های معمولی رویکرد دولت در زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها‌ست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، هوشنگ فلاحتیان با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت برق برای مشتریان با اختصاص یارانه آن 17 تومان محاسبه می‌شود، تصریح کرد: این در حالیست که قیمت تمام شده برق 83.2 تومان است که تا پایان برنامه پنج‌ساله توسعه، قیمت برق باید به میزان واقعی خود برسد.
وی ادامه داد: اختلاف قیمتی که با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش انرژی به وجود می‌آید از طریق پرداخت یارانه‌ها به مردم جبران می‌شود که در صورت صرفه‌جویی مشترکان نیازی نیست که مردم معادل تمام یارانه پرداختی به آنها از سوی دولت را پرداخت کنند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان اظهار داشت: اگر شیب مصرف مشترکان در زمان اجرای این قانون زیادتر باشد معادل یارانه نقدی دریافت شده باید بابت قبوض برق پرداخت شود.
وی بیان داشت: با توجه به اینکه در بازه زمانی پنج ساله قیمت سوخت در خلیج‌فارس تغییر می‌کند بالطبع در این مدت علاوه بر واقعی شدن قیمت برق افزایش قیمت هم در این بخش اتفاق می‌افتد.
فلاحتیان افزود: افزایش مزد کارگر از دیگر عواملی است که بر افزایش قیمت برق در این بازه زمانی تاثیرگذار است که دولت می‌تواند این افزایش قیمت را با منابع ارزی که در اختیار دارد، جبران کند.
وی تصریح کرد: برای جبران افزایش قیمت‌ها در بخش صنایع دولت اعتباراتی را برای ارائه تسهیلات به صنعتگران در قالب پکیج حمایتی در اختیار آنها قرار داده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان افزود: تعیین قیمت ترجیحی برق در زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به این معنا‌ست که قیمت برق برای مشترکان کم‌مصرف در مقایسه با قیمت نرم مصرف کمتر است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز قیمت ترجیحی برای مشترکان کم‌مصرف محاسبه می‌شود، گفت: یکی دیگر از شرایطی که قیمت برق برای مشترکان به صورت ترجیحی محاسبه می‌شود در مناطق گرمسیری است که مصرف برق در آنها بیشتر برآورد می‌شود.
فلاحتیان تصریح کرد: افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور از دیگر اهداف اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌‌ها‌ست که تا پایان برنامه پنجم پنج ساله توسعه سالانه باید یک درصد به راندمان نیروگاه‌های کشور افزوده شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر راندمان نیروگاه اصفهان و شهید محمد منتظری در حدود 37 درصد را شامل می‌شود که این میزان برابر با نرمال راندمان در نیروگاه‌های کشورهای اروپایی مانند انگلستان است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه در زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها رویکرد ما راه‌اندازی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی است، گفت: راندمان این نیروگاه‌ها در حدود 45 درصد پیش‌بینی شده است.
وی اظهار داشت: در مقابل احداث هر نیروگاه معمولی با قدرت حدود 3 هزار مگاوات باید نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با قدرت 2 هزار مگاوات راه‌اندازی شود.
فلاحتیان بیان داشت: بخش زیادی از افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور باید از طریق احداث 3 تا 4 هزار مگاوات نیروگاه در سال تامین شود که راندمان آن در حدود 45 درصد باشد.
وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه‌ها برای افزایش توان شبکه سراسری یکی دیگر از راه‌کارهایی محسوب می‌شود که به منظور افزایش راندمان نیروگاه‌ها در زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری فارس
۱۱ آبان ۱۳۸۹ ۱۵:۱۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.