English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۶:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آغاز بهره برداری از بزرگترین شبکه فیبر نوری در برق منطقه‌ای خوزستان

آغاز بهره برداری از بزرگترین شبکه فیبر نوری در برق منطقه‌ای خوزستان
فاز نخست بزرگترین شبکه فیبر نوری در صنعت برق به طول 1304کیلومتر برای نخستین بار در کشور در شرکت برق منطقه‌ای خوزستان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، این پروژه با هدف ایجاد شبکه مخابراتی با ضریب اطمینان بالا برای کاربردهای اتوماسیون اداری، مانیتورینگ، ویدئو کنفرانس، ایجاد منابع درآمدی جدید با استفاده از اجاره ظرفیت‌های مازاد نیاز صنعت برق و فیبر تاریک تقلیل هزینه‌های ناشی از شبکه برق، بالا بردن کیفیت بهره‌برداری و استفاده از سامانه‌های مخابراتی برای بهینه کردن تولید انرژی الکتریکی اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت توانیر در آیین آغاز بهره برداری از این پروژه گفت: اجرای پروژه فیبر نوری با توجه به شرایط خاص و گرمایی که 9 ماه در خوزستان وجود دارد، اقدامی بزرگ است که امیدواریم تا پایان سال 91 به پایان برسد.
مهندس همایون حایری افزود: در تابستان سال جاری، 20 درصد ظرفیت پست‌های فوق توزیع و انتقال در خوزستان اجرا شد که از اولویت‌های صنعت برق کشور به حساب می‌آیند.
به گفته وی، پست شهید دقایقی که در مدت هشت ماه اجرا شد، یکی از اقدام های مهم در این زمینه بوده است.
حایری ابراز امیدواری کرد با توجه به اهمیت پست‌های فوق توزیع در برق، روند اجرای آنها در خوزستان و سراسر کشور استمرار داشته باشد.
وی همچنین با بیان اینکه خوزستان پیشتاز امر اجرای شبکه فیبر نوری کشور بوده است، اظهار داشت: انجام پروژه شبکه فیبر نوری کشور توسط برق منطقه‌ای خوزستان با یکهزار و 300 کیلومتر طول شبکه، موجب معرفی این شرکت به عنوان پیشتاز در صنعت برق کشور و توسعه دولت الکترونیک شده است.
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در زمان حاضر، جهان به سمتی می‌رود که زیرساخت اصلی، زیرساخت دیجیتالی است و یکی از اصول آن به حساب می‌آید.
حایری افزود: در شبکه ارتباطات، زیرساخت مخابراتی اجتناب‌ناپذیر است و مهم این است که بتوانیم با زیرساخت‌های مخابراتی ابتدا به شرایط اتوماسیون رسیده و پس از آن به شبکه هوشمند برسیم.
وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به ظرفیت 60 هزار مگاواتی برق در کشور به عنوان شانزدهمین کشور جهان، نخستین کشور در خاورمیانه و محور تبادلات انرژی در این منطقه، ایران به سامانه ای نیاز دارد تا شبکه را به صورت هوشمند اداره کند.
حایری با بیان اینکه خوزستان به عنوان پیشتاز مخابراتی در زیرساخت‌های مخابراتی کشور وارد شده است، گفت: زمانی می‌توانیم از این شبکه مخابراتی به نحو احسن استفاده کنیم که خود اطلاعات (دیتا) تولید کنیم.
به گفته وی، در زمان حاضر روند تولید دیتا از جنس مستندسازی در کشور ضعیف است و هر چقدر که مسئولان امر بتوانند دیتا تولید کنند، این کار معنای مطلوب‌تری پیدا خواهد کرد.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان نیز گفت: وسعت، پراکندگی و شرایط جغرافیایی حوزه‌ فعالیت‌های این شرکت به گونه ای است که حفاظت و نگهداری از یک شبکه بزرگ نیازمند زیرساخت‌ها و سامانه‌های بزرگ است.
مسعود معین‌پور افزود: نگهداری، ایجاد سامانه‌ و ارسال تمام اطلاعات به دیسپاچینگ ملی در تهران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل در سال 83 ضرورت جایگزینی مرکز دیسپاچینگ برای شبکه انتقال و ایجاد مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع در قالب طرح جامع دیسپاچینگ احساس شد.
وی اضافه کرد: ‌فاز نخست اطلاعاتی این طرح از سال 83 آغاز شد که نتیجه آن ایجاد مرکز دیسپاچینگ برای شبکه انتقال و شبکه فوق توزیع با پیش‌بینی ظرفیت مورد نیاز تا 20 سال آینده بود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان تصریح کرد: پس از مشخص شدن حساسیت این کار، مجری آن با عنوان مجری طرح جامع دیسپاچینگ و مخابرات تعیین و عملیات اجرایی آن از اوایل سال 87 آغاز شد.
وی با بیان اینکه شرکت برق منطقه‌ای خوزستان تامین کننده برق دو استان‌ خوزستان و کهگیلویه‌ ‌و بویراحمد است، اظهار داشت:‌ این شرکت در بین 16شرکت برق منطقه‌ای، نخستین شرکتی است که طرح جامع فیبر نوری آن به بهره‌برداری می رسد.
معین‌پور درمورد اعتبار این طرح گفت: مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای این پروژه 476 میلیارد ریال بوده که تاکنون بیش از 360 میلیارد ریال آن هزینه شده و امید است تا پایان سال آینده و یا ابتدای سال 91شاهد تکمیل این پروژه باشیم.
وی افزود: شرکت برق منطقه ای خوزستان با در اختیار داشتن 164پست برق انتقال و فوق توزیع با ظرفیت 23 هزار و 900 مگاوات و 8000 کیلومتر مدار خط انتقال، مسئولیت تامین برق برای دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را دارد.

خبرگزاری موج
۲۴ آبان ۱۳۸۹ ۱۳:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.