English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۲۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعویق اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید

تعویق اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اعلام دستاوردهای سفر هیئت ایرانی به کشور مالزی خواستار به تعویق افتادن اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، محمد نهاوندیان امروز در یک نشست خبری در خصوص فضای فعلی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت: اضطراب در جامعه عمومی و اقتصادی به اجرای موفق طرح هدفمند کردن یارانه ها کمک نمی کند، این درحالی است که اصل طرح از منطق قوی اقتصادی برخوردار است و بیشترین حمایت در کشور از این طرح شکل گرفته است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: به جهت اهمیت ایران طرح و شکل گیری حمایت در سطح گسترده از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها باید از هر عاملی که در جامعه نگرانی و اضطراب ایجاد کند، پرهیز شود.
تعویق اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید
وی به دوران تصویب قانون هدفمند کردن یارانه ها در مجلس اشاره و تصریح کرد: زمانی که تصویب این قانون در مجلس مطرح بود، موضوع تعیین شیب اجرای آن یکی از مباحثی بود که وقت زیادی از دولت و مجلس گرفت، در نهایت قرار بر این شد که اجرای این طرح به صورت ناگهانی صورت نگیرد، بلکه به تدریج و شیب ملایم این طرح عملیاتی شود. در این راستا استدلالهای دو طرف مطرح شد و در نهایت آنچه که به تصویب رسید، اجرای طرح ظرف 5 سال بود.
به گفته نهاوندیان، قرار بر این شد که طرح با شیب ملایم اجرا شود تا در زمان اجرا، نواقص کار برطرف شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون هم شاهد این موضوع هستیم که وزارتخانه های اقتصادی و بخشهای مختلف دولت، تلاشهای فراوانی را در تمهید کمترین آسیب به بخش خصوصی و تولیدی کشور ناشی از اجرای این طرح به کار می بندند که از جمله آن وزارت بازرگانی است که در این راستا تلاش بسیاری انجام داده است، اما اطلاع رسانی به موقع هم به بخش تولید و هم به مصرف کننده کمک می کند.
به اعتقاد نهاوندیان، با توجه به ضرورت اجرای تدریجی قانون هدفمند کردن یارانه ها باید اجرای قانون در بخش تولید را به تعویق انداخت تا این بخش آمادگی های لازم مبنی بر افزایش بهره وری و به روز کردن تکنولوژی خود را کسب کند. از سوی دیگر، بخش تولید تنها 30 درصد از انرژی کشور را مصرف می کند.
وی اظهار داشت: تولیدکنندگان داخلی هم اکنون نگران این هستند که مولفه سوخت در تولید آنها قرار است افزایش قیمت داشته باشد، در غیر این صورت بخش تولیدی کشور نسبت به اجرای این قانون مشکلی ندارد.
نهاوندیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر بدون رئیس بودن سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی، علاقمند است که در فضای کسب و کار با ثبات و آرامش به فعالیت ادامه دهد. البته موضوع مهمتر، ثبات سیاستها است، اما ثبات مسئولیتها نیز خالی از اهمیت نیست.
وی اظهار داشت: به هرحال تا زمانی که یک مسئول جدید به مجموعه اطلاعات یک سازمان اشراف پیدا کند زمان می برد، چراکه مجموعه اطلاعات و اشراف کاری سبب می شود که یک مسئول، تصمیم بهینه و بهنگامی اتخاذ کند. بنابراین، با تغییر هر مسئول باید سرمایه گذاری زمانی عظیمی انجام شود تا تمرکز اطلاعات در ذهن فرد جدید حاصل شود.
نهاوندیان ابراز امیدواری کرد که مجموعه حافظه سازمانی سازمان توسعه تجارت ایران به نحو کارآمدی بتوانند به مسئول جدید کمک کنند، اما از این واقعیت نمی توان غافل شد که حصول دانش و تجربه در یک فرد، سرمایه متعلق به جامعه است و تغییر در آن، بهره وری در استفاده از این سرمایه را کاهش می دهد.
دستاوردهای سفر هیئت ایرانی به مالزی
وی در ادامه به بیان دستاوردهای سفر هیئت ایرانی به کشور مالزی پرداخت و گفت: کشور مالزی از ده سال قبل نسبت به موضوع برند حلال کارهای زیادی انجام داده و با توجه به ترکیب جامعه مالزی که متشکل از مسلمانان و غیرمسلمانان است، لذا جامعه مسلمان نیاز داشت که بتواند در غذای مصرفی و دارویی خود، کالای حلال را از غیرحلال تشخیص دهد.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، به همت مرکز تحقیقات اتاق اسلامی حرکتی برای تدوین استاندارد واحد بین المللی برای حلال آغاز شد که در نهایت، برند حلال در اجلاس وزرای کشورهای اسلامی به ثبت رسید.
نهاوندیان، حجم بازارهای حلال در دنیا را بالغ 2 هزار میلیارد دلار دانست و اظهار داشت: بازار غذاهای حلال یک بازار بسیار بزرگ است که اگر خود مسلمانان از آن استفاده کنند، تولید و اشتغال را بالا می برد.
وی اظهار داشت: علاقه به این بازار چنان است که اتحادیه اروپا به فکر ثبت برند حلال بود و اگر کشورهای اسلامی کند عمل می کردند، بعد از مدتی اتحادیه اروپا نشان استاندارد را به کشورهای اسلامی تحمیل می کرد.
نهاوندیان گفت: قرار بر این شد که از این پس، ایران و مالزی در رابطه با گسترش اجرای استاندارد واحد حلال، همکاری کنند و در مرحله اعطای گواهی حلال به کشورهای مختلف خدمات مشاوره و آموزش بدهند.
وی ادامه داد: برای نخستین بار موسسه توسعه تجارت مالزی دعوت کرد تا همایش ویژه ارتباطات دو سویه ایران و مالزی را سازمان دهد.
خبرگزاری مهر
۸ آذر ۱۳۸۹ ۲۰:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.