English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

/رفتار اقتصادی خانوارها همگام با یارانه‌ها/ تاکید باستانی‌کیا بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی با شروع طرح

/رفتار اقتصادی خانوارها همگام با یارانه‌ها/ 
تاکید باستانی‌کیا بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی با شروع طرح
یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد: پیش بینی آثار اجرای طرح یارانه ها بر زندگی مردم به علت فاصله زمانی بین تدوین، تصویب و اجرای قانون یارانه‌ها کار مشکلی است؛ دولت پول را واریز کرده است اما حق برداشت آن را نداده و این موضوع نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، باستانی‌کیا افزود:‌ قیمت بسیاری از کالاها در پی آثار روانی ناشی از شیوه تبلیغاتی انجام شده، افزایش پیدا کرده و در هر صورت واکنش مصرف‌کننده بر حسب این که شهرنشین باشد یا روستایی، متفاوت است.
وی با تاکید بر مواجه مستقیم خانوارهای شهری با گرانی کالاها ادامه داد: قدرت خرید آن‌ها کاهش بیشتری نسبت به یارانه‌ها دارد بنابراین خانواده‌های کم درآمد شهرنشین، خرید اجناس غیر ضروری تر را کاهش می‌دهند.
باستانی‌کیا با اشاره بر تاثیر هدفمند کردن یارانه‌ها در حوزه بهداشت و درمان خانوارها تصریح کرد: این طرح از این نظر در خانواده‌های کم درآمد شهری تاثیر مستقیم می‌گذارد.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر صرفه‌جویی خانواده‌ها در مصرف انرژی با شروع طرح خاطر نشان کرد: مردم در شهرهای پرجمعیت مانند تهران بیشتر از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو استفاده می کنند و با این روند ازدحام جمعیت در این قسمت‌ها بیشتر می‌شود.
وی ادامه داد: دولت برای سطوح پایین که در معرض طرح تحول قرار می‌گیرند می‌تواند کارهایی چون دامن زدن به تشکیل تعاونی‌ها کند؛ در غیر این صورت بروز نارضایتی‌ها در طبقات پایین دستی شهری به علت گرانی مصارف ضروری قابل پیش بینی است.
او با بیان این‌که در سطح روستا با بهبود اندک پس‌انداز روبرو می‌شویم گفت: در نتیجه افزایش سفرهای زیارتی ـ سیاحتی و جابه جایی روستاییان پس از هدفمندی یارانه‌ها قابل پیش بینی است چرا که معمولا در روستا کالاهای کارخانه‌ای مصرف نمی‌شود و مانند شهر نیاز به خرید ندارند. به ویژه در مرحله نخست ممکن است در سطح روستا تغییر قابل توجهی در نرخ اجناس ضروری در نرخ نباشد اما در دراز مدت به هر صورت افزایش اختلاف طبقاتی بیشتر بین دهک‌های پایین، میانی و بالایی درآمدی به ویژه در شهر قابل پیش بینی است.
باستانی‌کیا با اشاره به دیده شدن تغییر در نوع مصرف خاطر نشان کرد: تا زمانی که دولت به صورت قطعی میزان تغییر در بهای انرژی و به ویژه آب بها و اجناس مصرفی ضروری را مشخص نکند و فرهنگ سازی لازم صورت نگیرد، افزایش روزافزون نگرانی به خصوص در بین حقوق بگیران و کسبه جزء قابل پیش بینی است.
این کارشناس اقتصادی با تاکید براین که برای پیش‌گویی، نیاز به تحقیقات میدانی پس از حرکت دولت است، پیرامون چگونگی مدیریت یارانه‌ها توسط خانواده‌ها تصریح کرد: نخست باید دید ما به التفاوتی می‌ماند، اگر مبلغی باقی ماند می‌توان از طریق تشکیل شرکت‌های سهامی عام در همین حیطه برای طبقات متوسط به بالا که نیازمند نیستند برای سرمایه گذاری در امر تولید به شکل تشکیل شرکت های سهامی عام مبادرت کرد به صورتی که علاوه بر افزایش تولید و تنظیم بازار، سود آن قابل استفاده باشد.
وی افزود: اما این موضوع نیازمند این است که دولت در تصمیم‌گیری‌های خود شفاف باشد؛ به عنوان مثال، رقمی تحت عنوان تبصره سه به آب‌بها اضافه شد که همان قانون یارانه‌هاست و قرار بود دولت وجهی را پس انداز کند اما توضیح لازم به شهروندان داده نشد. تا زمانی که شفاف‌سازی نشود، مصرف‌کننده آگاهی ندارد و نمی‌تواند به خوبی تصمیم‌گیری کند.
این کارشناس اقتصادی با تاکید براین که دولت باید تاریخ اجرای طرح تحول را مشخص کند و در زمینه بهای انرژی، آب و درباره کلیه کالاهایی که قرار است یارانه آن‌ها قطع شود شفاف‌سازی کند، خاطر نشان کرد: در صورتی که اطلاع‌رسانی دقیق صورت نگیرد و مردم آگاه نباشند که دولت در مورد نرخ‌ها قصد دارد چه کار انجام دهد، توقع همکاری از آن ها بی مورد است.
باستانی‌کیا در پایان اظهار کرد: هیچ کس بیلان سازمان‌های برق، گاز و ... را ندارد؛ بیلان شامل هزینه‌ها، تعمیرات، توسعه و درآمد و چگونگی تعادل یا عدم تعادل آن می‌شود که باید به مردم ارائه شود، تا همکاری کنند. با آگاه سازی مردم، همکاری خوبی با دولت صورت می‌گیرد اما در صورت عدم شفاف‌سازی، نباید انتظار همکاری در جریان این قانون و طرح تحول اقتصادی را داشت.
ایسنا
۹ آذر ۱۳۸۹ ۱۴:۲۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.