English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۲۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بورس برق در لابی

بورس برق در لابی
با تشکیل نشست مشترک، میان دبیر کل سازمان بورس و اوراق بهادار کشور و مسوولان راه اندازی بورس برق در شرکت مدیریت شبکه برق ایران گام مهمی در راه اندازی بورس برق برداشته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از شرکت مدیریت شبکه برق ایران، دبیر کل بورس و اوراق بهادار کشور به همراه تنی چند از مسوولان این سازمان از شرکت مدیریت شبکه برق ایران بازدید و طی نشست مشترکی با مدیرعامل و معاونین شرکت مدیریت شبکه برق ایران در جریان فعالیت های این شرکت و چگونگی راه اندازی بورس برق و فعالیت های انجام شده در این زمینه ، قرار گرفت.
دکتر صالح آبادی – دبیر کل بورس و اوراق بهادار کشور پس از ارایه گزارش توسط مسوولان شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهارداشت : به منظور راه اندازی هرچه سریعتر بورس برق لازم است تا کارگروهی مشترک از شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سازمان بو ر س و اوراق بهادار تشکیل شود تا فعالیت ها در این زمینه تسهیل شود.
وی خاطر نشان کرد: برای مشخص کردن حجم معاملات در بورس برق نیاز است ، طرح اقتصادی تهیه تا کل حجم معاملات مشخص شود. (business plan)
پس از این نشست دکتر صالح آبادی و دیگر مسوولان شرکت از سایت بازار برق ایران و مرکز راهبری شبکه برق بازدید بعمل آوردند.

تشکیل کارگروه تخصصی
در بند چهارم ماده ٧ از فصل دوم اساسنامه شرکت مدیریت شبکه برق ایران، راه اندازی بورس برق به عنوان یکی از وظایف این شرکت ذکر شده است . بنابراین، این شرکت مو ظف است علاوه بر تشکیل باز ار برق ، بورس برق را نیز راه اندازی کند، از این رو کارشناسان شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بررسی و انجام مطالعات بسیار فعالیت خود را برای راه اندازی این بورس آغاز کرده اند.
در جلسه مشترک میان شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مقرر شد یک کارگروه تخصصی برای تسریع در روند راه اندازی بورس برق تشکیل شود.
مهندس ریاحی درباره اهداف برپایی این نشست گفت : در این جلسه، مدیر کل سازمان بورس اوراق بهادار کشور در جریان مجموعه فعالیت های انجام شده برای تشکیل بازار و بورس برق، قرار گرفت.
وی خاطر نشان کرد : به تبع برگزاری این جلسه مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور اظهار امیدواری کردند با تشکیل کارگروه تخصصی متشکل از کارشناسان سازمان بورس و اوراق بهادار ، کارشناسان شرکت مدیریت شبکه برق ایران و کارشناسانی از هیات تنظیم بازار برق ایران ، در خصوص ر اه اندازی بورس برق ، سریعتر گام برداشته شود و اگر اصلاحاتی مورد نیاز است انجام و یا شفاف سازی صورت پذیرد تا هرچه سریعتر بورس برق ایران راه اندازی شود.
مهندس ریاحی ادامه داد : در واقع این جلسه نتیجه مکاتبات و ارسال گزارشات برای سازمان بورس اوراق بهادار کشور است که موجب جلب نظر مسوولان سازمان بورس شده و آنها نیز از راه اندازی این بورس استقبال کردند.

معرفی رابط وزارت نیرو به شورای عالی بورس
هم اکنون شرایط اولیه راه اندازی بورس برق مهیا شده و از سوی وزارت نیرو، نامه درخواست راه اندازی بورس برق به همراه یک گزارش توجیهی برای وزارت اقتصاد و دارایی ارسال شده ، یک نفر متخصص نیز به عنوان رابط وزارت نیرو و شورای عالی بورس به معاون اول رییس جمهوری معرفی شده است.
معاون بازار برق ایران با بیان این مطلب افزود : در حال حاضر منتظر تایید این شخص از سوی هیات وزیران هستیم.
مهندس ریاحی تصریح کرد : باید تلاش کنیم روند راه اندازی بورس برق هر چه سریعتر طی شود تا در منطقه پیشتاز باشیم.
وی یاداور شد : تجربه نشان داده در دنی ا بازارهای برق منطقه ای با یکدیگر ادغام شده و تشکیل بازارهای منطقه ای را خواهند داد که در این میان کشوری نقش کلیدی در تعیین مقررات و قوانین بازارهای منطقه ای را پیدا می کند که در راه اندازی بورس و بازار برق پیشرو باشد.
مهندس ریاحی درباره قیمت گذاری در بورس برق گفت : قیمت در بازار فعلی به صورت روزانه است اما در شکل بورس برق و با شکل گیری قراردادهای دوجانبه، قیمت به صورت توافقی میان خریدار و فروشنده تعیین می شود و می تواند روزانه باشد اما عمدتا در بورس قیمت ها به صورت ماهانه یا هفتگی و تابع دوره های زمانی عرضه است.
بورس برق مانند بورس فلزات
مدیر دفتر مطالعات اقتصادی و ارتقاء بازار برق نیز با اشاره به این که ماهیت بورس برق همانند بورس فلزات یک بورس کالایی است، خاطر نشان کرد : قرار است برق در بورس به عنوان یک کالا مطرح شود و عملا بورس برق به نوعی جزء بورس کالایی است و از این رو محصولات متنوعی از کالای برق را می توان در بورس برق عرضه کرد. وی افزود : سایتی به صورت آزمایشی طراحی شده که از طریق این سایت با ۶ شرکت برق منطقه ای ارتباط برقرار کردیم و چند تولید کننده و خریدار به صورت آزمایشی وارد سایت شدند و بسته های فروش برق خود را عرضه کردند و خریدارانی آن را خریداری کردند.
باقری اظهارداشت : با صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس برای راه اندازی بورس برق، امکانات راه اندازی چنین بورسی فراهم خواهد شد و در نظر است تالار خرید و فروش به صورت الکترونیکی باشد مگر اینکه مسایلی الزام وجود تالار فیزیکی را اثبات کند.
وی گفت : کارگزار، بسته ای را با استاندارد خاص از سوی فروشنده عرضه م ی کند و خریدار پس از اینکه تسویه حساب می روند و تسویه حساب در آنجا صورت می پذیرد. ( settlement ) موفق به خرید شد به اتاق مهندس باقری یاداور شد : این کار آزمایشی به خوبی انجام شد و هم اکنون در حال طراحی اتاق تسویه حساب هستیم. در نظر داریم که این اتاق نیز الکترونیکی باشد تا افراد سریعتر معاملات خود را انجام دهند.
بورس برق کاملا خصوصی است
بورس برق مانند سایر بورس ها ماهیتش بر مبنای مصوبه ای که وجود دارد کاملا خصوصی است به این معناکه دولت دخالتی در آن ندارد ، اما به منظور جلوگیری از تضییع حق خریداران و فروشندگان، ارگان های نظارتی شورای عالی بورس بر آن نظارت عالیه خواهند داشت.
مهندس باقری با اشاره به اینکه در بورس کلیه کالاها کد گذاری م ی شود و با استاندارهای خاصی ارایه و مشخصات کمی و کیفی آن سنجیده می شود، یاداور شد: منظور از استاندارد کردن قراردادها است،
استاندارد کردن مواردی مانند حجم بسته های معاملاتی ، مکان تحویل و یا تزریق به شبکه و ... مهندس باقری یاداور شد : تمامی تولیدکنندگان برق، اعم از خصوصی و دولتی با راه اندازی بورس برق، برق خود را از طریق بورس یا بازار عرضه خواهند کرد و بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و از آنجا که برق یک کالای استراتژیک است ، شبکه ه ای انتقال برق در انحصار دولت خواهد ماند و هیچ تولید کننده و فروشنده ای بدون استفاده از شبکه های برق نمی تواند برق مورد نیاز خود را عرضه کند و این در حقیقت فرق عمده بورس برق با سایر بورس های کالایی است که فروش آن خارج از بورس یا بازار برق امکانپذیر نیست.
مدیر دفتر مطالعات اقتصادی و ارتقاء بازار برق ایران در پایان خاطر نشان کرد : با راه اندازی بورس برق، مبادلات در فضایی کاملا رقابتی انجام خواهد شدو نوسان قیمت بر اساس واقعیت های بازار خواهد بود . همچنین، کشف سریعتر قیمت ها ، پوشش ریسک، کاهش هزینه های مبادلاتی، سهولت پیوستن به بازار جهانی برق، تشویق سرمایه گذاران خصوصی به سرمایه گذاری، کاهش تلفات و افزایش راندمان از دیگر مزایای راه اندازی بورس برق در کشور خواهد بود.
وی یاداور شد : راه اندازی بورس برق تاثیری در کاهش یا افز ایش بهای برق برای مصرف کنندگان نهایی ندارد و قیمت برق اینگونه مصرف کنندگان را مجلس شورای اسلامی تعیین می کند ، مگر اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیم بگیرند ، برق به قیمت های واقعی و آزاد به بفروش برسد.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران
۱ تیر ۱۳۸۷ ۰۹:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.