English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۸:۵۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اقتصاد دولتی تجربه ای شکست خورده و بر خلاف عدالت است

اقتصاد دولتی تجربه ای شکست خورده و بر خلاف عدالت است
رئیس جمهور اجرای کلی سیاست های اصل 44 قانون اساسی و نظارت بر آن را مکمل یکدیگر دانست و گفت: اجرای این اصل باعث خواهد شد تا اهداف انقلاب هر چه سریعتر تحقق پیدا کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از مهر، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور که صبح امروز شنبه و در همایش نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که در سالن همایش های بین المللی صدا وسیما برگزار شد، سخن می گفت با بیان این مطلب اظهار داشت : در فرهنگ رایج اقتصاد دنیا دو روش وجود دارد "دولت " و "بازار آزاد" که هر دو دارای اشکالات مبانی و اساسی هستند.

اقتصاد دولتی برخلاف عدالت است
دکتراحمدی نژاد با اشاره به اقتصاد دولتی گفت: اقتصاد دولتی اولا برخلاف عدالت است چون عدالت و فرهنگ تلاش و مجاهدت را می گیرد و زمینه ساز تبعیض و سوء استفاده است. به عبارتی دیگرمی توان گفت که دراین نوع اقتصاد علیرغم وجود منابع  بالا،  بازدهی پایینی  وجود دارد.
وی  گفت: امروز کمتر کسی است که در دنیا به دنبال توسعه و تقویت اقتصاد دولتی است چرا که این کار تجربه شکست خورده خود را پس داده است.
اقتصاد آزاد نقطه تعادل نیست
رئیس شورای عالی اقتصاد کشوردر ادامه به اقتصاد آزاد اشاره کرد و گفت: در اقتصاد آزاد نیز ما می بینیم این نوع اقتصاد نقطه تعادل نمی تواند باشد چرا که در این نوع اقتصاد آنهایی که سرمایه دارند، سرمایه دار تر می شوند و فقرا نیز فقیرتر که این نوع نگاه به اقتصاد نیز تجربه خود را نشان داده است.
وی گفت: آن چیزی که در فرهنگ اسلامی و به نوعی قانون اساسی و در سیاست های اصل 44 آمده، بهترین راه و معتدل ترین راه برای رسیدن به یک اقتصاد درست و کامل است.
اقتصاد را مردم باید اداره کنند
رئیس جمهور تصریح کرد: در یک نگاه کلی اقتصاد را مردم باید اداره کنند فرصت برای شکوفایی استعدادها فراهم شود اما حکومت ودولت باید بتوانند تصمیمات لازم را برای تنظیم بازار اتخاذ کنند.
احمدی نژاد در ادامه به قانون اصل 44 اشاره کرد و گفت: در ابتدا که این قانون نوشته شد ظاهر امر این را نشان می داد که سیاست ها در دست دولت است و فعالیت های اصلی را دولت انجام خواهد داد اما ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 از سوی رهبر معظم انقلاب و تفسیر آن، ما را در آستانه انقلاب اقتصادی قرار داد. چرا که ایران کشور فقیری نیست چه به لحاظ منابع طبیعی، انسانی، علم واندیشه و نوآوری و ابتکار.
وی یادآور شد: خوشبختانه در کشور منابع سرشار و ارزشمندی وجود دارد. امروز بعد از 29 سال کارهایی که کم نظیر و ارزشمند بوده است صورت گرفته اما با این حال باید گفت جایگاهی که جمهوری اسلامی ایران باید در آن قرار بگیرد این جایگاه نیست که ما در آن قرار گرفته ایم. ما نیازمند جهش هستیم که خوشبختانه این سیاست ها راه را باز کرده است.
واگذاری مهتمرین بخش در اجرای اصل 44 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود بخش واگذاری را مهمترین امر در اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی خواند و گفت: امروز دولت که بیش از 85 درصد اقتصاد را مستقیما خودش اداره می کند باید خود را سبک کند وتمام بنگاه های خود را واگذار کند که این امر بسیار مهم است چرا که اجرای این کار بستر سازی برای حضور مردم در اقتصاد است.
احمدی نژاد گفت: واگذاری از پیچیده ترین بخش های کار است که تجربیات گوناگونی هم در این زمینه شده است. در کشور ما نیز تجربیات این چنینی وجود دارد اما بر خلاف تصویر برخی ها که فکر می کنند واگذاری کار ساده ای در کشور است این طور نیست چرا که کشورهایی که تصدی گری ها و بنگاه های خود را به طور کامل واگذارکرده اند همه با شکست روبرو شده اند.
مهر
۱ تیر ۱۳۸۷ ۱۶:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.