English
جمعه، ۴ مهر ۱۳۹۹, ۲۲:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صنعت برق ایران مصمم به گسترش فعالیت های برون مرزی است

صنعت برق ایران مصمم به گسترش فعالیت های برون مرزی است
نیروگاه اتمی بوشهر با قدرت یکهزار مگاوات به زودی به بهره برداری خواهد رسید و طرح های دیگری نیز برای احداث نیروگاه اتمی در دست بررسی است.
وزیر نیرو از عزم جدی صنعت برق ایران برای توسعه فعالیت های برون مرزی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "مجید نامجو" روز یکشنبه (امروز) در اجلاس سه جانبه وزیران انرژی جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری تاجیکستان در تهران، گفت: ایران هم اکنون با تمام همسایگان خود ازجمله افغانستان، عراق، ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، نخجوان و ارمنستان ارتباط الکتریکی دارد.
وی با اشاره به مطالعات در دست انجام برای برقراری ارتباط الکتریکی با تاجیکستان و کشورهای جنوب خلیج فارس، اظهار داشت: افزون بر این در کشورهای زیادی ازجمله سوریه، لبنان، عمان، عراق و ... درخصوص صدور خدمات مهندسی برق و تجهیزات برقی و ساخت نیروگاه و پست فعالیت داریم و صنعت برق ایران مصمم به گسترش این فعالیت ها است.
وی سپس با بیان آنکه صنعت برق ایران در زمان حاضر دارای حدود 59 هزار مگاوات قدرت نصب شده نیروگاهی و 24 میلیون مشترک است، افزود: رشد بسیار بالای نیاز مصرف برق ناشی از رشد اقتصادی و افزایش رفاه، موجب شده است که ایران هم اکنون 27 هزار و 600 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در دست احداث و اقدام داشته باشد که بخش قابل توجهی از آن توسط بخش خصوصی انجام می شود.
به گفته نامجو، این نیروگاه ها افزون بر نیروگاه های حرارتی گازسوز، نیروگاه های برقابی، بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و تولید پراکنده برق و حرارت است که ظرف پنج سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.
وی افزود: نیروگاه اتمی بوشهر با قدرت یکهزار مگاوات به زودی به بهره برداری خواهد رسید و طرح های دیگری نیز برای احداث نیروگاه اتمی در دست بررسی است و اصولا توجه ویژه ای به گسترش تولید برق از منابع تجدیدپذیر وجود داشته است و دولت ایران از سرمایه گذاری در این بخش به صورت خاص حمایت می کند.
وزیر نیرو سپس با بیان اینکه موضوع خصوصی سازی و تجدید ساختار در صنعت برق ایران از چند سال پیش آغاز و از چهار سال پیش نیز بازار برق راه اندازی شده است، گفت: نیروگاه ها در زمان حاضر به صورت رقابتی برق را به شبکه سراسری می فروشند.
وی افزود: مطالعات اولیه جهت راه اندازی بورس برق نیز انجام شده است و با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، طی چند سال آینده قیمت حامل های انرژی در کشور به صورت رقابتی تعیین خواهد شد که این موضوع به شکوفایی بیش از پیش صنعت برق کمک خواهد کرد و در واقع راهبرد اساسی مسایل این صنعت است.
نامجو در ادامه با اشاره به همکاری های ایران با تاجیکستان و افغانستان در زمینه برق، گفت: ایران هم اکنون با افغانستان از طریق دو خط 132 کیلوولت و دو خط 20 کیلوولت ارتباط دارد و براساس قرارداد جدید سالانه تا 200 میلیون کیلووات ساعت انرژی به این کشور ارسال خواهد شد.
وی افزود: با توجه به احداث نیروگاه سنگ توده 2 در تاجیکستان و مطالعات به عمل آمده برای اتصال شبکه های برق تاجیکستان،  افغانستان و ایران، اتصال کامل شبکه های برق سه کشور به یکدیگر دور از انتظار نیست.
وزیر نیرو با ابراز علاقمندی برای توسعه بیش از پیش روابط با کشورهای افغانستان و تاجیکستان، تصریح کرد: امروزه منطقه ما در شرایطی است که بیش از هر زمان دیگر به همکاری های منطقه ای و نزدیک شدن ملت های آن به یکدیگر نیازمند است و افزون بر آن وجود تاریخ، فرهنگ، دین، زبان و آیین مشترک بین این ملت ها، ایجاد همکاری ها و طرح های مشترک و همگرایی بیشتر را ضروری می کند.
وی با بیان آنکه اراده مقام های ارشد این کشورها نیز بر ارتقای سطح روابط و تحکیم پیوندهای برادری و مودت است، افزود: امکانات، استعدادها و پتانسیل های بسیاری در کشورهای این منطقه به ودیعه گذاشته شده و وظیفه ما این است که این پتانسیل ها را شناسایی کرده و آنها را در راستای مصالح و منافع ملت های کشورهای خود و ملل مسلمان منطقه مورد استفاده قرار دهیم.
وزیر نیرو با اشاره به وجود منابع و ذخایر عظیم انرژی های فسیلی، منابع سرشار آب و پتانسیل های ارزشمند انسانی در سه کشور فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان، اظهار داشت: این امر ضرورت همگرایی دولت ها و ملت های این منطقه را جهت تکامل این پتانسیل ها و به خدمت گرفتن آن جهت توسعه اقتصادی ملت ها و گسترش رفاه در این کشورها، دوچندان ما کند.
وی ابراز امیدواری کرد: اجلاس سه جانبه وزیران ایران، افغانستان و تاجیکستان و سایر نشست هایی که جهت اجرای تصمیم ها و توافق ها تشکیل خواهد شد، در کار خود موفق باشد.
براساس این گزارش، در این اجلاس سه جانبه "حاج محمد اسماعیل خان" وزیر انرژی و آب جمهوری اسلامی افغانستان، "گل شیرعلی" وزیر انرژی و صنایع جمعوری تاجیکستان و هیات های همراه نیز حضور دارند.                   

           


سایت خبری وزارت نیرو
۵ دی ۱۳۸۹ ۱۵:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.