English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۱۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو با تشریح جزئیات توافقات سه جانبه ایران، افغانستان و تاجیکستان در بخش برق، از واردات 1000 مگاوات برق از تاجیکستان در سه سال آینده خبرداد.

وزیر نیرو با تشریح جزئیات توافقات سه جانبه ایران، افغانستان و تاجیکستان در بخش برق، از واردات 1000 مگاوات برق از تاجیکستان در سه سال آینده خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، مجید نامجو گفت: در توافقاتی که سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان ظرف دو روز اخیر در ایران داشتند، مقرر شد تا خط انتقال نیروی برق HVDC از جمهوری تاجیکستان به ایران از طریق خاک افغانستان با در نظر گرفتن منافع مشترک سه کشور احداث شود، همچنین قرار بر این شد که کارگروهی فنی و مالی متشکل از سه کشور در مدت 3 ماه درباره انتقال 1000 مگاوات برق از تاجیکستان به ایران از طریق خاک افغانستان را مورد بررسی قرار دهند.

وزیر نیرو افزود: در اجلاس بعدی سه کشور که در افغانستان برگزار خواهد شد، درباره عملیاتی شدن این برنامه تصمیم‌گیری نهایی خواهد شد، ضمن اینکه درباره آب نیز تفاهماتی انجام شد که با توجه به مشکلات خاص دنیا در ارتباط با موضوع آب و ضرورت استفاده از دانش فنی برای استفاده از منابع و ثروتها در جهت ارتقای زندگی مردم، از پتانسیل سه کشور استفاده شود.
وی تصریح کرد: در صورت انتقال 1000 مگاوات برق از تاجیکستان به ایران، شرایط به گونه ای در نظر گرفته شده که با استفاده از تکنولوژی بالا، اتلاف برق حادث نشود؛ البته باید تیم های فنی سه کشور راجع به مسیر نهایی این پروژه اظهارنظر کنند.
نامجو همچنین در خصوص واردات آب از تاجیکستان نیز گفت: همانطور که رئیس جمهور تاجیکستان اعلام کرده اند، این کشور می تواند آب را به صورت سخاوتمندانه در اختیار کشورها قرار دهد. بر همین اساس، ایران نیز به عنوان یک برنامه خود، واردات آب از این کشور را با وزرای انرژی تاجیکستان و افغانستان در میان گذاشت اما باید امکانات مورد نیاز، شکل انتقال و اعتبار لازم برای این پروژه تعیین شود تا اقتصادی بودن یا غیراقتصادی بودن آن سنجیده شود.
به گزارش خبرنگار مهر، وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، وزارت انرژی و صنایع جمهوری تاجیکستان و وزارت انرژی و آب جمهوری افغانستان، دوشنبه شب درباره گسترش روابط در بخش انرژی برق تفاهم نامه سه جانبه امضا کردند.
بر اساس این تفاهم نامه، طرفین توافق کردند تا به منظور بررسی فنی و اقتصادی پروژه خط انتقال نیروی برق HVDC از تاجیکستان به ایران از طریق افغانستان، ظرف مدت 15 روز پس از امضای این سند، اعضای گروه کاری خود را با راهبری وزارت نیروی ایران تعیین کنند.
همچنین اعضای گروه کاری هر کشور مرکب از حداقل سه نفر کارشناس فنی و یک نفر کارشناس مالی است که البته کارگروه مزبور باید جلساتی را برای بررسی مسائل فنی و روش تامین مالی پروژه برگزار کرده و حداکثر ظرف مدت سه ماه، نتایج حاصله را برای جلسه بعدی وزیران ذیربط آماده کند.
اولین جلسه کارگروه مذکور، 15 روز پس از معرفی اعضای تیمهای کاری به ریاست معاون امور برق و انرژی وزارت نیروی ایران در تهران برگزار و نحوه دستورکار و محل اجلاس آتی کارگروه در آن تعیین خواهد شد، ضمن اینکه مقرر شد جلسه بعدی وزیران ذیربط سه کشور در تاریخ هفته دوم آوریل 2011 میلادی برابر با 15 تا 20 فروردین 1390 در شهر کابل در جمهوری افغانستان برگزار و جمع بندی گروه فنی و اقتصادی، مورد تصمیم گیری نهایی قرار گیرد.
این تفاهم نامه به امضای مجید نامجو وزیر نیروی ایران، گل شیرعلی وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان و الحاج محمد اسماعیل‌خان وزیر انرژی و آب افغانستان رسید.
خبرگزاری مهر
۸ دی ۱۳۸۹ ۱۱:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.