English
جمعه، ۴ مهر ۱۳۹۹, ۲۳:۱۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از کاهش حدود هفت درصدی پیک مصرف برق کشور از زمان اجرای هدفمندسازی یارانه ها تاکنون خبر داد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از کاهش حدود هفت درصدی پیک مصرف برق کشور از زمان اجرای هدفمندسازی یارانه ها تاکنون خبر داد.
پیش از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها حداکثر پیک مصرف برق افزون بر 29 هزار و 508 مگاوات بوده که با اجرای این قانون به 27 هزار و 513 مگاوات کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "محمد بهزاد " روز شنبه (امروز) در همایش تبیین بایسته های قانون هدفمندسازی یارانه ها، درخصوص آثار هدفمندسازی یارانه ها در صنعت برق گفت: از ابتدای اجرای این قانون (28 آذرماه امسال) تاکنون حداکثر مصرف انرژی 5/6 درصد  و پیک مصرف برق 8/6 درصد کاهش یافته است. 
 وی تصریح کرد: پیش از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها حداکثر پیک مصرف برق افزون بر 29 هزار و 508 مگاوات بوده که با اجرای این قانون به 27 هزار و 513 مگاوات کاهش یافته است.
به گفته وی، با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در بخش برق حدود 55 درصد از یارانه دولت همچنان باقی است.
بهزاد گفت: در این راستا، تعرفه برق ساختمان‌های اداری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی با حداکثر نرخ و مراکز فرهنگی، ‌آموزشی،‌ مساجد، ‌بقاع متبرکه، اماکن مقدسه اقلیت‌های مذهبی و مراکز ورزشی ‌با نرخ‌های مخفف عمومی محاسبه می‌شوند.
وی تصریح کرد: در قانون هدفمندسازی یارانه ها تعرفه خانگی به نحوی تنظیم شده است که در پله های بالای مصرف با 10 درصد صرفه جویی حدود 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب کاسته می شود.
وی اضافه کرد: همچنین مشترکان خانگی برای مصارف ساعت های کم‌باری 150 ریال برای هر کیلووات‌ساعت مصرف از تخفیف برخوردار خواهند شد و برای ساعت های اوج بار 300 ریال اضافه پرداختی خواهند داشت و مشترکان خانگی در صورت جابجایی بار از ساعت اوج بار به کم‌باری به ازای هر کیلووات ‌ساعت 450 ریال کاهش هزینه را خواهند داشت.
بهزاد اظهار داشت: با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در بخش برق، افزون بر ساده سازی محاسبه صورتحساب ها، نرخ‌ها به صورتی تعیین شده است که 70درصد مشترکان تجاری که مصرف ماهیانه آنها کمتر از 200 کیلووات ساعت در ماه است، افزایش ماهیانه حدود 140 هزار ریال خواهند داشت که با تعدیل بار روشنایی خود به راحتی می‌توانند تا 40 درصد مصرف برق بیش از 50 درصد هزینه برق را کاهش دهند.
وی در ادامه در خصوص تعرفه های برق صنعتی گفت: برای تعرفه‌های صنعت و معدن، گزینه های متفاوت با نرخ های انرژی و قدرت های مختلف در نظر گرفته شده است تا مشترکان با هر ساختار و فرآیند تولیدی بتوانند هزینه برق را به حداقل ممکن کاهش دهند.
وی اضافه کرد: متوسط نرخ برق مصرفی مشترکان صنعتی روی ولتاژ 400 و 230 کیلوولت با 10 درصد تخفیف و متوسط نرخ برق مصرفی مشترکان صنعتی روی ولتـاژ 63 و 132 کیلوولت با شش درصد تخفیف محاسبه می‌شود که در این راستا متوسط نرخ دریافتی از صنایع کمتر از متوسط نرخ فروش برق است.
بهزاد با اشاره به رئوس برنامه های وزرات نیرو در بخش برق گفت: افزایش بازده نیروگاه های کشور به سطح 45 درصد، تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی، توسعه استفاده از تولید همزمان برق و حرارت (CHP) در محل مصرف، اجرای طرح های بهینه سازی و بهبود بازده نیروگاه های حرارتی موجود، توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر (انرژی های نو و برق آبی متوسط و کوچک)، کاهش تلفات شبکه های انتقال و توزیع به میزان 14درصد، جمع آوری انشعاب ها و حذف مصارف غیرمجاز، اصلاح و بازسازی شبکه های موجود و روشنایی معابر و کاهش و حذف شبکه های فشار ضعیف از برنامه های مهم وزارت نیرو در این بخش محسوب می شود.
معاون وزیر نیرو نصب کنتورهای هوشمند برای تمام مشترکان (مدیریت تقاضا) را از دیگر رئوس اصلی وزارت نیرو خواند و افزود: نصب کنتورهای هوشمند اندازه گیری و هوشمندسازی شبکه برق، اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی، اجرای استانداردهای مصرف انرژی و حمایت از شرکت های خدمات انرژی و حمایت از توسعه استفاده و جایگزینی وسایل کم مصرف از دیگر برنامه های این بخش محسوب می شود.
سایت خبری وزارت نیرو
۱۱ دی ۱۳۸۹ ۱۸:۲۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.