English
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مهندس زرگر: افزایش گستره خشکسالی در کشور

مهندس زرگر: افزایش گستره خشکسالی در کشور
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: شهرها و روستاهایی که به دلیل کاهش بارش در شرایط خشکسالی قرار دارند باز هم افزایش یافت و از 120 شهر به 150 شهر و از 6500 روستا به 7500 روستا رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، رسول زرگر با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: از اسفندماه گذشته که بحث خشکسالی در کشور محرز شد بازدید از استانهایی که وضعیت آنها به دلیل کاهش بارش در شرایط خشکسالی قرار داشتند، آغاز شد و سعی شد تا اولویت اول تامین آب شرب و سپس کشاورزی باشد.
وی ادامه داد: در تمام شهرها و استانها سهم توزیع آب برای بخش کشاورزی مشخص شد بنابراین مدیریت آب کشور، بحث کم آبی و توزیع آب را مدیریت کرد.
زرگر گفت: چنانچه این مدیریت رخ نمی‌داد وضعیت کشور چه در بخش شرب و چه در بخش آب کشاورزی با کمبود مواجه می‌شد.

*150 شهر و 6500 روستا مواجه با خشکسالی

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان این که اعمال مدیریت در شرایط خشکسالی موجب شد خسارت‌ها به حداقل برسد افزود: در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری 120 شهر و 6500 روستا در معرض خشکسالی قرار داشتندکه این وضعیت به دلیل عدم بارش بحرانی‌تر شد و هم‌اکنون 150 شهر و 7500 روستا در کشور در معرض خشکسالی قرار گرفته‌اند.
به گفته وی، مشکل 60 درصد روستاها و شهرهای کوچک مرتفع شده و شهرهای بزرگ و متوسط با خشکسالی مواجه نیستند.

*کاهش 52 درصدی بارش‌ها

زرگر در خصوص حجم کل بارش‌های 9 ماهه از مهرماه تا پایان خرداد امسال گفت: حجم کل بارش‌ها در این مدت معادل 210 میلیارد مترمکعب است که این آمار حاکی از 127 میلی‌متر بارش در گستره کشور است.
وی ادامه داد: مقایسه این میزان بارش نسبت به مدت مشابه 39 سال قبل حاکی از 47 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال قبل 52 درصد کاهش داشته است.
وی گفت: در مدت 9 ماهه شاهد 200 میلیارد مترمکعب کاهش بارش در کشور بودیم و اگر بخواهیم این 9 ماهه را با سال 79 و 80 که خشکترین سال در 40 سال گذشته بود مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که 30 میلیارد متر مکعب کمتر بارش داشته‌ایم.
به گفته وی، امسال نسبت به خشکترین سال در 40 سال گذشته (79 و 80) 10 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

*کاهش 46 درصدی حجم مخازن سدها

زرگر در خصوص حجم مخازن پست سدها تا روز گذشته گفت: مخازن ذخیره پشت سدها تا دیروز 13 میلیارد مترمکعب بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 46 درصد کاهش داشته است.
وی افزود: ظرف 9 ماه گذشته 30 میلیارد مترمکعب آب به پشت سدها آمده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5 میلیارد مترمکعب کاهش نشان می‌دهد.

*تولید انرژی نیروگاه‌های برق آبی

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در حال حاضر 520 سد در کشور موجود است که 320 سد آن براساس استانداردها سدهای بلند هستند و 5 سد نیز عمدتا در استان خوزستان هستند که تولید انرژی برق آبی را انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: مقایسه تولید انرژی برق آبی در شش ماهه سال 86 از این 5 سد نسبت به مدت مشابه در سال 85 حاکی از این است که در سال 86 با 8/4 درصد کاهش حدود 1061 گیگاوات ساعت تولید انرژی داشتیم و در حالیکه تولید انرژی برق آبی در شش ماهه سال 85 به حدود 1156 گیگاوات ساعت رسیده است.
زرگر افزود: سدهای برق آبی عمدتا سدهایی هستند که با سیلاب پر می‌شوند اما به دلیل کاهش بارش در ماههای اسفند وفروردین موجب شد تا میزان تولید انرژی برق آبی کاهش یابد.

* قطع آب 1360 مشترک پر مصرف در تهران

زرگر با اشاره به برنامه قطع آب مشترکان پر مصرف گفت: قبلا اعلام کرده بودیم که مشترکانی که بیش از دو برابر الگوی مصرف، آب مصرف کنند در دو مرحله با آنها برخورد خواهد شد که در مرحله اول تذکر و در مرحله دوم آب مشترکان قطع خواهد شد.
وی افزود: در تهران به 56 هزار مشترک تذکر کتبی داده شد و آب 1360 مشترک نیز به دلیل اخطار دوم قطع شد.

* هنوز صرفه‌جویی 10 درصدی انجام نشده است

زرگر در خصوص صرفه‌جویی 10 درصدی مشترکان گفت: قبلا اعلام شد که چنانچه در شهرهای بزرگ 10 درصد صرفه‌جویی آب صورت بگیرد فصل تابستان بدون کمترین مشکل کم آبی سپری خواهد شد اما در فروردین ماه امسال متوجه شدیم که نسبت به فروردین سال قبل 4/8 درصد افزایش مصرف آب به وجود آمده است.
وی ادامه داد: افزایش مصرف آب در اردیبهشت ماه امسال به 2/6 درصد و در خرداد ماه نیز به 3 درصد رسید پس این روند کاهشی ماه به ماه حاکی از این است که مردم همکاری بیشتری انجام می‌دهند.

* بودجه آبفا 20 درصد افزایش دارد

زرگر در خصوص بودجه اب و فاضلاب گفت: بودجه امسال برای سد سازی ، شبکه ، برق آبی و آبفا با 20 درصد افزایش به 4هزار میلیارد تومان رسیده است.
وی ادامه داد: این رشد بودجه نشان می‌دهد که دولت به بخش آب به خصوص طرحهای در دست اجرا و افتتاح نگاه ویژه دارد.

* افتتاح 30 طرح بزرگ آبی کشور در سالگرد پیروزی انقلاب

معاون وزیر نیرو گفت: به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب 30 طرح بزرگ آبی کشور اعم از 10 سد بزرگ،3 طرح شبکه آبیاری و زهکشی ، 10 طرح بزرگ جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و 7 طرح بزرگ آبرسانی افتتاح خواهد شد.

* 6 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت آب از دشت‌ها

وی در پاسخ به تعداد دشت‌های ممنوعه برداشت آب گفت: حجم منابع آب زیرزمینی در کشور 500 میلیارد متر مکعب یعنی 5 برابر منابع ‌آب های سطحی تجدید‌پذیر است، بنابراین اگر میزان برداشت آب از دشت‌ها بیش از تغذیه باشد برداشت آب از این دشت‌ها ممنوعه اعلام می‌شود.
وی افزود: از 609 دشت کشور 222 دشت ممنوعه هستند که 180 دشت واقعا ممنوعه هستند و 40 دشت مابقی دشت‌هایی هستند که از لحاظ کمیت ممنوعه نیستند.
وی اظهار داشت: حدود 6 میلیارد متر مکعب مازاد برداشت آب از دشت‌ها داریم که ظرف 5/1 سال گذشته 5/1 میلیارد متر مکعب آن جبران شده است.

* طرح مشترک ایران و ارمنستان برای تولید انرژی برق آبی

زرگر از امضای قرارداد طرح مشترک ایران و ارمنستان برای احداث نیروگاه برق آبی ارس گفت: قرار است ایران و ارمنستان طی یک همکاری مشترک آب رودخانه ارس را به ایران و ارمنستان منتقل و 130 مگاوات در ایران و 130 مگاوات در ارمنستان انرژی برق آبی تولید کنند.
وی گفت: هزینه این طرح مشترک 520 میلیون یورو است که نیمی از این هزینه را ایران و نیمی دیگر را ارمنستان تقبل خواهد کرد.
وی خاطر نشان کرد:ساخت نیروگاه در ارمنستان نیز توسط ایران انجام می‌شود که ظرف مدت 6 ماه دیگر مطالعات فاز این طرح به اتمام می‌رسد.

* احداث بند انحرافی سد دوستی آغاز شد

زرگر گفت: کلنگ احداث بند انحرافی سد دوستی 12 اردیبهشت ماه امسال بعد از پی‌گیریهای زیاد در منطقه شیرتپه توسط دو کشور ایران و ترکمنستان به ارزش 10 میلیون دلار به زمین زده شد.
وی تاکید کرد:اهمیت بند انحرافی سد دوستی به اندازه‌ای است که برداشت آب مستمر و پایدار را از سد دوستی فراهم می‌کند.
وی گفت: تا زمانی که این بند انحرافی ساخته نشده بود باید برداشت آب از سد دوستی موقتی صورت می‌گرفت اما این بند انحرافی برداشت آب را مستمر و پایدار خواهد کرد.
زرگر افزود: ساخت سد دوستی 170 میلیون دلار بوده است که قرار بود 50 درصد هزینه این سد را ایران و 50 درصد دیگر را طرف ترکمنی تقبل کند اما به نظر می‌رسد ایران یک مقدار بیشتر از 50 درصد هزینه کرده است.
معاون وزیر نیرو در پاسخ به ساخت سد توسط سرمایه‌گذاران خارجی گفت: 5 سد برای سرمایه‌گذاری خارجی اعلام شد که از طریق فاینانس آماده هست ساخته شود بنابراین منابع این سد که 800 میلیون دلار بود به مناقصه گذاشته شد.
وی ادامه داد: برنده مناقصه ساخت یکی از این سدها به بانک مرکزی معرفی شد تا قرارداد بانکی و فاینانس را منعقد کنند اما مراحل مناقصه ساخت 4 سد دیگر هنوز پیشرفت نداشته است.
خبرگزاری فارس
۴ تیر ۱۳۸۷ ۱۷:۱۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.