English
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹, ۱۶:۴۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصرف 40 درصد برق خوزستان توسط صنایع

مصرف 40 درصد برق خوزستان توسط صنایع
مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان خوزستان از مصرف 40 درصدی برق تولیدی استان توسط صنایع خبر داد.

دنیای اقتصاد نوشت، معین پور با اشاره به موقعیت خوزستان به لحاظ وجود صنایع بزرگ در این استان گفت: در حال حاضر از سوی صنایع درخواست‌های زیادی برای استفاده از برق وجود دارد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از یک هزار مگاوات در خواست برق صنعتی از سوی شرکت‌های مختلف وجود دارد که به دلیل کمبود یا نبودن تجهیزات در حال بررسی است.
معین پور با اشاره به اینکه برای اجرای طرح‌های کاهش تلفات برق در مناطق مختلف استان خوزستان سه هزار و 400میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، استانی و سایر منابع هزینه شده است، گفت: متوسط پرت انرژی در دنیا 13تا 14درصد است که این میزان در کشور در محل تولید برق و شبکه‌های انتقال سه درصد و در شبکه توزیع برق 21درصد است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان این مطلب که خوزستان از حیث قدرت نیروگاهی نصب شده در ایران رتبه نخست را دارد، گفت: از مجموع 6 هزار مگاوات برق نیروگاهی نصب شده در کشور، حدود یک ششم یعنی 10 هزار مگاوات آن در خوزستان است.
وی افزود: خوزستان از حیث مصرف برق پس از تهران در کشور در رتبه دوم قرار دارد و از 41هزار مگاوات تولید برق در کشور، 15درصد کل برق تولیدی یعنی حدود 635مگاوات آن در خوزستان مصرف می‌شود که از این میزان 40درصد آن در بخش صنعت، 35درصد در بخش خانگی و مابقی در بخش‌های تجاری، عمومی و کشاورزی استان مصرف می‌شود.
معین پور با اشاره به اینکه جمع‌آوری انشعاب‌های غیرمجاز برق بدون کمترین مساله و مشکل در اغلب مناطق استان اجرایی شده و هم اکنون به مراحل پایانی خود نزدیک شده است، بیان داشت: در سه سال اخیر بیش از 500 هزار انشعاب غیرمجاز برق در استان به انشعاب قانونی تبدیل شده که این اقدام نقش مهمی در کاهش تلفات انرژی داشته است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان به ابلاغ تعرفه‌های زمستانی مصرف برق استان هم‌زمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: تعرفه‌های تابستانی خوزستان که از 15فروردین ماه تا 15آبان ماه 1390 است، تاکنون از سوی وزارت نیرو ابلاغ نشده است.
وی افزود: دولت تعرفه‌های برق مصرفی خوزستان را با توجه به گرما و شرایط خاص اقلیمی، منطقی و منطبق با واقعیات در نظر خواهد گرفت و مردم در این زمینه ضمن اینکه باید صرفه‌جویی کنند، نباید نگرانی از بابت افزایش بهای تعرفه‌های برق داشته باشند.
وی منابع برق خوزستان را در سه بخش برق‌آبی، حرارتی و خطوط تبادلی با سایر استان‌ها دانست و افزود: 40درصد برق استان از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی، 40درصد نیروگاه‌های حرارتی و گازی و 20درصد از طریق خطوط تبادلی تامین می‌شود که به نسبت میزان بارش‌ها و ذخیره آب در پشت سدهای خوزستان نسبت منابع تولید و تامین برق در تابستان اندکی تغییر می‌کند.
وی تعداد پروژه‌های سال آینده شرکت برق منطقه‌‌ای را 58 طرح با سرمایه‌گذاری چهار هزار و 630میلیارد ریال دانست و اظهار کرد: نگهداری و راهبری 165پست توزیع و فوق توزیع برق و هشت هزار و 300کیلومتر خطوط اصلی انتقال برق از دیگر برنامه‌های این شرکت در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است.
وی افزود: از دیگر طرح‌های این شرکت می‌توان به احداث و توسعه پست‌های 132/400 کیلوولت مهزیار، نصب ترانسفورماتور سوم 132/400 کیلوولت پست 400 کیلوولت ماهشهر، توسعه پست 400 کیلوولت شوشتر، توسعه پست 400 کیلوولت میلاد آبادان، توسعه بخش 230 کیلوولت پست نیروگاه رامین، احداث فاز اول پست 33/132 کیلوولت آبشار شوشتر، احداث فاز اول پست 33/132 کیلوولت میانرود دزفول و روشنایی محوطه ساختمان برق منطقه‌ای خوزستان با نصب پانل‌های خورشیدی اشاره کرد.
وی اضافه کرد: این پروژه‌ها در شهرهای اهواز، ماهشهر، شوشتر، آبادان و دزفول قرار دارند.
معین پور به ضرورت استفاده از منابع جدید تولید برق به ویژه انرژی خورشیدی و بادی در استان تاکید کرد و گفت: با توجه به آفتابی بودن 16ساعت در شبانه روز و گرمای مناسب در استان، مطالعاتی در مناطق مختلف برای استفاده از انرژی‌های پاک توسط این شرکت در حال انجام است.

دنیای اقتصاد
۲۰ بهمن ۱۳۸۹ ۱۴:۲۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.