English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۲۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با مهندس شیرانی مدیریت عامل شرکت موننکو

مصاحبه با مهندس شیرانی مدیریت عامل شرکت موننکو
موننکو شرکتی توانمند است و بایستی بتواند از زمینه های بالقوه ای که در آن وجود دارد به نحو احسن استفاده نماید.به زودی موننکو در زمینه های دیگر نظیر مشاوره های ITو مشاوره های مدیریتی نیز وارد خواهد شد .هدف از این فعالیت ها آن است که هم منابع شرکت به نحو بهینه مورد استفاده قرار گیرد و هم موننکو بتواند جوابگوی مشتریان خود درتمام زمینه های مورد نیازشان باشد تا آنها را از مراجعه به سایر شرکت ها بی نیاز سازد

           

 • جناب آقای مهندس شیرانی در ابتدا خواهش می کنم خلاصه ای از بیوگرافی خود را برای خوانندگان محترم بفرمایید.
متولد سال 1345 هستم و در سال 1367 از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی برق- قدرت فارغ التحصیل شدم. از آنجاییکه پروژه فارغ التحصیلی خود را با آقای دکتر علیمحمد رنجبر می گذراندم ایشان از من دعوت کردند که برای انجام پروژه خود و چند پروژه دیگر به مرکز تحقیقات نیرو بروم که همکاری من با وزارت نیرو اینگونه آغاز شد.
بعد از آن و به دلیل آنکه می بایست خدمت سربازی خود را انجام می دادم وزارت نیرو هماهنگی های لازم را بعمل آورد تا بعد از گذراندن 45 روز دوره آموزشی، خدمت 2 ساله خود را در وزارت نیرو انجام دهم و در این مدت موظف بودم 3 روز در وزارت نیرو و 3 روز در مرکز تحقیقات نیرو فعالیت نمایم. در ادامه دوران فعالیتم در مرکز تحقیقات نیرو که تا سال 1376 ادامه داشت مسئولیت بخش برق آن مرکز را داشتم و بعد برای راه اندازی پژوهشگاه نیرو به آنجا منتقل شدم و تا سال 1386 معاونت پژوهشی آنجا را عهده دار بودم. در طی مدتی که در مرکز تحقیقات نیرو و پژوهشگاه نیرو بودم بیش از 100 مقاله ارائه نمودم که از این تعداد حدود 10 مقاله در مجلاتISI منتشر شد و مابقی در کنفرانس های بین المللی- مجلات داخلی و کنفرانس های ملی ارائه گردید. به واسطه همین فعالیت های تحقیقاتی به عنوان هیات تحریریه و همچنین هیات داوران اکثر مجلات پژوهشی و کنفرانس های بین المللی و داخلی مرتبط با زمینه تخصصی و همچنین به عنوان عضو گروه مطالعات سیستم سیگره (Cigre ) فرانسه نیز انتخاب گردیدم.
 
 • با نگاهی به سوابق ارزنده شما می بینیم که جنابعالی کار را از صنعت برق در دو بخش تحقیق و توسعه شروع کردید، لطفاً برای ما بفرمایید که چطور و با چه انگیزه و هدفی این بخش را انتخاب کردید؟
 
واقعیت آن است که این بخش را من انتخاب نکردم این بخش من را انتخاب کرد. اما منکر این موضوع نمی شوم که فعالیت در زمینه هایی که پیش از این در کشور ما تلاش کمتری برای توسعه و به خدمت گیری دانش مفید آنها شده است برایم لذت و هیجان بیشتری دارد. لذا با هدف بسط و گسترش بدعتی نوین در صنعت برق وارد بخش تحقیق و توسعه شدم.
 
 • جنابعالی حضور فعالی در مجامع علمی و فنی مانند کمیته های فنی- ستادی صنعت برق- کنفرانس های داخلی و خارجی و انجمن های معتبری همچون Cigre ( با عضویت ممتاز ) دارید. خواهشمند است خلاصه ای از نحوه همکاری در این مجامع و دیدگاه های خود را برای خوانندگان بیان فرمایید.
 
در داخل وخارج کشور بسیارند افرادی که فعالیت های چشمگیری در زمینه های مورد نیاز ما انجام داده اند و در جهت اطلاع از اینگونه فعالیت ها لازم است در مجامعی که در این خصوص برگزار می شود حداقل به عنوان مستمع حضور داشت. در اینگونه موارد اگر شانس یار باشد و اندکی هم همت و پشتکار وجود داشته باشد، فرد می تواند خود را به عنوان مقاله دهنده معرفی یا در کمیته داوری انتخاب شود و از این طریق بهره بیشتری از اینگونه مجامع ببرد. این موضوع در خصوص من نیز صادق بوده که از نتایج آن، همکاری در تهیه چندین گزارش بین المللی، انتخاب به عنوان عضو گروه های علمی بین المللی و عضویت ممتاز بوده است.
 
 • در دوره ای که معاونت پژوهشی پژوهشگاه نیرو را عهده دار بودید، راهبردهای اختیار شده از سوی جنابعالی نتایج شاخصی داشته است. لطفاً بفرمایید در این خصوص به طور خلاصه توضیح دهید.
 
این نکته که " فعالیتی ارزشمند است که نهایتا منجر به بهره مندی جامعه از آن گردد " به عنوان یک اصل در پژوهشگاه پذیرفته شد و ما حصل آن احساس رضایت متولیان صنعت برق ، کارشناسان پژوهشگاه و نهایتاً جامعه علمی کشور از اینگونه فعالیت ها بود که نتایج کمی آن نیز راه اندازی بیش از 22 کارخانه بر اساس نتایج پروژه های این پژوهشگاه توسط بخش خصوصی و راه اندازی بیش از 10 آزمایشگاه مرجع بین المللی بوده که بسیاری از نیازهای صنعت برق را مرتفع نمود وباعث جلوگیری از خروج مقادیر زیادی ارز،کاهش قیمت ها و جلوگیری از ورود بسیاری از کالاهای نامرغوب به کشور بود و نشان داد که تکیه بر دانش مهندسین می تواند چه نتایج گرانبهایی را بر جای گذارد.علاوه برآن سبب شد که تصور غیر اقتصادی بودن تحقیقات کاملا ازبین رفته وروندی آغاز گردد که قابل توقف نخواهد بود و نتایج شگرفی را در کشور ایجاد خواهد نمود.
 
 • پیش از تقبل مسئولیت مدیریت عامل موننکو، دیدگاهتون به این شرکت چه بوده وبا توجه به این که جنابعالی بیشتر در بخش های تحقیقی حضورداشتید چگونه شد که بخش مهندس مشاور را انتخاب کرده اید؟
 
مسئولیت سابق بنده ایجاب میکرد تعاملی کامل با اکثر شرکت های فعال در صنعت برق داشته باشم که شرکتهای مهندسین مشاور نیز از این موضوع مستثنی نبودندو در بسیاری از موارد موظف بودم این شرکت ها را برای پروژه های مختلف ارزیابی نمایم و به همین دلیل ، هم با فعالیتهای موننکو آشنا بودم و هم تا حدی از نقاط ضعف و قوت آن آگاه بودم .ولی اینکه من این شرکت را انتخاب کرده باشم واقعیت اینست که در این خصوص نیز بنده انتخاب نکردم بلکه توسط هیات مدیره محترم شرکت انتخاب شدم و البته نظرم در خصوص این شرکت و امکان توسعه فعالیتهای آن مساعد بود .از آنجایی که قبل از ورود به موننکو شناخت کاملی از دانش فنی و توانمندی اعضای محترم هیات مدیره داشتم از آن زمان چیزی که موننکو را در نظر من تبدیل به یک شرکت منحصر به فرد می نمود وجود هیات مدیره با این کیفیت برای شرکت بود و بعدا که متوجه شدم شرکت مپنا نیز سهامدار عمده موننکو می باشد با توجه به شناختی که از مدیرعامل شرکت مپنا داشتم فکرکردم شرایط برای فعالیت در این شرکت کاملا مساعد است و لذا قبول کردم.
 • ازدیدگاه شما عملکرد موننکو درسال 86 چگونه بوده است وتا چه حد به اهداف ازپیش تعیین شده دست یافته است؟
سال 1386 عملا سال زمینه سازی بوده وعی الاصول نباید توقع می داشتیم که در این سال اتفاق ویژه ای می افتاد ولی با همکاری کامل مجموعه موننکو نتایج شگفت انگیزبود و آنچه در عمل محقق شد از نظر حجم کار انجام شده قراردادهای منعقدشده ، جذب مهندسین زبده و نهایتا فعال شدن در زمینه ای کاری جدید در شرکت ،سالی شاخص در دوران فعالیت های شرکت بوده است.
درابتدای سال برنامه ای را برای خود تنظیم کردم در ضمن ارائه آن برنامه به هیات مدیره محترم سعی کردم آن را دنبال نمایم و خوشبختانه در پایان سال به تمام اهداف تعیین شده دست پیدا کردیم نکته جالب اینکه در آن برنامه قرار بود ما اولین پروژه برون مرزی خودرا فعال نماییم ولی علیرغم سعی ، نتیجه ای حاصل نشد لیکن خوشبختانه پروژه نیروگاه تشرین دقیقاً در همین زمان منعقد شد که با لطف شرکت مپنا در این خصوص نیز اهداف موننکو تامین شد.
نتایجی که می توان به صورت کتبی در این خصوص ارائه کرد آن است که معاونت تولید در پایان مرداد ماه و معاونت انتقال در پایان هریور ماه 1386 به اندازه کل سال 1385 خروجی داشته است .معاونت مهندسی شاخص خروجی خود را در پایان سال دوبرابر نمود ومیزان قراردادهای شرکت رشد 400 درصدی را تجربه کرد فضای کاری شرکت 30 درصد رشد نمود و سهامدار خارجی(amec) که تا پیش از این ارتباط خوبی با شرکت نداشت رویه خود را تغییر و در جهت فعال شدن در شرکت بصورت جدی مشارکت نمود.اگرچه برخی محدودیتها مانع از آن شده است تا این همکاری نتایج ملموس خود را در شرکت آشکار نماید .
 • برای سال 1387 چه برنامه ها و اهدافی در نظر گرفته شده است ؟ چه پروژه ها در چه زمینه هایی و یا چه ظرفیت هایی به خدمات در دست انجام شرکت افزوده خواهند شد؟
مانند سال 1386 برای سال 1387 نیز برنامه هایی تهیه گردیده و در جمع مدیران شرکت ارائه شد و همگی موظف گردیدند که این برنامه را به صورت کامل دنبال نمایند .قرار است در سال 1387 ما در کنار توسعه کمی به کیفیت فعالیتهای شرکت بیشتر پرداخته و از تکنولوژی های جدید در انجام گردش کارها، انجام طراحی ها و گزارش گیری ها بیشتر استفاده نموده و ضمن توسعه زمینه های کاری بالقوه شرکت در جهت بروزرسانی دانش فنی مهندسین شرکت اقدام کنیم .از سوی دیگر با توجه به ارزش بالای نیروی انسانی شرکت اقدامات لازم جهت تامین مسائل مادی و رفاهی آنها را انجام دهیم.
برنامه کامل سال 1387 شرکت در شبکه داخلی شرکت موجوداست و همکاران جهت اطلاع از جزئیات می توانند به آن مراجعه نمایند.
 • با بررسی برنامه ها و سیاست های مدنظر جنابعالی می بینم که توجه ویژهای به عملکرد ساختاریافته وسیستم های روز دنیا دارید .خواهشمند است در این خصوص توضیحات بیشتری برای ما بفرمایید.
 موننکو می تواند و باید به یکی از شرکت های مهندسی بین المللی تبدیل شود و برای رسیدن به این هدف که درافق 2ساله آتی شرکت دیده شده است .باید سیستم های لازم را در داخل پیاده سازی کند یا نگاهی به عملکرد شرکت از یک سو و شرکت های صاحب نام بین المللی مشاهده می کنیم که بزرگترین نقیصه ما در داخل شرکت که شاید از ویژگیهای فرهنگ ما ایرانی ها نیز باشد فرهنگ کار فردی به جای فرهنگ کار گروهی است که ایجاد سیستم های مناسب نه تنها این نقیصه را مرتفع می نماید .بلکه دقت .سرعت و کیفیت فعالیتها را به نحو چشمگیری افزایش می دهد و به این ترتیب موننکو را بیش از پیش به یک شرکت منحصر به فرد تبدیل می نماید .ازجمله سیستم هایی که بزودی پیاده سازی آن در شرکت به اتمام خواهد رسید عبارتند از :سیستم طراحی الکترونیکی ، مدیریت دانش ، مدیریت پروژه تعالی سازمان و بالاخره ضد فساد.در مورد آخری باید توضیح دهم که با توجه به حساسیتی که فعالیت مشاوره داراست باید مکانیزم ها دراین شرکت ها بگونه ای باشد که امکان هرگونه سطح نگری (خوشبینانه) و یا تبانی (بدبینانه)با پیمانکاران پروژه ها را به صفر نزدیک کند و این موضوعی است که دامن گیر بسیاری از شرکت های مشاور بین المللی و داخلی می باشد و امید است که در شرکت موننکو به عنوان اولین شرکت مشاور داخلی بصورت کامل پیاده سازی شود.
 • شرکت موننکو از دوره مدیریت جنابعالی به توسعه زمینه های کاری و وسعت دادن به طیف خدمات خود مانند :تعدد کارفرمایی در گروه مپنا ، حرکت در توسعه خدمات مهندسی در زمینه های نفت وگاز ،معدن، قطار برقی و دیسپاچینگ و بهینه سازی نیروگاه ها اهتمام داشته است .خواهشمنداست اهدافی که ازاین رویکرد دنبال می گردد وافق مورد نظر را بیان فرمایید؟
موننکو شرکتی توانمند است و بایستی بتواند از زمینه های بالقوه ای که در آن وجود دارد به نحو احسن استفاده نماید .مواردی که شما فرمودید بخشی از زمینه هایی بود که موننکو در آن وارد شده است و به زودی موننکو در زمینه های دیگر نظیر مشاوره های ITو مشاوره های مدیریتی نیز وارد خواهد شد .هدف از این فعالیت ها آن است که هم منابع شرکت به نحو بهینه مورد استفاده قرار گیرد و هم موننکو بتواند جوابگوی مشتریان خود درتمام زمینه های مورد نیازشان باشد تا آنها را از مراجعه به سایر شرکت ها بی نیاز سازد .این موضوع در گروه مپنا از منظر دیگری نیز مورد توجه است و آن اینکه موننکو به عنوان شرکت مهندسی این گروه باید بتواند نیازمندیهای آن را به نحو احسن مرتفع نماید تا سایر شرکت های گروه بتوانند بدون دغدغه در این خصوص به فعالیت های اصلی خود بپردازند.
 • با توجه به فعالیتهای شرکت موننکو ایران،شرکت موننکو ایران ، اکنون موقعیت این شرکت را در گروه مپنا چگونه ارزیابی می کنید و چه برنامه ریزی هایی در ارتباط با ارتقاء تشکیلات سازمانی دارید؟
دید باز مدیریت مپنا و حمایت های تیم مدیریت ارشد مپنا از شرکت موننکو سعه صدر آنها در قبال بعضی از مشکلات به نحوی است که در بسیاری از موارد اینجانب را شرمنده نموده است و این فرصتی است که هم تعهدی بیش از حد را برای ما در شرکت ایجاد می نماید و هم امید به توسعه فعالیت ها و استقبال از آنهارا دوچندان می سازد .برای دادن پاسخ مشخص به سئوال شما باید عرض کنم که وضعیت موننکو در گروه مپنا به نوعی است که مدیریت این مجموعه با هرگونه فعالیت احتمالی روبه بهبود که توسط موننکو پیشنهاد شود موافق است و ازآن حمایت می کند .
 
 • از کارهای مهمی که در طول سال 86 به انجام رسید تجدید ساختار شرکت بود. ارزیابی جنابعالی از نتایج حاصله چیست ؟ پایش های انجام شده احیانا جهت گیری را در چه حوزه هایی تغییر و اصلاح خواهند کرد ؟ آیا فاز دوم تجدید ساختار در راه است ؟
 
ساختار هر شرکت با توجه به نیازهای آن طراحی می گردد و باید حالت دینامیک و پویا داشته باشد که با تغییر نیازمندی ها تغییر و اصلاح شود. در موننکو نیز این موضوع صحت دارد و مطمئنا به زودی فاز های بعدی تجدید ساختار و یا شاید درست تر بگویم بازنگری ساختار در شرکت را شاهد خواهیم بود.
 
 • با توجه به تشکیل کمیته رفاه در دوره مدیریت جنابعالی و حمایت های شما از توسعه اقدامات رفاهی، همکاران موننکو شاهد روند رو به بهبود به خصوص در زمینه وام هستند، با وجود این آیا جنابعالی تدابیر دیگری نیز در جهت کمک به بهبود وضعیت رفاه کارمندان به ویژه مسکن اندیشیده اید؟ آیا امکان تشکیل تعاونی مسکن برای موننکو وجود دارد و می تواند به این روند یاری رساند؟
 
همه ما کارمی کنیم تا بتوانیم به واسطه آن زندگی خود را تامین و رفاه لازم را برای خود و خانواده مان فراهم کنیم، پس طبیعی است. موننکو که توقع دارد همکارانش بهترین باشند بهترین رفاه را نیز تامین کند. در مدلی که در موننکو توسعه یافته میزان خدمات رفاهی متناسب با سود شرکت تعریف شده که ارتباط فعالیت های خوب ما را با سطح رفاه مورد نظر تبیین می نماید. خوشبختانه با عملکرد شرکت در سال گذشته شاهد افزایش امکانات رفاهی به میزان 50 در صد بیش از سال گذشته خواهیم بود و در خصوص مسکن نیز همگی باید تلاش کنیم تا با همفکری راهکارهایی را برای تامین مسکن همکاران بیابیم که یکی از آنها می توان همان تعاونی مسکن باشد گرچه شخصا تجربیات زیاد موفقی در خصوص تعاونی مسکن سراغ دارم، آنچه قطعی است آنکه در سال 1387 حرکت جدی در خصوص تامین مسکن همکاران شروع خواهد شد.
 
 • در خاتمه ضمن تشکر و سپاس از اینکه دعوت ما را برای مصاحبه پذیرفتید و وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار دادید و به سوالات ما پاسخ دادید، بفرمایید چه پیامی دارید و چنانچه صحبت نا گفته ای باقی مانده، خواهشمند است بفرمایید.
 
از همگی همکاران بخاطر فعالیتها یشان تشکر می کنم و توفیق و سربلندی آنها را از درگاه خداوند منان خواهانم .
 
نشریه داخلی موننکو
۸ تیر ۱۳۸۷ ۱۶:۳۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.