English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزارت اقتصاد به دنبال کاهش ارزش دلار

وزارت اقتصاد به دنبال کاهش ارزش دلار
سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی از بررسی طرحی خبرداد که به موجب آن ارزش دلار با هدف تقویت ارزش پول ملی کشورمان کاهش می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از برنا،"حسین صمصامی" امروز در حاشیه جلسه دولت با بیان مطلب فوق گفت: این طرح در چارچوب طرح تحول اقتصادی دولت اجرایی می شود.

وی در خصوص نظر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر رفراندوم طرح تحول اقتصادی اظهار داشت: این نظر مجلس است؛ضمن اینکه دولت از یک سال و نیم گذشته به بررسی مباحث کارشناسی طرح تحول اقتصادی پرداخته بود.

صمصامی با بیان اینکه زوایای طرح تحول اقتصادی توسط کارشناسان دولت بررسی شده است،گفت:هم اکنون کار خود را با شناسایی اقشار مختلف مردم برای برخورداری از طرح هدفمندکردن یارانه ها آغاز کرده ایم که پس از آن تقدم و تاخر در اجرای طرح مشخص می شود.

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه پرداخت یارانه ها جمعا 90 هزار میلیارد تومان هزینه برای دولت به همراه دارد، افزود:انتظار داریم با هدفمند شدن یارانه ها این رقم به تناسب و با توجه به سیاست های دولت به صورت عادلانه اجرا شود.

صمصامی از اعلام رقم نهایی میزان نقدی یارانه ای که قرار است با حذف یارانه ها در اختیار مردم قرار گیرد، خودداری کرد.

وی با بیان اینکه پرداخت نقدی یارانه در دستور کار دولت قرار گرفته است،اظهارداشت:به هرحال اقشاری که مستحق دریافت نقدی یارانه ها هستند،باید مشخص شده و این یارانه ها به سمت این گروه هدایت شود.

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد:با توجه به سیاست های دولت بر مبنای عدالت محوری این احتمال وجود دارد که به یک دهک کمتر یا بیشتر پرداخت شود؛ اما اینکه این مبلغ به همه افراد کشور پرداخت شود یا خیر، هنوز در دست بررسی است.

وی با تاکید بر این که توزیع یارانه ها باید بر مبنای عدالت باشد،گفت:دولت برای شناسایی اقشار آسیب پذیر جلسات زیادی برگزار کرده است؛ضمن اینکه مرکز آمار وظیفه شناسایی این اقشار را بر عهده دارد.

به گفته وی بعد از پایان شناسایی کلیه گروههای درآمدی در کشور برای پرداخت نقدی یارانه ها ارزیابی صحت آمار نیز با استفاده از بانکهای اطلاعاتی موجود مورد بررسی قرار می گیرد.

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ تورم با حذف یارانه ها افزایش می یابد اظهارداشت: افزایش نرخ تورم با اجرای طرح تحول اقتصادی و حذف یارانه ها در مرحله اول کاملا طبیعی است و احتمال افزایش قیمت ها نیز وجود دارد؛ منتهی با توجه به اینکه منابع در جهت بهینه تخصیص می یابد در آینده نیز کمترین آسیب به اقشار پایین درآمدی وارد شده و افزایش قیمت ها پوشش داده می شود.

وی ابزار امیدواری کرد که در صورت تایید لایحه 4 هزار 500 میلیارد تومانی دولت برای واردات کالاهای خاص قیمت برخی از اقلام در آینده ای نزدیک کاهش یافته و قیمت کالاها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

صمصامی همچنین از جابجایی"احمددرخشنده"، مدیرعامل بانک سپه خبرداد و گفت:مدیرعامل بانک سپه برکنار نشده است؛ بلکه با توجه به سیاست های دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی گاهی اوقات لازم است که افراد جابجا شوند.

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تحریم بانک ملی نیز گفت:تدابیر خاصی برای تحریم های انجام شده علیه ایران اندیشیده شده است که براساس آن اثرات منفی تحریم در کمترین حد خود تقلیل می یابد.

به گفته وی هم اکنون هماهنگی های لازم برای برخورد با تحریم علیه بانک ملی صورت گرفته است؛ضمن اینکه خبرهای خوبی در این ارتباط در راه است.

صمصامی در خصوص حذف جریمه دیرکرد نیز گفت:حذف جریمه دیرکرد جزء 9 مصوبه تحول رفتاری بانکها بود که توسط دولت به بانکها برای اجرا ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه بانکها بعد از ابلاغ این مصوبه 6 ماه فرصت داشتند تا تکلیف معوقه های خود را مشخص کرده و به حذف جریمه دیرکرد اقدام کنند،افزود:با عملی شدن حذف جریمه دیرکرد، جرایم سنگینی برای متخلفین در نظر گرفته شده است.

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت:با توجه به گذشت بیش از 5 ماه از ابلاغ این مصوبه توسط دولت، بانکها از یک ماه دیگر به حذف جریمه دیرکرد اقدام خواهند کرد.

صمصامی با اشاره به سالروز ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی توضیح داد:با ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی روند خصوصی سازی به شدت افزایش یافته و شرکتهای صدر اصل 44 در حال واگذاری هستند.

وی ارزش واگذاری در 3 ماه اخیر را بیش از 4 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:با توجه به اینکه برنامه زمان بندی واگذاری 531 شرکت در دولت مصوب و احصا شده و سازمان خصوصی سازی نیز آمادگی خود را اعلام کرده است، پیش بینی می شود روند واگذاری ها از سرعت بیشتری برخوردار شود.

سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی ارزش سایر شرکتهای باقی مانده را بیش از 100 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

برنا
۱۰ تیر ۱۳۸۷ ۱۵:۴۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.