English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۲۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پرونده سدسازی ایران در ایران بسته می شود

پرونده سدسازی ایران در ایران بسته می شود
وزارت نیرو طی گزارشی به دولت اعلام کرد که در صورت اختصاص سالانه 10هزار میلیارد ریال به بخش آب، پرونده سدسازی ایران ظرف یک دهه بسته خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از برنا ،"رسول زرگر"-معاون وزیر نیرو در امور آب – اظهار داشت:درجلسه هیات دولت با ارایه برنامه سد سازی اعلام کردیم که اگر سالانه 10 هزار میلیارد ریال در اختیاربخش آب قرار گیرد،ما می توانیم ظرف یک دهه پرونده سد سازی را درکشور ببندیم.

وی با اشاره به این که هم اکنون 90سد در حال ساخت و 187 سد نیز درحال مطالعه قراردارد،گفت:بر آورد ما این است که با نهایی شدن این تعداد سد،پرونده سد سازی در ایران همچون کشورهای پیشرفته بسته خواهد شد.
معاون وزیر نیرو با تشریح پرونده سازی درایران گفت:برخی افراد با اعتقاد به این که سدسازی دیگر در دنیا جایگاهی ندارد، اعلام می کنند که در امریکا یا بسیاری کشورهای اروپایی سد سازی متوقف شده است.
وی افزود:واقعیت این است که کشورهای پیشرفته ظرف 5 دهه گذشته برنامه های خود را در زمینه اقتصادی آب به اجراء گذاشته و طی 2 دهه اخیر سد جدیدی نمی سازند و از طریق مدیریت عرضه آب به مدیریت تقاضای آب حرکت کرده اند که مانیز باید دراین مسیر گام برداریم.
معاون وزیر نیرو تصریح کرد:برای اعمال مدیریت آب کشور نیازمند ابزارهایی چون احداث سدها، شبکه ها، قنوات، استحصا ل آب و غیره هستیم.
وی با بیان این که درمدیریت آب کشور برای استفاده از ابزارهای فوق هیچ تقدم و تاخری وجود ندارد،گفت:شرایط جغرافیایی،توپوگرافی زمین شناسی هر منطقه ما را هدایت می کند که استحصال آب را از طریق قنات، چاه و یا احداث سد انجام دهیم.
زرگر ادامه داد:طبیعی است در مناطق کویری که تبخیر بالا و حجم روانی آبها کم است، سد سازی باید با احتیاط بیشتر صورت گیرد و به سمت آبهای زیر زمینی، تغذیه مصنوعی باشد.
وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر در مناطقی مثل خوزستان که روان آب های وسیعی است،می توان تولید برق و انرژِی کرد و در این بخشها باید به سمت سد سازی رفت.
زرگر گفت:ادعای ما این است که قسمت اعظم سدهای ساخته شده در کشور سدهایی است که مطالعه اقتصادی،اجتماعی و زیست محیطی در آنهاانجام شده است.
برنا
۱۵ تیر ۱۳۸۷ ۲۲:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.