English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حجم آب دریاچه ارومیه به کمتر از نصف کاهش یافته است

حجم آب دریاچه ارومیه به کمتر از نصف کاهش یافته است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی از کاهش آب دریاچه ارومیه به کمتر از نصف مخزن این دریاچه در سال های اخیر خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، مهندس ارسلان هاشمی گفت: حجم آب موجود در مخزن دریاچه ارومیه از 32 میلیارد مترمکعب در سال های گذشته به 14.5 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
به گفته وی، 67 درصد این وضعیت ناشی از تغییر اقلیمی و کاهش بارش ها و 27 درصد به دلیل توسعه اراضی کشاورزی است.
وی تصریح کرد: عوامل یادشده موجب شده است تا حجم مخزن دریاچه ارومیه از 32 میلیارد مترمکعب در سال های گذشته به 14.5 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر کاهش یابد.
وی افزود: از زمان احداث سدهای استان آذربایجان شرقی در حوزه دریاچه ارومیه تنها 289 میلیون متر مکعب آب در مخازن این سدها جمع آوری می شود که در مقابل کاهش میلیاردی آب مخزن دریاچه ارومیه به دلیل شرایط اقلیمی رقم قابل توجهی محسوب نمی شود و نکته مهم این که از حجم فوق قبل از احداث سدها در حوزه بهره برداری می شد.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان این که بارورسازی ابرها موجب افزایش بارندگی پنج تا 20 درصدی در مناطق غیرساحلی می شود، ابراز امیدواری کرد: با انجام حمایت های لازم در خصوص تأمین اعتبار طرح مطالعه امکان سنجی و پروازهای آزمایشی، شاهد عملیاتی کردن بارورسازی ابرها در استان باشیم.
هاشمی سپس با بیان اینکه هم اکنون 132 تعاونی آب بران در استان آذربایجان شرقی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این تعاونی ها در زمینه تملک اراضی، مصرف بهینه آب، اجرای طرح های عمرانی و امور تصدیگری شرکت آب منطقه ای را یاری می کنند.
خبرگزاری موج
۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۷:۰۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.