English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

چاه های مجاز و غیرمجاز تهدیدی جدی برای سفره های آب زیرزمینی

چاه های مجاز و غیرمجاز تهدیدی جدی برای سفره های آب زیرزمینی
حفر چاه های بدون پروانه و غیر مجاز از یک سو و افزایش زمان و میزان برداشت از چاه های دارای پروانه از سوی دیگر، تهدید جدی ای برای سفره های آب زیرزمینی ایران محسوب می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، علیرضا الماسوندی مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب با اعلام این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر، 124 هزار حلقه چاه غیر مجاز و 340 هزار حلقه چاه مجاز در ایران وجود دارد.
وی با اشاره به افزایش برداشت از سفره های آب زیرزمینی گفت: حفر 124هزار حلقه چاه غیرمجاز موجب شده تا سالانه با برداشت مازاد 5 میلیارد مترمکعبی از منابع آب زیرزمینی کشور مواجه شویم.
مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب افزود: متاسفانه در شرایط فعلی شاهد افزایش برداشت از چاه های پروانه دار و بدون پروانه هستیم که علت این امر نبود قوانین و سیستم نظارتی مناسب است.
الماسوندی ادامه داد: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک از نظر اقلیمی قرار داشته و یک سوم بارندگی جهانی در ایران انجام می شود، تا جایی که میزان بارندگی ایران در سال بین 247 تا 250 میلیمتر است.
وی تصریح کرد: در سال های اخیر با توجه به اهمیت موضوع امنیت غذایی، تولید و اشتغال میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی افزایش چشمگیری یافته است، زیرا قوانین بازدارنده ای در این زمینه وجود ندارد و بنابراین باید قوانین موجود مورد بازنگری قرار بگیرد.
مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما قوانینی نظیر توزیع عادلانه آب و مسدود کردن چاه های غیر مجاز را داریم، اما نبود کنترل و بازرسی بر اجرای آنها موجب شده تا این قوانین نیز اجرایی نشوند.
خبرگزاری موج
۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۹:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.