English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شهروندان قمی از آب مطلوب و با کیفیت برخوردار می شوند

شهروندان قمی از آب مطلوب و با کیفیت برخوردار می شوند
شهرهای خوانسار، گلپایگان، قم، خمین، محلات، شهرک صنعتی سلچگان، نیم ور، ساوه و دلیجان از این طرح بهره مند خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: با بهره برداری کامل از طرح آبرسانی به قم آب شرب این شهر به کیفیت و مطلوبیت آب تهران خواهد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "خسرو ارتقایی" امروز (یکشنبه) در نشست خبری با رسانه ها اظهار داشت: چند روزی است که آب شیرین وارد شبکه های شهر قم شده و به زودی مردم شاهد آب گواراتری خواهند بود.
ارتقایی تصریح کرد: به تدریج شبکه آبرسانی شهر قم از آب سد 15 خرداد و چاه ها تخلیه شده و آب شیرین جای آن را خواهد گرفت.
به گفته ارتقایی، سختی آب پیش از ورود آب قمرود به شهر قم نزدیک به پنج هزار ppm بوده است که در زمان حاضر و با ورود آب قمرود از روز جمعه (2 اردیبهشت ماه جاری) به کمتر از سه هزار ppm رسیده است و هر روز بهتر از روز گذشته خواهد شد.
وی گفت: در صورت تخلیه کامل شبکه آب شهری، این میزان به 650 "پی پی ام" می رسد. 
ارتقایی اظهار داشت: طرح قمرود از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده که آن را در ردیف طرح های برتر آبرسانی در کشور قرار داده است.
وی با بیان اینکه طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر مقدس قم شامل چهار سد انحرافی است، اظهار داشت: نقش این سدها جمع آوری آب از دره هایی است که از سرشاخه های دز سرازیر می شوند.
ارتقایی سپس تصریح کرد: آب از ارتفاعات بالادست وارد چهار دره "چشمه سرداب"، دره "دزدان"، دره "لکو" و دره "دایی" می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: حجم آب استحصال شده از این چهار دره به 181 میلیون مترمکعب در سال می رسد.
ارتقایی همچنین گفت: افزون بر چهار سد ذکر شده سه تونل انتقال آب به ترتیب به طول 1200، 2000 و 2500 متر و با قطر چهار متر اجرایی شده است.
ارتقایی با بیان اینکه طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر قم از چهار بخش اصلی تشکیل شده است، افزود: در بخش نخست که سامانه جمع آوری است آب از دره هایی که بیان شد، وارد سامانه انتقال می شود.
ارتقایی ادامه داد: در این زمان سامانه انتقال که شامل یک تونل 9 کیلومتری است آب را وارد رودخانه "انوج" کرده و سپس آب به یک باکس بتنی هفت کیلومتری وارد می شود.
ارتقایی همچنین اظهار داشت: پس از طی این مراحل آب به تونل بلند که 36 کیلومتر طول دارد، منتقل می شود.
به گفته ارتقایی، ظرفیت سامانه های جمع آوری و انتقال آب نزدیک به 23 مترمکعب در ثانیه در زمان پیک خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه بیشترین حجم آب انتقالی از سد کرج به تهران 11 مترمکعب است، گفت: میزان انتقال آب در طرح قمرود دو برابر حجم انتقالی از سد کرج به شهر تهران است.
وی هدف از اجرای طرح قمرود را تامین آب 10 شهر و 100 روستای بین راه ذکر کرد و گفت: شهرهای خوانسار، گلپایگان، قم، خمین، محلات، شهرک صنعتی سلچگان، نیم ور، ساوه و دلیجان از این طرح بهره مند خواهند شد.
ارتقایی احداث سد "کوچ ری" در 11 کیلومتری پایین دست سد گلپایگان را از دیگر بخش های این طرح عظیم آبرسانی عنوان کرد و افزود: این سد ظرفیت 200 میلیون مترمکعب است و آب از این سد به تصفیه خانه دو دهک در نزدیکی شهر قم منتقل می شود.
ارتقایی با بیان اینکه در زمان کنونی و تا احداث تصفیه خانه جدید، آب قمرود وارد تصفیه خانه موجود شهر قم می شود، افزود: با بهره برداری از طرح آبرسانی به شهر قم، شهرهای موجود در مسیر انتقال قادر خواهند بود با اجرای تصفیه خانه و شبکه آبرسانی از این خط انتقال استفاده کنند.
وی از جمله ویژگی های طرح قمرود را اجرای 56 کیلومتر خط انتقال با قطرهای بزرگ و نزدیک به چهار متر دانست و گفت: 24 کیلومتر از این میزان تنها در یک جبهه و منطقه کاری اجرا شده است.
وی سپس به ثبت دو رکورد مهم کشوری شامل حفر یک کیلومتر تونل در مدت یک ماه و نیز استفاده از برترین بتن کشور در سال 86 در جریان اجرای این پروژه اشاره کرد.
ارتقایی فعالیت در شرایط سخت و دشوار را در اجرای طرح یکی از ویژگی ها و موفقیت های پروژه آبرسانی قمرود برشمرد و تصریح کرد: بتن ریزی و فعالیت در دمای 35 درجه زیر صفر به ویژه در سرشاخه ها که ارتفاع برف به دو متر نیز می رسید، یکی از کارهای مهم مجریان این طرح بزرگ است.
ارتقایی سپس ادامه داد: به کار گرفتن فناوری های برتر و روز جهان چون دستگاه حفاری TBM، نشان از بهره مندی صنعت آب از دانش روز دارد.
ارتقایی بهره برداری از طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به شهر مقدس قم را تا روزهای آینده پیش بینی کرد و افزود: اجرای این طرح، انتقال آب بین حوزه ای را به بهترین شکل ممکن محقق کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: با توجه به اینکه تونل 1700 متری انتقال آب، سد کوچ ری و تصفیه خانه طرح تکمیل نشده است، از روش های جایگزینی چون پمپاژ استفاده شد.
ارتقایی اضافه کرد: در زمان کنونی تامین و انتقال آب به شهر قم تا 2/2 مترمکعب در ثانیه (معادل 75 میلیون مترمکعب در سال) محقق خواهد شد.
ارتقایی نیاز آب شهر قم را تا 5/2 مترمکعب عنوان کرد و گفت: این در شرایطی است که در زمان پیک نیاز شهر به سه مترمکعب نیز می رسد که تدابیر اندیشیده شده مشکل تامین را حل خواهد کرد.
به گفته ارتقایی، خط انتقال آب به شهر قم در زمان کنونی می تواند 85 درصد از نیاز شهر را برطرف کند و همچنین برای تامین آب در تابستان و پیک مصرف می بایست با تقویت شبکه و پمپاژ آب مورد نیاز قم را تامین کرد.
سایت خبری وزارت نیرو
۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۰۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.