English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۳۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

40 درصد شبکه آبرسانی کشور فرسوده است

40 درصد شبکه آبرسانی کشور فرسوده است
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: 30 تا 40 درصد شبکه آبرسانی کشور فرسوده است که باید آن را اصلاح کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمهدی ثمره هاشمی اظهار داشت: در بسیاری از شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شبکه آبرسانی کشور، یک شبکه قدیمی است و بالای 40 تا 50 سال قدمت دارند و حتی ما شهرهایی داریم که قدمت شبکه آبرسانی در آن به 60 سال می‌رسد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر در اعتبارات دولتی برای این منظور ردیفی دیده نشده بنا بر این کار جدی صورت نگرفته است و اقدامات انجام شده نیز از محل درآمدهای داخلی شرکت‌های ما بوده است.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: ما در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی کرده‌ایم که ردیف اعتباری برای اصلاح و بازسازی شبکه‌ها منظور شود که امیدواریم مجلس نیز تصویب کند تا اصلاح شبکه‌های فرسوده سرعت بیشتری گیرد.
وی افزود: بر اساس برآورد ما، 5 هزار میلیارد تومان نیاز است تا بتوانیم شبکه‌های فرسوده را در کل کشور بازسازی و اصلاح کنیم که اگر اعتبارات این بحث در ردیف بودجه قرار گیرد این امر سرعت می‌گیرد.
ثمره‌هاشمی عنوان داشت: 30 تا 40 درصد شبکه آبرسانی ما در کشور فرسوده است که باید آن را اصلاح کنیم.
وی با اشاره به مقابله با چاه‌های غیرمجاز بیان داشت: وزارت نیرو در خصوص چاه‌های غیرمجاز برنامه دارد و مصوباتی نیز در مجلس گذرانده و قانون شده است و وزارت نیرو با جدیت چاه‌های غیرمجاز را مسدود می‌کند.
مشاور وزیر نیرو افزود: وزارت نیرو در خصوص چاه‌هایی که برداشت غیرمجاز دارند نیز با نصب کنتورهای هوشمند آنها را تبدیل به چاه‌هایی می‌کند که نتوانند بیش از حد مجاز برداشت داشته باشند.
وی با اشاره به تأمین آب شرب روستاها اعلام کرد: یکی از طرح‌هایی که برای تأمین آب پایدار و مطمئن برای روستاها در سال‌های اخیر شروع شده است، احداث مجتمع‌های آبرسانی روستایی است که در استان قزوین نیز حدود 20 مجتمع آبرسانی اجرا شده و 15 مجتمع دیگر نیز در دست اجرا است.
ثمره‌هاشمی تصریح کرد: این کارها گامی خوب در راستای رساندن آب پایدار و مطمئن در طول سال برای مردم در روستاهاست.
وی خاطرنشان کرد: البته به بعضی روستاها که منابع آبی در نزدیک روستا وجود ندارد و یا تعداد خانوار روستا کم است با تانکر آبرسانی می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور یادآور شد: در کشور به حدود 5 هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شود که اینها روستاهایی است که جمعیت آنها پایین و در حد پنج تا 10 خانوار است و اطراف آن نیز منبع آبی نیست و یا این روستاها صعب‌العبور هستند و امکان آبرسانی از روش‌های جاری وجود ندارد.
خبرگزاری فارس
۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.