English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ترخیص کالا با ضمانتنامه بانکی

ترخیص کالا با ضمانتنامه بانکی
عباس معمارنژاد در بخشنامه‌ای به گمرکات کل کشور اعلام کرد: به منظور تسهیل و تسریع در ترخیص کالاهای وارداتی و جبران کمبود نقدینگی فعالان اقتصادی (تولیدکنندگان، تجار وصاحبان کالا) اجازه داده می‌شود،‌ حقوق ورودی کالای مربوطه را حسب درخواست صاحب کالا یا نماینده قانونی ایشان بااخذ ضمانتنامه بانکی معتبر و مطابق با فرم مورد قبول گمرک ایران اخذ کنید. دنیای اقتصاد نوشت، در این بخشنامه شرایط زیر برای صاحبان کالا به منظور برخورداری از تسهیلات ترخیص کالا در نظر گرفته شده است:
1- صاحب کالا، اظهارکننده و حقالعملکار در فهرست بدهکاران موضوع ماده 14 قانون امورگمرکی نباشد.
2- مهلت ضمانتنامههای بانکی ماخوذه با توجه به نوع کالاهای وارده به استثنای گمرک شهید رجایی وگمرکات اجرایی تهران به شرح ذیل تعیین میگردد:
الف: برای مواداولیه، ماشینآلات خط تولید، قطعات منفصله (‌CKD ) و قطعات یدکی مورد نیاز واحدهای تولیدی طبق پروانه بهرهبرداری معتبر که واحد مربوطه ارائه مینماید هفت ماه تعیین میشود. ب: برای لوازم و تجهیزات پزشکی، بیمارستانی، آزمایشگاهی، توانبخشی و انواع دارو، شش ماه تعیین میشود.
ج: برای ماشینآلات راهسازی، تجهیزات کارگاهی ومعدنی، مصالح ساختمانی، شیرآلات ساختمانی ولوازم بهداشتی ساختمان، لوازم و ماشینآلات کشاورزی، انواع آهنآلات و لوازم مهندسی 5 ( پنج ) ماه تعیین میشود.

د: برای کالاهای ساخته شده و آماده مصرف، خودرو، پوشاک، انواع لاستیک خودرو، قطعات یدکی، انواع پارچه و منسوجات بافته شده، لوازم خانگی و موادخوراکی 3 (سه) ماه تعیین میشود.

ه: برای سایرکالاها نظیر انواع مبلمان، اسباببازی، انواع لوستر، ظروف کریستالی و سرامیکی، گل مصنوعی، اشیای تزئینی، انواع نوشیدنی گازدار و ماءالشعیر، لوازم آرایشی و سیگار 2 (دو) ماه تعیین میشود.

تبصره 1: چنانچه واردکننده هر یک از کالاهای مندرج در ماده 2 به استثنای بند ه، شرکت تعاونی، شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا نماینده انحصاری یا رسمی محصولات مذکور باشد با ارائه مدرک معتبر به مهلتهای فوق دوماه اضافه میگردد.

تبصره 2: به منظور تنظیم حجم عملیات گمرکی و ترخیص کالا و همچنین تشویق صاحبان کالا در استفاده از امکانات سایر گمرکات کشور، در گمرکات شهیدرجایی وتهران صرفا حقوق ورودی کالاهای موضوع بندهای الف و ب مندرج در ماده 2 مشمول تسهیلات فوقالذکر بوده و حقوق ورودی سایر کالاها باید نقدا تامین و پرداخت گردد. ضمنا مهلت ضمانتنامههای فوق برای گمرکات شهیدرجایی و تهران 3 ماه کمتر تعیین میشود.

تبصره 3: به استثنای مواداولیه واحدهای تولیدی، از پذیرش ضمانتنامههای بانکی بابت کالاهایی که حقوق ورودی آنها در گمرکات شهیدرجایی و تهران کمتر از پانصدمیلیون ریال و سایر گمرکات کمتر از دویست میلیون ریال میباشد خودداری گردد.

تبصره 4 – نام ضمانتنامهگذار در متن ضمانتنامه باید با نام صاحب کالا یااظهارکننده در متن اظهارنامه گمرکی یکسان باشد.

3- گمرکات موظفند جهت اطمینان از صحت اصالت ضمانتنامههای بانکی صادره ازکلیه بانکهای کشور، موضوع را از طریق شعبه صادرکننده ضمانتنامه یا شعبه مرکزی یا سرپرستی بانک مربوطه در استان به صورت کتبی استعلام و پس از اخذ تاییدیه، نسبت به تامین اظهارنامههای وارداتی اقدام نمایند.

4- باتوجه به اینکه مهلتهای مذکور به عنوان حداکثر مهلت تعیین شده است، باید در پایان هر ماه حقوق ورودی به میزان قابل قبولی وصول شده و سررسید ضمانتنامهها به نحوی تنظیم شود که وصول مبالغ مورد نظر حداکثر تا پانزدهم بهمنماه سالجاری امکانپذیر باشد. ضمنا چنانچه هر یک از شعب بانکها وجه ضمانتنامهها را در سررسید مقرر پرداخت ننمایند، ضمن پیگیری در خصوص وصول اصل وجه و خسارت تاخیر تادیه و اعلام مراتب قصور شعبه به بازرسی بانک مربوطه، نتیجه را به معاونت اداری و مالی گمرک ایران اعلام کنند تا درخصوص عدم پذیرش ضمانتهای صادره بانک مذکور تصمیم مقتضی اتخاذ شود.

5- گمرکات موظفند نسبت به ثبت اطلاعات ضمانتنامههای ماخوذه در سیستم متمرکز وب بنیاد ضمانتنامههای بانکی اقدام کنند.
در ادامه این بخشنامه، مسوولیت حسن اجرای دستورالعمل مذکور به بالاترین مقام گمرک در استان واگذار و کلیه بخشنامههای مغایر قبلی درخصوص اخذ ضمانتنامه لغو شده است.
 
دنیای اقتصاد
۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۲۲:۲۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.