English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۴:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصباحی‌مقدم (موافق): لایحه بودجه 90 با حذف بودجه‌های بی‌حساب و کتاب شفاف‌تر شد

مصباحی‌مقدم (موافق): لایحه بودجه 90 با حذف بودجه‌های بی‌حساب و کتاب شفاف‌تر شد
غلامرضا مصباحی مقدم در موافقت با کلیات بودجه از شفاف‎تر شدن بودجه خبر داد و گفت: در بودجه سال 90 بودجه‌های بی‌حساب و کتاب از جمله بودجه وابسته به شورای‎عالی ایرانیان بررسی و صددرصد حذف شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، غلامرضا مصباحی‌مقدم به عنوان اولین موافق کلیات بودجه 90 صبح امروز در صحن علنی مجلس با تاکید بر اینکه: "موافق با کلیه لایحه بودجه سال 90 هستم "، اظهار داشت: در مورد معایب این بودجه نیاز به بحث و گفت‌‌وگوی بیشتر است که بعد از تصویب کلیات آن می‌توان در این خصوص صحبت کرد.
وی ادامه داد: یکی از مزایای بودجه مصوب کمیسیون تلفیق این است که با تدابیر توسعه‌ای برنامه پنجم توسعه در قیاس با سال‌‌های قبل همخوانی بیشتری دارد.
وی افزود: در خصوص بحث اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال جاری قانون ملاک بوده است یعنی سهم مالیات و عوارض حفظ شده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بودجه سلامت در لایحه بودجه سال 90 تا 2 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است خاطرنشان کرد: در بخش تقویت بنیه دفاعی کشور الزامات بررسی و با توجه به تحولات جاری در منطقه اعتبارات لازم در بودجه لحاظ شد.
وی تصریح کرد: در بودجه سال جاری از تخصیص بودجه‌های بی‌حساب و کتاب برای نهادهای غیرمرتبط با فرآیند توسعه کشور از جمله شورای عالی ایرانیان جلوگیری و بودجه پیشنهادی برای این بحث صددرصد حذف شد.
وی تاکید کرد: دستگاه قضایی برای نوسازی اماکن، زندانها و استخدام 5 هزار قاضی نیازمند بودجه قابل توجهی بود که برای بهبود فضای دستگاه قضایی با مقتضیات این سازمان نیز موافقت شد.
مصباحی مقدم با اشاره به اینکه با تخصیص حداقل 20 درصد از درآمدهای نفتی برای تقویت صندوق ملی موافقت شد خاطرنشان کرد: برای توسعه متروی تهران و متروی دیگر کلان‎شهرهای کشور نیز طی جلسات کمیسیون تلفیق مباحث مطرح و اعتبارات لازم تخصیص یافت.
وی ادامه داد: در راستای تقویت و بهینه‌سازی فضای آموزشی کشور اعم از مدارس و دانشگاه‌ها دولت 700 میلیارد تومان پیشنهاد کرده بود که بنا به الزامات بررسی شده در کمیسیون تلفیق این میزان تا 1000 میلیارد تومان افزایش یافت.
وی ضمن تاکید بر حفظ سطح تولید و توسعه سرمایه‌گذاری در این زمینه خاطرنشان کرد: توجه به آب شرب روستاها، مهار آبهای مرزی و آزادسازی زندانیان سبب شد اقدامات لازم برای تامین آب شرب روستاها و مهار آب‌های مرزی اندیشیده شده و نیز برای آزادسازی زندانیان 80 میلیارد تومان در نظر گرفته شد.
وی در خصوص تامین اعتبارات بیمه شخص ثالث و تامین خسارت بدنی اظهار داشت: دولت برای این بخش 25 میلیارد تومان پیشنهاد داده بود که کمیسیون تلفیق با 225 میلیارد تومان در این حوزه موافقت کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در بررسی بودجه سال جاری مشخص شد که این بودجه در قیاس با بودجه‌های تخصیص یافته در سالهای قبل از شفافیت و قابلیت بیشتری برای تامین الزامات توسعه کشور برخوردار است.
وی در خصوص کم و کاستی‌ها و ضعف بودجه‌بندی صورت گرفته در کمیسیون تلفیق گفت: آنچنان که انتظار بود باید از وابستگی در بودجه سال 90 به امور نفتی حتی‌الامکان کاسته می‌شد.
وی ادامه داد: مطابق برنامه‌های توسعه‌ای قرار بود تا پایان برنامه پنجم وابستگی بودجه جاری به نفت به صفر برسد در حالی که متاسفانه در بودجه‌بندی صورت گرفته هنوز شواهد گواه بر وابستگی بودجه عمومی به درآمدهای نفتی احساس می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص بودجه لازمه برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 62 هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق مصوب شده در حالی که الزامات پرداختی به خانوارها حاکی از عدم برابری نیاز اعتباری برای این بخش در قیاس با مقدار مصوب است.
مصباحی مقدم با اشاره به اینکه هزینه‌های دولت با مقدار درآمدهای دولت به هیچ وجه همخوانی ندارد تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به شکل جاری ادامه دهیم معتقدم بودجه‌ای بیش از 62 هزار میلیارد تومان برای این بخش باید در نظر گرفت.
وی ضمن انتقاد از اینکه زمانبندی برای تخصیص بودجه تقویت دفاعی کشور، سلامت و حمل و نقل عمومی در لایحه بودجه لحاظ نشده است تاکید کرد: بودجه عمرانی لحاظ شده در این لایحه به نظر غیرواقعی می‌‌رسد اما معتقدم باید کلیات آن را مصوب و در خصوص جزئیات آن با دقت نظر بیشتری تصمیم‌گیری کرد.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۵۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.