English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۵۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

توکلی( مخالف): بودجه 90 مجوز جابه‏جایی‌های بی‌قیدوبند می‌دهد

توکلی( مخالف): بودجه 90 مجوز جابه‏جایی‌های بی‌قیدوبند می‌دهد
احمد توکلی در مخالفت با کلیات بودجه از مجوز جابه‎جایی‎های بی‎قیدوبند انتقاد کرد و گفت: لایحه بودجه 90 درهم ریخته‌تر از قبل، از اختیارات قوه مقننه می‌کاهد و برای اقتصاد کشور زیان‌آور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، احمد توکلی به عنوان اولین مخالف کلیات بودجه در تشریح لایحه بودجه سال 90 گفت: هرسال دریغ از پارسال، امسال نیز لایحه بودجه درهم ریخته‌تر از قبل، از اختیارات قوه مقننه می‌کاهد و برای اقتصاد کشور زیان‌آور است.
وی ادامه داد:‌ طبق اصل 55، تهیه لایحه بودجه توسط دولت و تصویب مجلس باید طبق قانون برنامه پنجم، بودجه و محاسبات عمومی صورت گیرد که در موارد زیادی تخلف شده است.
وی با بیان اینکه 215 طرح جدید ذکرشده در بودجه 90 باید تمام اعتباراتش قابل تأمین باشد، افزود: طبق ماده 224 اعداد مربوط به طرح‌ها باید در جدول‌ها ذکر شده باشد در حالی که طرح‌های ذکرشده در بودجه، بدون رعایت الزامات آمده‌اند مثلاً در یک جدول، 361 طرح آمده و تنها 292 میلیارد تومان در یک ردیف برای آن بودجه وضع شده است.
توکلی با بیان اینکه برخی از طرح‌های ذکرشده در بودجه توجیه لازم را ندارند، گفت: دولت این طرح‌ها را در لایحه آورده و برخی نمایندگان نیز به رغم غیرقانونی بودن و زیان‌آور بودن آنها، به دلیل اینکه این طرح‌ها در حوزه انتخابی آنها واقع شده با اجرای آن موافقت می‌کنند.
وی گفت: در لایحه بودجه 90 اختیار 5 هزار و 540 میلیارد تومان به معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور واگذار شده که این در واقع از اختیارات رئیس دفتر رئیس جمهور محسوب می‌شود و این در حالی است که بخشی از آن بابت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی هزینه خواهد شد.
به گفته توکلی، بند الحاقی به بخشی از لایحه بودجه اجازه می‌دهد در مواردی با پیشنهاد رئیس جمهور نسبت به جابه‎جایی این اعتبارات بدون هر قید و بندی اقدام شود.
وی ادامه داد: بر اساس یکی از بندهای لایحه بودجه 90 اختیار تمام هزینه‌ها در سال 90 با ساز و کاری مانند حقوق و دستمزد کارکنان در اختیار معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور خواهد بود و برای تمام هزینه‌های جاری نیز قدرت عملاً در اختیار قوه مجریه، معاونت برنامه‌ریزی و وزیر اقتصاد خواهد بود.
وی با اشاره به اتکای لایحه بودجه 90 به درآمدهای نفتی بیش از حد قابل قبول، گفت‌: به‎جز 20 درصد از درآمدهای نفتی که در قالب صندوق توسعه ملی هزینه خواهند شد، حدود 80 میلیارد دلار باقی‌مانده خرج خواهد شد.
وی توضیح داد:‌ در صورتی که قیمت نفت در سال جاری 98 دلار باقی بماند، پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد کشور دچار تورم بیش از حد و بیماری هلندی شود، همان‎طور که تورم از خرداد 85 شروع شد و تا 86 به رقم بالایی رسید.
این نماینده مجلس با بیان اینکه 50 میلیارد دلار از رقم 80 میلیارد دلاری، بابت واردات هزینه خواهد شد، گفت: 30 میلیارد دلار باقی‌مانده را بانک مرکزی باید خودش بخرد که این مسئله نقدینگی کشور را 4 برابر اضافه می‌کند و در واقع عکس‌العمل دولت تشویق واردات است که به تولید ضرر می‌زند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هر چیزی مانند مسکن قابل واردات نیست، تورم در بخش مسکن آغاز می‌شود و گرانی افزایش می‌یابد.
به گفته توکلی، امسال با توجه به اجرای طرح مسکن مهر در کشور، وجه تورمی این مسئله پایین خواهد بود ولی در سال‌های بعدی باید منتظر تورم بیشتر باشیم.
وی با اشاره به افزایش اتکای هزینه‌های دولت به نفت در بودجه عمرانی 90، گفت:‌ طرح‌های عمرانی مهمترین مسیر تزریق منابع به کشور است.
وی ادامه داد:‌ با افزایش هزینه‌های اتمام دوره احداث، طرح‌ها غیراقتصادی می‌شوند و بازده سرمایه‌گذاری پایین می‌آید که این مسئله تورم را تقویت می‌کند.
توکلی با اشاره به تعیین رقم 38 هزار میلیارد تومانی به عنوان بودجه عمرانی گفت: 20 هزار میلیارد تومان از این رقم برای عمرانی اختصاص می‌یابد و بقیه آن صرف جاری شده که تورم‌زا است.
وی در مورد اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در کشور نیز گفت: دولت در اجرای این طرح بیشتر به فکر پرداخت نقدی یارانه‌ها بوده و افزایش تدریجی قیمت انرژی را رعایت نکرده و اجرای قانون را نیز به 3ماهه آخر سال کشانده است.
وی توضیح داد: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها باید 50 درصد درآمد حاصل از این طرح، صرف پرداخت یارانه نقدی شود و 30 درصد به بخش کشاورزی اختصاص یابد که از این 30 درصد فقط یک هشتم تخصیص یافته است.
به گفته وی درآمد قابل کسب از محل هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری 62 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که برای تحقق این رقم، قیمت انرژی باید 2.5 برابر شود، این در حالی است که با توجه به قیمت‌های فعلی و در صورت ادامه این روند تنها 30 تا 32 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد شد.
وی تصریح کرد: حداقل 37 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه نقدی مورد نیاز است که این وضعیت رکود ناشی از بیماری هلندی فعالیت‌های عمرانی را افزایش خواهد داد.
این مخالف لایحه بودجه 90 با بیان اینکه دولت بر آزادسازی قیمت انرژی تأکید دارد، گفت: این در حالی است که قیمت 22 قلم کالا در کنترل دولت است که این موضوع بلای جان تولید خواهد بود.
توکلی با هشدار در مورد افزایش نرخ تورم در ماه‌های آینده، گفت: نرخ تورم ماهانه از دی‌ماه 89 شیب تندی را آغاز کرده که اگر اصلاح نشود، تورم تا 12 ماه پس از اجرای طرح به نرخ‌های کذایی تبدیل خواهد شد.
وی تأکید کرد: ‌صرف بخش اعظمی از درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌های انرژی بابت پرداخت یارانه نقدی اشتباه است، زیرا جوانان خانوارهای یارانه بگیر نیازمند فرصت شغلی هستند.
وی در پایان اظهار داشت: ای‎کاش احمدی‌نژاد در کنار عزم چشمگیرش، این همه به اطرافیانش ارادت نمی‌ورزید.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.