English
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸, ۱۳:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

خباز (مخالف): اعتبار 62هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها فشار مضاعف ایجاد می‌کند

خباز (مخالف): اعتبار 62هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها فشار مضاعف ایجاد می‌کند
محمدرضا خباز دومین مخالف کلیات بودجه، رقم 62 هزار میلیارد تومانی برای هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری را عامل فشار مضاعف به مردم و تولید کنندگان دانست که هدف اصلی را محقق نمی‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، امروز در ادامه بررسی بودجه در صحن علنی مجلس محمدرضا خباز به عنوان دومین مخالف در زمینه افزایش بودجه عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه 90 افزود: در سال 89 بودجه عمرانی کشور 33 هزار میلیارد تومان مصوب شد در حالی که تا آخر سال بیش از 20 هزار میلیارد تومان آن هزینه نشد اما با این حال برای بودجه عمرانی سال 90 سی و نه هزار میلیارد تومان مصوب شده است.
نماینده کاشمر افزود: زمانی که این بودجه با امکانات و تجهیزات کشور برای اجرا متناسب نباشد تولید‌کنندگانی مانند فولاد، آهن، مصالح ساختمانی از آنجایی که بودجه را بالا می‌بینند محصول خود را عرضه نخواهند کرد تا قیمت بالا برود که نه تنها این افزایش بودجه خدمتی به عمران کشور نمی‌کند بلکه به افزایش قیمت هم خواهد انجامید.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در مورد اعتبارات هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: مجلس قبلا پافشاری می‌کرد که هدفمند کردن یارانه‌ها طی 5 سال انجام شود و هر سال20 هزار میلیارد تومان از یارانه‌ها آزاد شود در حالی که سال گذشته 40 هزار میلیارد تومان مصوب شد اما امسال در بودجه این رقم 62 هزار میلیارد تومان دیده شده است که نه تنها هدف اصلی را محقق نمی‌کند بلکه فشار مضاعفی را ایجاد خواهد کرد.
خباز گفت: با آزادسازی 40 هزار میلیارد تومان از یارانه‌ها شاهد افزایش قیمت نهاده‌ها بودیم به ویژه در بخش کشاورزی موجب 20 برابر شدن قیمت فیش‌های برق و پرداخت 5 برابری و 10 برابری هزینه گاز از سوی تولید‌کنندگان شد که با این وضع پیش‌بینی می شود در کشت بهاره امسال چاه‌های کشاورزی فعالیت خود را از دست خواهد داد.
خباز افزود: بودجه 62 هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها به معنی افزایش 3 برابری فشار به تولید‌کنندگان است اگر دولت عجله‌ای برای اجرای هر چه سریعتر هدفمندی یارانه‌ها دارد اما مجلس باید همان سیر منطقی و 5 ساله خود را ادامه دهد.
خباز همچنین با اشاره به اینکه در بند 17 الحاقی امسال با کمال تأسف 11 میلیارد دلار خارج از بودجه تصویب شده است گفت: به صورت باورنکردنی هزینه‌ها هم در این خصوص تقسیم شده و حتی تبصره‌ای به آن اضافه شده که تا 50 درصد قابل بالا و پایین بردن است یعنی حدود 50 هزار میلیارد تومان که تبصره خطرناکی است و سؤال این است که چرا باید خارج از بودجه چیزی را تصویب کنند و در بودجه لحاظ نشود و این اولین بار است که در کشور اتفاق می‌افتد.
نماینده کاشمر همچنین افزود: برخی از موارد برنامه پنجم در بودجه لحاظ نشده است به طوری که قرار بود 10 درصد اعتبارات طبق برنامه پنجم برای افزایش سطح سلامت کشور هزینه شود اما در بودجه این رقم 2 میلیارد تومان لحاظ شده که مشکلی را از نظر بهداشت برطرف نخواهد کرد. این در حالی است که شاهد مشکلات فراوان در حوزه بهداشت و مراجعین به بیمارستان‌ها هستیم که بیت‌الغزل همه آنها رهاسازی 2 نفر بیمار چند روز پیش در حوالی بهشت زهرا بود.
نماینده کاشمر همچنین افزود: رئیس‌جمهور بارها اعلام کرده که 2 میلیون و 500 هزار ردیف شغلی در سال جاری ایجاد می‌کند و انتظار دارم سخنگوی کمیسیون در این باره توضیح دهند که با بودجه‌ای که امسال بسته شده چطور این مسئله امکان‌پذیر است.
وی افزود: 2 حالت وجود دارد یا اینکه پیش‌بینی‌های آقای رئیس‌جمهور واقعی نیست یا اینکه این بودجه توان تحقق چنین هدفی را ندارد.
وی افزود: 2 میلیون و 500 هزار شغل یعنی 5 برابر میزان فعلی مگر این بودجه قرار است معجزه کند و در خوشبینانه‌ترین حالت این رقم نمی‌تواند بیش از 500 هزار ردیف شغلی در کشور ایجاد کند.
وی افزود: قرار است 7 هزار میلیارد تومان از محل فروش امکانات دولتی درآمد داشته باشیم که در این مورد چون بخش خصوصی توان جذب ندارد بنابراین طبیعی است دولت به سمت بخش دولتی و غیر دولتی خواهد رفت.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود افزود: این باعث می‌شود که نه تنها این 7 هزار میلیارد تومان تحقق نیابد بلکه علاوه بر آن برای واگذاری به سمت شبه دولتی‌هایی برود که نتیجه آن همان اتفاق پیش آمده برای مخابرات است.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۵۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.