English
شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸, ۱۱:۲۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کامران (موافق): رابطه مالی دولت و نفت در بودجه 90 شفاف‌تر شد

کامران (موافق): رابطه مالی دولت و نفت در بودجه 90 شفاف‌تر شد
حسن کامران دومین موافق کلیات بودجه 90 گفت:در این لایحه آمده است دولت پول نفت را باید در خزانه واریز کرده تا آن را برای احداث پالایشگاه‌های جدید و میادین مشترک استفاده کند که این موضوع موجب شده تا رابطه مالی دولت و نفت شفاف‌تر از گذشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، حسن کامران نماینده مردم اصفهان که به عنوان دومین موافق لایحه بودجه در صحن مجلس صحبت می‌کرد گفت: اولا سابقه نداشته که کلیات بودجه در سالهای گذشته رای نیاورد در صورتی که اشکالاتی نیزلوایح گذشته داشته است.
وی ادامه داد: به هر حال این لایحه بودجه دارای اشکالاتی است که با بررسی‌های جزیی‌تر این اشکالات می‌تواند حذف و پیشنهادهای جایگزین نیز مطرح شود.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برخی از نماینده‌ها از بررسی‌های کمیسیون تلفیق ایراد گرفته‌اند تصریح کرد: این ایرادات هم شامل لایحه پیشنهادی دولت و هم کمیسیون تلفیق است که البته پیشنهادی را دادم تا بتوانیم ساختار کمیسیون تلفیق را درست کنیم که کلیات آن مورد تصویب قرار گرفت.
حسن کامران خاطرنشان کرد: اگر کلیات بودجه تصویب نشود این موضوع می‌تواند خوراک مناسبی برای محافل خبری ضدانقلاب ایجاد کند به همین دلیل درآغاز درخواست می کنم که همه نمایندگان با یک رای بالا به این لایحه رای موافق دهند.
نماینده مردم اصفهان در پاسخ به نکاتی که محمدرضا خباز به عنوان مخالف عنوان کرد گفت: جناب آقای خباز روی 20 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی که سال گذشته هزینه نشد اعتراض داشتند و گفتند که چرا با این وضع باید بودجه عمرانی 37 هزار میلیارد تومان باشد اما لازم است بگوییم که دولت این بودجه را بیش از 40 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود که ما آن را به 37 هزار میلیارد کاهش دادیم.
کامران خاطرنشان کرد: اگر این میزان بودجه عمرانی تحقق پیدا نکند موجب می‌شود تا پروژه‌ها گرانتر از گذشته اجرا شود و در نهایت در بعضی از مواقع نیز به صورت نیمه‌کاره رها شود ولی اگر این بودجه به تصویب برسد موجب می‌شود تا با احداث پروژه‌های عمرانی گردش سرمایه نیز ایجاد شود که در نهایت به نفع کشور است و از تورم نیز جلوگیری می‌کند.
وی با اشاره به هزینه یک هزار و 500 میلیارد تومانی که در بودجه دیده شده است گفت: از این هزینه 10 درصد سهم مسجد، 10 درصد سهم مصلی، 18 درصد سهم ارشاد، 14 درصد سهم سازمان تبلیغات و 2 درصد سهم کتابخانه‌ است که البته بخش های دیگری نیز مانند وزرش از این بودجه سهم داردند که به نظر می‌رسد این تقسیم‌بندی کار بسیار خوبی است زیرا شما به عنوان نماینده شهرتان می‌دانید که این هزینه را چگونه مصرف کنید.
نماینده مردم اصفهان در پاسخ به ایراد دیگر آقای خباز گفت: ایشان معتقد هستند که چرا ارز ر ا در این بودجه اضافه کردیم که باید بگویم من موافق به این هزینه هستم زیرا که نیازمند پاسخگویی به تعهدات دفاعی هستیم به همین دلیل این بودجه در اینجا دیده شده است.
کامران اظهار کرد: صحن علنی مجلس جای اگر و اما نیست و من پیشنهاد می‌دهم که به صورت شفاف صحبت کنیم و اگر ایرادی هم نسبت به لایحه بودجه می‌‌گیریم به صورت شفاف بیان کنیم.
این نماینده موافق با لایحه بودجه کل کشور خاطرنشان کرد: جنبه دیگری که سعی کردیم در این لایحه ببینیم جنبه‌های فرابخشی مانند آبهای مرزی است.
وی ادامه داد: ایران بعد از کشور روسیه بیشترین همسایه‌ها را دارد به همین دلیل بعد از میادین مشترک نفت و گاز رودخانه‌های مرزی مانند ارس و چند رودخانه‌ای که با کشور تاجیکستان و عراق داریم باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
کامران خاطرنشان کرد: با هزینه 10 میلیارد دلاری که به صورت اوراق مشارکت می‌تواند این هزینه را تامین کرد می‌توان در جهت توسعه صنعت و کشاورزی در مناطق مرزی کشور مثمر ثمر واقع شویم و از این آبهای رها شده استفاده بهنیه کنیم.
وی گفت: متاسفانه در موقع تصویب بودجه همه نماینده‌ها بر سر و کله هم می‌زنند تا یک بودجه که مفید بر کشور باشد را تصویب کنند اما بعد از تصویب آن این بودجه رها شده و هر کس به کار خود می‌رسد. در صورتی که مجلس وظیفه نظارت بر انجام بودجه را دارد.
این نماینده موافق با لایحه بودجه با اشاره به بحث‌های بیمه‌ای و نیروی انسانی گفت: در این لایحه نسبت به لوایح گذشته بحث بیمه بیش از پیش اهمیت داده شده است که به عنوان مثال می‌توان به بیمه کارکنان نیروهای مسلح و غیرمسلح و حتی نظام وظیفه نیز اشاره کرد.
وی گفت: در گذشته وضعیت بیمه نیروهای نظام وظیفه را در مجلس تصویب کردیم اما شورای نگهبان به دلیل مشخص نشدن منبع مالی آن را عودت داد اما امسال گفته شد این منبع می‌تواند از فروش اموال صورت پذیرد.
وی با اشاره به واگذاری شرکتها در اصل 44 قانون اساسی گفت: بعد از واگذاری نیز وضعیت حق و حقوق نیروهایی که در این شرکت‌ها مشغول به فعالیت بودند نیز در سالهای گذشته مشخص نبود اما در این لایحه وضعیت این افراد نیز مشخص شده است.
وی در پایان با اشاره به رابطه مالی دولت و نفت گفت: در این لایحه آمده است دولت پول نفت را باید در خزانه واریز کرده تا آن را برای احداث پالایشگاه‌های جدید و میادین مشترک استفاده کند که این موضوع موجب شده تا رابطه مالی دولت و نفت شفاف‌تر از گذشته باشد.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۵۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.