English
شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸, ۱۵:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ابطحی (مخالف): منابع فروش نفت و گاز در لایحه بودجه 90 شفاف نیست

ابطحی (مخالف): منابع فروش نفت و گاز در لایحه بودجه 90 شفاف نیست
محمدجواد ابطحی مخالف سوم کلیات بودجه 90 با اشاره به عدم شفافیت سود خالص شرکت‌های دولتی تابع وزارت نفت و فروش داخل نفت خام، گفت: بیش از 160 میلیارد متر مکعب گاز به مردم فروخته می‌شود که از این بابت 50 هزار میلیارد تومان نصیب شرکت ملی گاز می‌شود که در بودجه دیده نشده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  خبرگزاری فارس، سید محمدجواد ابطحی که به عنوان مخالف سوم در جریان بررسی کلیات بودجه سال 90 در صحن مجلس سخن می‌گفت اظهار داشت: در مورد مخالفت با بودجه سال 90 بیشتر سخنان مربوط به گزارش کمیسیون تلفیق درباره بودجه است که با وجود زحمت زیاد این کمیسیون بسیار اسف‌انگیزتر از لایحه تقدیمی دولت شده است.
وی با اشاره به مباحث حقوقی مربوط به این گزارش گفت: اصل 52 قانون اساسی که به وحدت بودجه اختصاص دارد در گزارش کمیسیون تلفیق نادیده گرفته شده چنانکه یکی از اهداف این اصل تعیین میزان واقعی کسری بودجه و راه‌های تأمین آن است که در گزارش کمیسیون تلفیق اثری از آن دیده نمی‌شود.
این نماینده مجلس به اصل 53 قانون اساسی با مضمون کامل بودن بودجه اشاره کرد و اظهار داشت: باید درآمدها به صورت کامل یا ناخالص بدون کسر هرگونه هزینه‌ای در بودجه درج گردد تا تمرکز عایدات و درآمدها حاصل شود که این اتفاق نیفتاده است و در عین حال از سوی دیگر در این اصل دولت ملزم است هزینه‌های لازم را در اجرای قوانین بودجه پیشنهاد کند که این مساله نیز به طور کامل دیده نمی‌شود.
ابطحی افزود: موضوع دیگر عدم توجه به قانون برنامه توسعه کشور است و باید به این پرسش پاسخ داده شود که اگر قانون برنامه پنجم منسوخ است بودجه بر چه اساسی نوشته شده و اگر منسوخ نیست در کجای بودجه این قانون رعایت شده است.
وی اضافه کرد: در ماده 20 این قانون آمده است در مورد طرح‌هایی که مدت انجام آنها بیش از یک سال طول می‌کشد و تعداد آنها نیز در لایحه بودجه کم نیست اعتبار همه سالها به صورت تفکیک شده باید در بودجه سال اول ذکر شود که این اتفاق نیز نیفتاده است.
وی به مواد 214 و 225 قانون برنامه پنجم اشاره کرد و پرسید: آیا گزارش کمیسیون تلفیق این مواد را در نظر گرفته است یا نه.
ابطحی با بیان اینکه باید با عملیاتی کردن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه مد نظر قرار می‌گرفت اظهار داشت: با اجرای این قانون فروش نفت خام مصرف داخل که تا پیش از سال 83 انکار می‌شد و در دولت نهم تأیید شد باید واقعی شود اما در بودجه اثری از آن وجود ندارد.
وی افزود: در مورد گاز طبیعی نیز همین گونه است و کمیسیون تلفیق باید به این پرسش پاسخ دهد که آیا این مسئله در بودجه سال 90 شفاف شده است یا نه؟
نماینده خمینی‌شهر گفت: مطابق بند 12 جزء «الف» ماده واحده بودجه سال 90 که در آن آمده در راستای اعمال حق حاکمیت بر منابع نفت و گاز سهم شرکت‌ ملی نفت به منظور مصارف سرمایه‌ای به میزان 10 درصد از فروش نفت معاف از مالیات به شرکت‌ ملی نفت تعلق می‌گیرد باید این سؤال پاسخ داده شود که چه کسی برآورد کرده است که مصارف شرکت ملی نفت معادل 10 درصد از ارزش نفت خام است و عدد دیگری نیست.
وی اضافه کرد: در تبصره این ماده گفته شده سود خالص شرکت‌های دولتی تابع وزارت نفت نیز به منظور مصارف سرمایه‌ای در اختیار آنها قرار گیرد اما این مسئله اصلا شفاف نیست و باید مشخص شود منابع داخلی وزارت نفت چقدر است که در این موارد می‌تواند مصرف شود.
ابطحی اظهار داشت: در مورد گاز نیز بودجه ساکت است کما اینکه سالی 200 میلیارد متر مکعب گاز در کشور تولید می‌شود که 20 تا 30 میلیاردمتر مکعب آن در اثر ناکارآمدی سوخته یا هدر می‌رود و اندکی نیز صادر می‌شود؛ بیش از 160 میلیارد متر مکعب گاز به مردم فروخته می‌شود که از این بابت 50 هزار میلیارد تومان نصیب شرکت ملی گاز می‌شود که در بودجه دیده نشده است.
وی با اشاره به الزام دولت به ادغام وزارتخانه‌ها اظهار داشت: آیا ادغام این وزارتخانه‌ها و بودجه آنها نباید در بودجه سال 90 دیده شود؟
ابطحی با طرح این پرسش که آیا حذف و اضافات کمیسیون تلفیق در بودجه عادلانه بوده است گفت: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور یک مزیت برای کشور محسوب می‌شود؛ شما اگر با مسئولین این شورا مشکل دارید چرا با خود این شورا مخالفت کرده‌ و بودجه آن را حذف کردید.
وی اضافه کرد: اعتبارات توسعه روستاها نیز بسیار کم شده است، آیا می‌خواهید مهاجرت به تهران و اصفهان اتفاق افتاده و تشدید شود؟
این نماینده مجلس گفت: بازپرداخت بدهی دولت به میزان هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی را در بودجه حذف کرده‌اید اما 30 میلیارد تومان بدهی مجلس را به این سازمان در بودجه ذکر کرده‌اید که عادلانه به نظر نمی‌رسد.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۵۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.