English
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حیدرپور ( مخالف): قانون برنامه پنجم در بودجه 90 مهجور مانده است

حیدرپور ( مخالف): قانون برنامه پنجم در بودجه 90 مهجور مانده است
عوض حیدرپور مخالف چهارم کلیات لایحه بودجه 90 گفت: در سال گذشته همه تلاش مجلس صرف برنامه پنجم شد ولی متاسفانه بخش مهمی از موارد این برنامه در بودجه مهجور مانده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، عوض حیدرپور به عنوان چهارمین مخالف لایحه بودجه سال 90 اظهار داشت: در سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم در بخش فرهنگی تاکیداتی وجود دارد که در گزارش کمیسیون تلفیق اثری از آن دیده نمی‌شود. همچنین در بخش امور اجتماعی که فصل بزرگی بوده و سیاست‌های ابلاغی رهبری نیز بخش بزرگی به این مساله اختصاص یافته در این گزارش به آن اشاره چندانی نشده است.
وی با اشاره به سال جهاد اقتصادی بیان کرد: در امور اقتصادی نیز اثر قابل توجهی در گزارش کمیسیون تلفیق برای بودجه دیده نمی‌شود.
همچنین در سال گذشته همه تلاش مجلس صرف برنامه پنجم شد ولی متاسفانه بخش مهمی از موارد این برنامه در بودجه مهجور مانده است. از جمله فصل اول برنامه پنجم که در خصوص توسعه الگوی اسلامی است دارای 12 ماده بوده و اگر برای هر ماده، یک ردیف در بودجه دیده می‌شد انقلابی در مسایل فرهنگی به وجود می‌آمد.
حیدرپور بیان کرد: در فصل دوم برنامه پنجم در خصوص علوم و فناوری ارتباطات با دارا بودن 12 ماده در گزارش کمیسیون تلفیق به این مساله به صورت شفاف پرداخته نشده است بلکه نه تنها به صورت شکلی و روش‌های جاری سالانه بدون در نظر گرفتن یک برنامه خاص به آن پرداخته‌اند.
وی با اشاره به فصل سوم برنامه که به صورت عمده به سرمایه اجتماعی و جوانان پرداخته بیان کرد:‌ در گزارش تلفیق اثری از این مساله دیده نمی‌شود در حالی که مهمترین مساله اشتغال بوده اما در گزارش ردی از آن وجود ندارد.
حیدرپور با اشاره به اینکه یکی از بخش‌های فصل سوم برنامه پنجم در خصوص سلامت گفت: هر چه در برنامه پنجم در این خصوص بیان شده در گزارش تلفیق به آن اشاره نشده است و آقای عباسی وقتی در صحبت‌های خود به مساله سلامت خانواده اشاره می‌کند دلایل بودجه امسال چیزی در این خصوص وجود ندارد.
وی درباره مسائل ایثارگران که در فصل سوم برنامه پنجم به آن اشاره شده گفت: در برنامه پنجم 4، 5 برنامه اساسی در این خصوص وجود دارد اما در گزارش کمیسیون تلفیق تنها به مساله دریافت مطالبات این افراد از طریق پرداخت سهام اشاهر شده است.
چهارمین مخالف لایحه بودجه سال 90 بیان کرد: یکی دیگر از مسائلی که در این گزارش وجود دارد این است که بسیار مبسوط شده است و نمی‌توان گفت این لایحه اصلاح شده بلکه تبدیل به چیزی دیگری شده است.
وی با اشاره به بخش نظام اداری در برنامه پنجم گفت: این بخش به حقوق و دستمزد مربوط می‌شود که در گزارش کمیسیون تلفیق این مساله به عهده دولت گذاشته شده در حالی که در سال گذشته با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها سطح هزینه‌های مردم بالا رفته و باید یک سطح مشخصی را برای افزایش ستمزدها در نظر بگیرند که در گزارش تلفیق به آن اشاره‌ای نشده است.
وی با اشاره به درآمد 62 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: براین اساس افزایش شدیدی در حامل‌های انرژی ایجاد خواهد شد و هزینه‌های شهری و روستایی افزایش می‌یابد بنابر این باید به حقوق و دستمزد بیشتر پرداخته شود.
حیدرپور با اشاره به اینکه افزایش اشتغال و بهبود فضای کسب و کار از پیش‌شرط‌های جهاد اقتصادی است گفت: در برنامه پنجم به این موارد پرداخته شده اما با توجه به اینکه این موارد در تحقق سال جهاد اقتصادی بسیار مهم است در گزارش کمیسیون تلفیق به آن اشاره نشده است و این پیش‌بینی می‌شود که ممکن است فرمان رهبری محقق نشود.
وی در خصوص برخی از مواردی که به تصویب نرسیده ولی در بخش جداول لایحه بودجه ذکر شده بیان کرد: اختصاص میلیاردها دلار به اوراق مشارکت شرکتهایی از جمله در نفت، راه و ترابری و انرژی که در سالهای گذشته نیز محقق نشد مجدد در بودجه امسال ذکر شده در حالی که باید راه دیگری برای پرداخت بدهی‌های آن پیدا کرد.
حیدرپور با اشاره به دو، سه مساله مهم در گزارش کمیسیون تلفیق گفت: در بند 15 گزارش به افزایش حقوق به گونه‌ای که تفاوت تطبیق افزایش نیابد اشاره شده که با اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها سطح زندگی افزایش یافته و باید حقوق و دستمزد در بودجه به صورت مشخص به آن پرداخت شود.
وی افزود: در بند 23 این گزارش نیز پرداخت حقوق ایثارگران به ناکجاآباد حواله شده تا بتوانند از طریق خرید و فروش سهام نیاز خود را برطرف کنند. در حالی که در قانون برنامه پنجم به صورت شفاف و روشن به آن اشاره شده است.
حیدرپور گفت: در بند 3 گزارش نیز به بدهی شرکت‌هایی از جمله وزارت نیرو اشاره شده اما به صورت مستقیم در لایحه بودجه اثری از آن وجود ندارد.
وی در پایان با اشاره به الحاق 92 ماده به لایحه بودجه بیان کرد: با این کار بار سنگینی بر روی دولت خواهد بود و ممکن است از اجرای این گزارش بر نیاید.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۴:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.