English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۴۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

محجوب (مخالف): حجیم بودن از جمله مهمترین مشکل بودجه 90 است

محجوب (مخالف): حجیم بودن از جمله مهمترین مشکل بودجه 90 است
علیرضا محجوب در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 90 گفت: حجیم بودن بودجه از جمله مهمترین مشکلات مجلس در سالهای اخیر است و تفریغ بودجه یکی از معضلات ناشی از این تاخیر خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا محجوب پنجمین مخالف کلیات لایحه بودجه 90 اظهار داشت: این لایحه با اصل 52 قانون اساسی مخالفت دارد زیرا در این اصل بر تنظیم بودجه به ترتیبی که در قانون معین شده، تاکید شده است.
وی تأکید کرد: مهمترین مشکل مجلس در سالهای متمادی، این است که یک قانون مدون برای بودجه‌ریزی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: لایحه‌ای که باید در آذر سال گذشته بحث می‌شد، امروز در مجلس مورد بررسی قرار گرفته و تفریغ بودجه یکی از معضلات ناشی از این تاخیر خواهد بود.
وی ادامه داد:‌ طبق اصل53 قانون اساسی، تمرکز تمام دریافتی‌ها در حساب خزانه‌داری کل مورد تاکید است در حالی که دولت نیمی از دریافت‌هایش در حوزه انرژی را خارج از خزانه‌داری کل مد نظر قرار داده است.
محجوب، حجیم بودن لایحه بودجه 90 را از دیگر ایرادات این بودجه عنوان کرد و پرسید این بودجه حجیم چطور قابل عملیاتی کردن خواهد بود؟
به گفته وی، از سال 79 تاکنون نسبت بودجه به تولید ناخالص داخلی که باید 30 درصد باشد از 70 به سمت 90 درصد شیب پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: بودجه 521 هزار میلیارد تومانی امسال در حالی تنظیم شده که رشد تولید ناخالص داخلی بیش از 8 درصد پیش‌بینی نشده و چطور ممکن است 40 درصد به بودجه اضافه شود و بگوییم که تورم ایجاد نخواهد شد.
محجوب تاکید کرد: ‌مهمترین اشکال بودجه 90 و بودجه سال‌های 79 به بعد حجیم بودن آن است که تورم‌زا خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به اجرای قانونمند کردن یارانه‌ها در کشور گفت: هدف از اجرای این طرح، واقعی شدن قیمت‌هاست در حالی که طبق گزارش کمیسیون تلفیق، درآمد حاصل از طرح یک و خرج آن 3 است، به این ترتیب علاوه بر قبل، مبلغی نیز برای اجرای طرح هزینه شده است تا هم پول به مردم داده شود و هم قیمت‌ها افزایش یابد.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف دولت در بودجه 90 اشتغال‌زایی مطرح شده است، گفت: این در حالی است که در بودجه 90 حدود 5 درصد از بودجه دستگاه‌های حامی اشتغال مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) کاسته شده است و با این کار نمی‌توان مشکل اشتغال را برطرف کرد.
این مخالف کلیات لایحه بودجه 90 تصریح کرد:‌برای اشتغال‌زایی باید دستگاههای حمایتی تقویت شوند و چارچوب‌های مربوطه مشخص شود.
وی تاکید کرد: اشتغال را باید به صورت آرام مدیریت کرد و توسعه داد و دولت نباید اهداف دست نیافتنی را هدف گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر بین عرضه و تقاضای کار کمی توازن ایجاد شده که نباید با تبلیغات و هدف‌گیری‌های بیش از توان، به ایجاد هرج و مرج در این فضا دامن زد.
محجوب کنترل قیمت تولیدات داخلی را یکی از ایرادات اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها عنوان کرد و گفت: کنترل این قیمت‌ها به نفع فقرا است ولی هیچ کالایی در بلندمدت ارزان‌تر از قیمت تمام شده فروخته نخواهد شد.
وی تاکید کرد: ادامه روند کنترل قیمت‌ها باعث تعطیلی واحدهای صنعتی و اشتغال در کشور خواهد شد.
وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی با افزایش قیمت انرژی با صورت‌حساب‌های بالایی روبرو شده‌اند، اظهار داشت: به تولید کنندگان می‌گویند بابت کالای مصرفی وام بگیرید در حالی که نمی‌توان بابت کالای مصرفی وام گرفت و درآمدش را پس داد.
وی تاکید کرد: این مسأله افزایش اجباری قیمت‌ها را در پی خواهد داشت و به ضرر تولید است و علاوه بر این، حجم واردات را نیز افزایش خواهد داد.
وی با بیان اینکه بی‌بندوباری در بودجه وضع را بدتر خواهد کرد، گفت: 10 میلیارد تومان از پول نفت با موافقت کمیسیون تلفیق توزیع شده، مگر گوشت قربانی است که این طور توزیع کردید، باید برای نسل‌های آینده نیز چیزی نگه داریم.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۵:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.