English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کمالیان (مخالف): وابستگی بودجه سال 90 به درآمد‌های نفتی افزایش یافت

کمالیان (مخالف): وابستگی بودجه سال 90 به درآمد‌های نفتی افزایش یافت
نصرالله کمالیان مخالف هفتم کلیات بودجه 90 گفت: در حالی که میزان وابستگی بودجه سال 90 به درآمد‌های نفتی افزایش یافته، علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته برای تفکیک این دو مقوله از هم متأسفانه شواهد حاکی از احتمال بروز مشکل کسری بودجه در سال جاری است.
به گزارش پایگاه طالاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، نصرالله کمالیان نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس به عنوان مخالف هفتم کلیات لایحه بودجه سال 90، اظهار داشت: واقعیت این است که چه بخواهیم، چه نخواهیم در مقابل بیت‌المال مسئول هستیم بنابراین باید تمام ظرفیت‌ها را صرف حفظ و دفاع از منافع ملی کنیم.
وی با اشاره به نامگذاری سال 90 به عنوان سال جهاد اقتصادی توسط مقام معظم رهبری، ادامه داد: اجرایی شدن اهداف توسعه‌ای برنامه پنجم توسعه کشور وابسته به نوع و شیوه برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی است که البته با نوع برنامه‌ریزی و شیوه بودجه‌بندی کنونی مخالف هستم.
وی افزود: معقتدم باید سازمان برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی مستقل از قوه مجریه باشد چرا که تجربه نشان داده است در هیچ دوره‌ای از عمر مجلس مخالفت با شیوه‌ عملکردی رأی نیاورده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: مـتأسفانه رایزنی‌ها و لابی‌بازی‌ها در بررسی و تصویب لوایح، مخالفت‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده و عملاً مخالفت‌ها را به بن‌بست می‌برد.
وی تأکید کرد: لایحه کنونی بیشتر به ماده واحده شبیه است چرا که در نوشتن آئین‌نامه نویسی باید حداکثر چند ماده و بند لحاظ شود، متأسفانه در لایحه مورد بررسی به هیچ وجه درآمدهای دولت و با هزینه‌ها همخوانی ندارد.
وی با اشاره به اینکه لایحه تقدیمی دولت تنها 40 بند داشت، خاطرنشان کرد: کمیسیون تلفیق در بررسی‌ها سه بند از این لایحه را حذف و به جای آن حدود 55 بند به آن افزود تا جایی این لایحه با 92 بند در دست بررسی قرار گرفته است، اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد معقتدم لایحه بودجه 90 با بیش از 100 بند مصوب خواهد شد.
وی با انتقاد از اینکه آیا مگر محل اصلی تنظیم برنامه پنجم توسعه جایی به غیر از کمیسیون تلفیق بوده است، تصریح کرد: مخالفت‌هایی که در کمیسیون تلفیق با بندهای لایحه تقدیمی دولت صورت گرفته در واقع مخالفت با مصوبات قبلی این کمیسیون در برنامه پنجم توسعه است بنابراین معتقدم لایحه مصوب این کمیسیون نمی‌تواند تأمین‌کننده نیازهای توسعه‌ای کشور باشد.
وی تأکید کرد:‌ برخی نمایندگان از عدم لحاظ نظرات آنها در لایحه مورد بررسی گله‌مند هستند که امیدوارم در ادامه بررسی‌ها علاوه بر بررسی این موضوع، به اعداد و ارقام و محل درآمدهای دولت نیز پرداخته شود.
کمالیان اظهار داشت: متأسفانه هیچ توازنی بین شاخص‌های توسعه‌ای وجود ندارد به گونه‌ای که معتقدم تصویب این لایحه استان‌های توسعه یافته را توانمندتر و استان‌های محروم را محروم‌تر خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه امروز شاهد بیداری اسلامی در کشورهای منطقه و خاورمیانه هستیم، خاطرنشان کرد: در حالی که کشورهایی نظیر آمریکا بودجه‌های میلیارد دلاری برای نابودی شاخص‌های اسلامی مصوب و هزینه می‌کنند متأسفانه در بودجه 90 مقدار اعتباراتی که برای این منظور و حفظ و تقویت قدرت دفاعی کشور مصوب شده است بسیار ناچیز است.
وی تأکید کرد: در گزارش کمیسیون به واریز 20 درصدی درآمدهای نفتی به صندوق ذخیره ملی و تخصیص 14.5 درصدی این درآمدها به شرکت ملی نفت ایران اشاره شده است در حالی که میزان وابستگی بودجه سال 90 به درآمد‌های نفتی افزایش یافته، علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته برای تفکیک این دو مقوله از هم متأسفانه شواهد حاکی از احتمال بروز مشکل کسری بودجه در سال جاری است.
وی با اشاره به تخصیص هزار میلیارد تومان به طرح‌های فاقد توجیه اقتصادی در سال جاری، اظهار داشت: این نوع بودجه‌بندی نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای واقعی اقتصاد رو به رشد ایران باشد در حالی که بسیاری از طرح‌های اقتصادی دولت با توجیه‌ اقتصادی بالا نیمه‌کاره رها شده‌اند و لذا معتقدم پیش از هزینه چشم‌بسته بودجه کشور بهتر است نیازهای واقعی کشور رصد شود.
نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس اظهار داشت: بودجه عمومی کشور در لایحه بودجه مصوب کمیسیون تلفیق 176 هزار میلیارد تومان معادل رشد 40 درصدی نسبت به سال قبل دارد در حالی که بررسی‌های کارشناسی حاکی از عدم امکان تأمین این مقدار بودجه اجرایی حداقل به میزان 30 هزار میلیارد تومان در سال جاری است.
وی تصریح کرد: اینکه چرا کمیسیون تلفیق سعی در نشان دادن روند رو به رشد درآمدهای دولت دارد برای ما هم جای سؤال است، چرا که شواهد توسعه‌ای کشور این مهم را تأیید نمی‌کند.
کمالیان متذکر شد: معتقدم رسیدن به اهداف برنامه‌ پنجم توسعه و رشد هشت درصدی اقتصاد کشور طی برنامه پنجم توسعه، رشد نقدینگی، کاهش تورم، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و مباحثی از این دست، در صورت ‌تصویب قطعی این لایحه به هیچ عنوان اجرایی نخواهد بود.
وی خطاب به نمایندگان خواستار رد لایحه مصوب کمیسیون تلفیق و بررسی لایحه تقدیمی دولت شد و گفت: بنا بر اعتقاد وی لایحه تقدیمی دولت به مراتب شفاف‌تر و واقع‌بینانه‌تر از لایحه مصوب کمیسیون تلفیق تنظیم شده است.
خبرگزاری فارس
۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۵:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.