English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حذف صفر پول موجب کنترل تورم می شود

حذف صفر پول موجب کنترل تورم می شود
مدیر عامل بانک ملی ایران گفت: حذف صفر پول از طرح های مهم در حال بررسی است که در صورت عملیاتی شدن موجب کنترل تورم در کشور می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'محمود رضا خاوری' افزود: بر خلاف نظر برخی از کارشناسان اقتصادی حذف صفر پول تاثیر در افزایش و کاهش دارایی افراد و قیمت کالا نمی گذارد.
وی پول را وسیله ای برای ذخیره و حفظ ارزش ذخایر برشمرد و تصریح کرد: طرح موضوع افزایش قیمت کالا با حذف صفر پول ادعای نادرستی است که پایه و اساس علمی و اقتصادی ندارد.
وی اضافه کرد: با توجه به قدرت نفوذ پول و اعتماد عمومی، این اقدام باید صورت بگیرد و اقبال مردم از طرح های اقتصادی در ایران اسلامی نشان دهنده همراهی مردم با این طرح است.
مدیرعامل بانک ملی ایران کاهش مصرف را از کارکردهای مثبت این طرح دانست و این عوامل را در حفظ ذخیره مردم و کنترل تورم موثر عنوان کرد.
خاوری تاکید کرد: با حذف صفر پول ارزش پول نیز کاهش نمی یابد و چنانچه با 10 هزار ریال کالایی خریداری می شد با حذف صفر این کالا را می توان با 10 ریال نیز خریداری کرد.
وی در ادامه در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر معدنکاران با توجه به مشکل ارائه وثیقه، چگونه می توانند تسهیلات بانکی دریافت کنند گفت: معدنکاران با ارائه پروانه معدن، پیش بینی ذخایر معدنی، تخصص فرد در برداشت از معدن و فرآورده محصول معدنی می تواند از تسهیلات بانکی استفاده کنند.
خاوری اضافه کرد: مدارک ارائه شده از سوی معدنکاران برای دریافت تسهیلات بانکی پشتوانه ای برای پرداخت تسهیلات و بازگشت تسهیلات است.

*ربا در عملیات بانکی وجود ندارد
مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه بانکداری اسلامی با بانکداری بدون ربا تفاوت دارد گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا از سال 1363 به صورت جدی اجرا شد.
'محمود رضا خاوری' اضافه کرد: با این وجود انتقاداتی بر عملیات بانکی گرفته می شود که ما نیز این انتقادات را پذیرفته و باید برای رفع این انتقادات تلاش کنیم.
وی افزود: به همین منظور طرح تحول بانکی یکی از طرح های سه گانه ای است که در کنار طرح تحول گمرکی و مالیاتی در دستور کار دولت قرار گرفته است و کارشناسان بانک مرکزی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی، مطالعه و برنامه ریزی در این خصوص هستند.
وی بیان کرد: شورای هماهنگی بانک ها نیز کارگروه خاصی را از سال گذشته مامور به این کار کرد که خروجی و نتایج تحقیقات این کارگروه مثبت بوده و همچنین در صدد تهیه گزارش هایی برای تغییر این روش ها هستیم.
وی لازمه تغییرو اصلاح روش های نادرست در خصوص بانکداری را تغییر نگاه جامعه و نگاه حاکمیت به بانک دانست و خواستار نگاه به بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی به جای یک صندوق شد.
مدیر عامل بانک ملی ایران گفت: بانک را باید مطابق الزامات و ضروریات بانکداری اداره کرد و نمی شود یک بانک دولتی را مطابق مقرارات عمومی استخدامی دولت اداره کرد.
خاوری افزود: رفع چالش های فرا روی بانک ها نیازمند حمایت قاطع قضایی است و همچنین برای اصلاح برخی ساختارهای نادرست باید نظارت ها تخصصی تر شود.
وی با ذکر اینکه بانک ها نیازمند یک همبستگی ملی و جمعی برای تغییر روش ها هستند اظهار داشت: نظارت قوی و تخصصی توسط افراد و یک سازمان متخصص با مورد توجه قرار دادن ملاحظات تمامی دستگاه های نظارتی رفع کاستی های را امکان پذیر می کند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر نظارت به بانک ها توسط دستگاه های نظارتی متعدد صورت می گیرد و هر دستگاه نظارتی نیز بر اساس ماموریت قانونی خود عمل می کند.
وی افزود: وحدت نگرش در نظارت بر عملکرد بانک و تعریف بسترهای مناسب برای بانک ها ، زمینه پاسخوگی درست و شفاف به فعالان اقتصادی و مراجعه کنندگان را امکان پذیر می کند.
ایرنا
۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۱:۵۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.